Tranzīta zona - sabiedriskās attiecības 14

Ar principiem Latvijas žurnālistu vidū ir tāpat kā ar Izraēlas robežu – zināms, ka robežojas ar jūru, bet daļa iekšzemes robežas – par to vēl strīdas. Atkarīgs no kārtējā miera plāna un tā brīža ģeopolitiskajām ārējo aktieru interesēm.

Iesaki citiem:

Tātad LTV ēterā – jaunas un jau redzētas sejas. Inga Sprinģe, Ilze Nagla, Kārlis Streips un Guntis Bojārs. Lielākais pārsteigums – protams, Ilzes Naglas atgriešanās. Nerunāsim par profesionālajām īpašībām, nerunāsim par personālijām kā tādām. Runāsim par principiem.

Strādājot LTV manā apziņā bija iesēts, ka žurnālists pāriet uz sabiedrisko attiecību jomu var vienmēr, bet atgriezties žurnālistikā vairs nē. Žurnālistam ir jākalpo sabiedrības interesēm. Aizejot strādāt sabiedrisko attiecību sektorā – žurnālists nonāk ‘sētas otrā pusē’ . Šajā sētas pusē svarīgāka ir pašam sava taisnība. Tā, pēc iespējas, profesionālāk jāiesaiņo, lai par to uzzinātu arī citi. Atgriežoties darbā medijā, sabiedrībai nav nekāda iemesla uzticēties šim bijušajam sabiedrisko attiecību speciālistam. Vienpusīgas, atkarīgas informācijas izplatīšana, pēc idejas, būtu jāmazina (ja ne jāiznīcina) sabiedrības uzticību konkrētajam cilvēkam. Šie spriedumi, protams, attiecas uz ideālo pasauli.

Personīgie novērojumi liecina, ka daudziem žurnālistiem Latvijā sabiedriskās attiecības ir kļuvusi par tādu kā tranzīta zonu – iespēju pelnīt labāku algu, pamainīt vidi un piedzīvot citu rutīnu. Princips „no sabiedriskajām attiecībām žurnālistikā neatgriežas” Latvijā praktiski nedarbojas. Ja nu vienīgi kādam, kurš šo principu ievēro dziļi personisku-profesionālu apsvērumu dēļ. Citos gadījumos – tas nav nekāds retums, ka izbijis žurnālists-sabiedrisko attiecību speciālists tiek uzaicināts strādāt vai nu uz iepriekšējo darba vietu vai citu mediju.

Tam ir vairāki iemesli:
- Latvijā augsti profesionālu žurnālistu, teiksim, nav daudz. Katram medijam ir sava, īpašā specifika. Attiecīgi katram medijam, īpaši TV, ir nepieciešams īpašas prasmes, kas nepiemīt katram, kaut arī labam žurnālistam. Līdz ar to žurnālistu loks, kuri varētu augstvērtīgi strādāt TV, sašaurinās vēl vairāk. Medijiem ir svarīgi reitingi – tātad, ātram uzrāvienam, nepieciešamas atpazīstamas sejas, vārdi, kuros nav jāiegulda liels finanšu resurss apmācībai un reklamēšanai. Manuprāt, tā ir komercmediju prakse – tai nevajadzētu būt sabiedriskā medija ieradumam. Bet ko darīt? NEPLP prasa no jaunās LTV valdes augstus reitingus – viena gada laikā jaunus profesionāļus neizskolosi un popularitāti neiegūsi!

- Atalgojums medijos atšķiras. Turklāt sabiedrisko attiecību uzņēmumos vai uzņēmumos, kur nepieciešami šādi speciālisti – labi pazīst mediju "virtuvi" un labi satiek ar saviem bijušajiem kolēģiem - atalgojums ir ievērojami augstāks. Tas vēl vairāk veicina žurnālistu aizplūšanu uz sabiedrisko attiecību sektoru nekā radošais nogurums no „augsti pacelta kvalitatīvas žurnālistikas karoga” nešanas. Bet arī tas ir jāņem vērā, ir nepieciešama atelpa. Var uzlabot valsts demogrāfisko stāvokli, var arī meklēt citu darba vietu. Tomēr pastāv zināma "atkarība" no žurnālistikas, un daudziem agri vai vēlu ir vēlme atgriezties.

- Diskusija par žurnālistikas ētiku tikai gaida savu kārtu. Nav skaidru un precīzu robežu, par kurām būtu vienojušies Latvija mediji savā starpā. Katrs dara kā pašam ērtāk un ievērojot savus principus. Jautājums - ja arī vienotos - cik ilgi šādus principus ievērotu? Cik tālu šī robeža būtu jānovelk, lai bijušajiem žurnālistiem saglabātu atgriešanās iespējas medijos?

Nobeigumā - Ilzes Naglas komentārs par atgriešanos LTV un cīņu ar interešu konfliktu.


Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jorggray

Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing. KLINIK ABORSI http://klinikaborsi.org/

Tmp author
jorggray

Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative. http://www.rjtedu.com/what-to-do-when-you-suddenly-realize-i-need-a-girlfriend/

Tmp author
jorggray

First You got a great blog .I will be interested in more similar topics. i see you got really very useful topics , i will be always checking your blog thanks. http://ebookreviews.ning.com/pdf/michael-fiore-text-your-ex-back-review-digital-download

Tmp author
jorggray

I read this article. I think You put a lot of effort to create this article. I appreciate your work. world's best head system https://www.rebelmouse.com/worldsbestheadreview/

Tmp author
Aborze

Ilze, piedod, bet nevaru Tev piekrist! Es daudz labprātāk redzētu visus Latvijas vadošos žurnālistus iemēģinot roku PR un korporatīvajā komunikācijā, jo tā viņi iemācītos runāt ar auditoriju, kā arī adekvātāk un apdomīgāk reaģēt krīzes situācijās. Viņi iemācītos kaut ko par ilgtspēju, iemācītos novērtēt savus darba rezultātus un saprastu uzņēmējdarbības vidi daudz labāk. Es to uztveru kā vērtīgas pieredzes gūšanu nevis pāriešanu pretējā frontē. Piekrītu komentētājiem, ka Tavs skats, Ilze, uz šo "problēmu" ir nedaudz sakāpināts.

Tmp author
Fans

Malacis, I.Nagla! Žurnālistam ir jāpaplašina savs redzesloks un jāiegūst jauna dzīves un darba pieredze.
Deputātam gan vajadzētu turēties pie savas partijas, lai pildītu savus tautai dotos pirmsvēlēšanu solījumus. Nav ko bezgalīgi un bezdarbīgi (radot darba imitāciju) skraidīt no partijas uz partiju, lai tikai noturētos pie varas.

Tmp author
oi oi oi

tas ir tāpat teikt kā to, ka hokejists/futbolists utt. nedrīkst kļūt par tiesnesi, restorāna apmeklētājs par pavāru, advokāts par prokuroru, vēlētājs par deputātu utt. - jo pēc šādiem principiem viņi visi it kