Uzmanību! Tikumības policija! 14

7.martā "Papardes zieds" mani laipni uzaicināja uzstāties vienā no pasākumiem, kas tiek organizēti par godu organizācijas 20 gadu jubilejai. Rakstā apkopoti galvenie runas punkti par sievietes tiesībām nebūt lēdijai, par pieklājību un tikumības policiju (slut-shaming).

Iesaki citiem:

Angļu valodā bieži lietotais termins slut-shaming grūti padodas tulkošanai uz latviešu valodu. Kopīgiem spēkiem nonācām līdz "tikumības policijai" vai "tikumības vagarēšanai".

Tikumības policija - sievietes vai meitenes kaunināšana par to, ka viņa ir seksuāla, ka viņai ir daudz (par daudz?) seksuālo partneru, ka viņa uzvedas noteiktā, pārāk izaicinošā veidā. Sieviete, kurai ir aktīva seksuālā dzīve, sabiedrībā kļūst par "zemāku šķiru".Šķiet, sabiedrībā pastāv dubultstandarts - pastāv viens seksuālo likumu kopums puišiem (vīriešiem) un pavisam cits - meitenēm (sievietēm). Tas ir ilgstoši veidojies un nostiprinājies princips - sākot ar laikiem, kad sievietes vērtība bija meklējama viņas nevainībā, kad viņas vērtība sabiedrībā bija tikai kā sievai vai mātei, kā arī, ņemot vērā to, ka agrāk kontracepcija vienkārši nebija pieejama - sievietēm aktīva seksuālā dzīve nepalika bez sekām. Šķiet, tagad, kad kontracepcija ir pieejama, standartiem būtu jāmainās, tomēr tas nenotiek. Piemēram, skolā meitene, kurai ir bijusi pirmā seksuālā pieredze (vai vairākas), kļūst par apsmiekla un nicinājuma subjektu, kamēr puisis, kam ir bijusi pirmā vai vairākas seksuālās pieredzes - mačo un varoni. Kādēļ mēs tik daudz runājam par meiteņu tikumību, bet tik maz - par puišu netikumību?

Tad, ja meiteni vai sievieti uzskata par "viegli pieejamu", viņa saskaras ar lielāku izvarošanas risku, tas samazina arī viņas profesionālo vērtību. Piemēram, skolniecei vai studentei, kas tādējādi novērtēta kā "zemākā šķira", ir mazākas iespējas tikt adekvāti novērtētai pēc akadēmiskajiem vai profesionālajiem sasniegumiem.

Šķiet, te liels "paldies" ir jāsaka Veselības mācības neesamībai skolās, kā arī valsts atbalsta trūkumam skolēnu seksuālajai izglītošanai. Tā kā meitenes var palikt stāvoklī (no šejienes arī uzskats, ka tā ir "sieviešu problēma"), vecāki ar viņām, visdrīzāk, izrunās šos jautājumus. Puiši labākajā gadījumā saņems paciņu prezervatīvu un aicinājumu uzvesties prātīgi, vai pat ne to. Izglītības un medicīnas sistēmā strādā pārsvarā sievietes, tādēļ ir maz cilvēku, kas ar puišiem var uzticami, saprotami runāt par seksualitāti. Kad pusaudze paliek stāvoklī vai nodarbojas ar seksu, ir daudzreiz vieglāk spēlēt tikumības policiju.

Tikumības policija jau neatslābst tad, kad kļūsti pieaugusi. Vienmēr ir risks uzvilkt pārāk īsu kleitu, pārāk dziļu dekoltē vai uzvesties "nepiemēroti". No vienas puses, sievietes zina, ka tiek un tiks vērtētas pēc sava ārējā izskata. Būt skaistai - tā ir prasme, nevis tas, ar ko tu piedzimsti, jo skaistuma standarti ir mainīgi. Tādēļ jauki, ka vienmēr ir pa rokai "sieviešu žurnāli" un "sieviešu sadaļas" interneta lapās, kas a) pastāsta, kas un kādēļ tevī nav pietiekami skaists; b) iemāca, kā un ar kādiem līdzekļiem kļūt labākai, vērtīgākai. Tas sākas jau bērnudārza vecumā, kad meitenes parasti saņem komplimentus par skaisto kleitu un bizēm, bet puikas - par prasmēm salikt LEGO klucīšus.

Turklāt, šodien var gadīties, ka tikumības policijas vērīgā acs ir pamanījusi tevi, tomēr pēc dažām dienām tu pati spēlē šo lomu, vērtējot citas sievietes. Patiesībā, sievietes ir tās, kas visaktīvāk spēlē tikumības policiju. Nina Djūsa (Nine Deuce) raksta, ka tas ir veids, kā sievietes sacenšas viena ar otru, lai saņemtu vīriešu uzmanību un akceptu patriarhālā sabiedrībā, kas definē sievietes vērtību pēc viņas fiziskā skaistuma un liedz sevi realizēt ārpus tā. Tikumības policijas spēlēšana ir saistīta arī ar varu - ja jūties nepārliecināta par sevi, tad vienmēr var iegūt varu, pazemojot citus.


Kādi ir risinājumi?

Pirmkārt, nepieciešama jēgpilna seksuālā izglītība skolās.

Otrkārt, nedrīkst pastāvēt dubultstandarti - seksuālas jūtas var būt gan meitenēm, gan zēniem un tas ir normāli, kamēr vien tas ir atbildīgs, izglītots lēmums. Ir jāizaicina katra reize, kad dzirdam, ka tiek pielietoti dubultstandarti.

Treškārt, ir nepieciešama mediju izglītība, kas iemācītu jauniešus kritiski patērēt medijus un popkultūru, kuras pārmērīgā seksualizācija un pornifikācija nerada pozitīvu ietekmi uz jauniešu (jo īpaši - meiteņu) pašvērtējumu. Jā, realitāte ir tāda, ka arvien aktuālāka kļūst bērnu seksualizācija, pornifikācija un jaunas meitenes nonāk līdz secinājumam, ka savu sievišķību vai skaistumu var realizēt tādā veidā, kāds tiek apgūts caur medijiem. Tomēr mediji nekur nepaliks un tikumības policija te nepalīdzēs - risinājums ir runāt un kritiski vērtēt, kā arī pieprasīt kvalitatīvu mediju saturu.

Ceturtkārt, ir nepieciešams izbeigt sieviešu pretnostatīšanu- Skaistās vs. neglītās, Gudrās vs. Skaistās, Labās meitenes vs. Sliktās meitenes, Kārtīgās vs. Nerātnās, u.t.t. Tas rada sajūtu, ka nav iespējams vidusceļš, lai gan realitātē cilvēka (arī sievietes) dzīve, izvēles un seksualitāte nav tik viegli definējami.

Piektkārt, ir jābeidz atražot stereotipi, kas saistīti ar seksuālajām izvēlēm. Tā, piemēram, cik gan bieži tiek dzirdēts, ka vīrieši no attiecībām vēlas tikai seksu, bet sievietes - rozes, kucēnus un kāzas. Realitātē viss nav tik vienkārši, jo cilvēki un viņu dzīves prioritātes ir dažādas. Patiesībā, ne tikai vīrieši, bet arī sievietes mēdz nodarboties ar seksu vienkārši tāpat, prieka pēc. Tiesa, sievietēm šī pieredze var būt ne tik droša. Līdzko sasniedzam pusaudzes vecumu, mēs iemācāmies, ka principā mums paveiksies, ja mūs neviens neizvaros. Mēs nevaram nepārdomāti lietot alkoholu, dzert dzērienus, kurus piedāvā svešinieki, sēsties pie svešiem vīriešiem mašīnās vai doties ar viņiem uz mājām. Tas ir drošības, nevis tikumības jautājums.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Mr.Raitis


beidz ...ta vienmer ..pastaves ...kas seks un seksulas atiecibas ..doma logiski sieviete ...ne jau ta ka tu paslaik ...yooo

Tmp author
Uldis Varnevičs

Ideja "sievietes tiesības nebūt lēdijai", pati par sevi iznīcina sievieti. Nē, nu dzimums jau nemainās, bet tas ir vīrietis. Pat bez locekļa.
Vienai manai meitai nepatīk mašīnas. LAikam nepareizē mūsdienu sieviete, vai ne?
Līdz šim domāju, ka tās ir preses pīles. Šāda domāšana. Bet izrādās, ka viņa patiesi ir.
Ir nožēlojami skatīties, kā par sieviešu tiesībām cīnās šīs personas, kuras jau vairs nav sievietes. "Jēgpilna seksuālā izglītība". Mēģinājums panākt, lai seksuālie sakari ir prasti, neromantiski. Lai viss jau būtu zināms un dzimumakts būtu vienkārši pārbaude - vai notiek tā, kā skolotāja man mācīja. Un viss pārējais tādā stilā. Nožēlojami vērot, kā cīnītājas par sieviešu tiesībām ir pārvērtušās par personām, kas patiesībā cenšas sieviešķīgumu nokaut, apslāpēt. Nav brīnums, ka sākusies mūsdienās tāda cīņa par transseksuāļu un homoseksuāļu tiesībām - šīm personām uztvere pati par sevi ir tādi. Tas ir mēģinājums aizstāvēt sevi, kam patiesībā ir ļoti maz sakara ar cīņu par sieviešu tiesībām. Kā jau esmu teicis - propoganda mūsdienās māk visu pagriezt kājām gaisā.

Tmp author
Ulvis Zirnis

Vai sieviete nevar būt tas, kas viņa vēlās būt un nebūt tas, ko viņa nevēlās?

Tmp author
fzss

dadzīvodams līdz saviem gadiem esmu sapratis- jo sievišķiem vairāk sakaru bijis, jo vairāk traumēta galva :DDD

Tmp author
Nu, ko...

Nezināsi likumiņu - dabūsi pa plikumiņu!!!

Tmp author
Kalvis Apsitis

Mani neatstāj sajūta, ka piedāvātais materiāls ir mēģinājums skaidrot latviski kaut kādu grāmatās izklāstītu problēmu. Manā ģimenē aug 3 meitas, kuras visas iet skolā - un līdz ar to ir arī kaut kādas ziņas par pusaudžu adaptācijas problēmām. Bet neko līdzīgu "tikumības policijai" (Committee for the Promotion of Virtue and the Prevention of Vice?) neesmu skolā novērojis. Manuprāt, vajag tomēr būt konkrētākiem; minēt piemērus, saprast, par kurām vecuma grupām, par kuriem Latvijas reģioniem ir runa, kas īsti notiek un kā tas varētu notikt labāk. Lai nebūtu jāraksta tikai ļoti vispārīgās frāzēs.

Ar dzimumiem saistīta lieta, kura šībrīža skolās mani drusku pārsteidz, tā ir meiteņu daudz augstākā sabiedriskā aktivitāte - pilnīga sieviešu dzimuma dominēšana visādos skolēnu parlamentos (kurpretī zēni ir vai nu pasīvi vērotāji vai arī sevi pārsvarā apliecina ārpusskolas aktivitātēs). Nu un vēl viena lieta - daudzreiz meitenēm neskaitās cienījami gūt labus panākumus matemātikā, fizikā vai līdzīgās aktivitātēs. Tā ir laikam visas Rietumu pasaules tendence. Rietumu augstskolās inženierzinātņu un matemātikas fakultātēs biežāk var sastapt meitenes no Ķīnas, Indijas, Filipīnām vai Turcijas nevis no Eiropas vai ASV. Ja valsts nav izteikti bagāta (kā tas ir arī Latvijas gadījumā) tas var novest pie ienākumu nevienlīdzības atkarībā no dzimuma. T.i. sieviešu labklājību daudz lielākā mērā nekā vīriešiem nosaka nevis darba spējas, bet iespēja izdevīgi apprecēties. Tādēļ noteiktā vecumā rodas meiteņu konkurence - un viņas cita citai atrod visādas vainas.

Curika
Linda Curika

Kalvi, loti interesants verojums. Kad runaju Papardes Zieda pasakuma ar cilvekiem, kas reali iet vairak ka viena skola ieksa un izglito jauniesus, runa par seksu, tad vini gan redzeja to citadak un lietas, par kuram runaju, skita aktualas, jo ipasi - skolas, kuras macas mazak situeti jauniesi no problematiskakam gimenem. Par tikumibas policiju - tas ir meginajums jedzieniski tulkot terminu slut shaming.

Tmp author
Stasis Līvijs

Ziemassvētku dievkalpojumā mēs katru gadu dzirdam vārdus''Cilvēks un viņa sieva".Bet runājot par tikumības policiju,tās funkcijas vislabāk izpilda hiv vīruss.

Tmp author
Stasis Līvijs

Tagad,kad sākusies lielā kārtējā pasaules pārdalīšana,nez vai vērts runāt par tikumību.Karagūsteknes,ja tādas būs,tiks seksuāli izmantotas,kā tas bijis vienmēr.

Tmp author
Ulvis Zirnis

Pirms sākas hajs, vai tomēr nebūtu korekti atveidot ārzemju personvārdus un oriģinālu likt iekavās (Nine Deuce)?

Providus logo krasains
Providus

Paldies, ieteikumu ņemam vērā.

Citi autora darbi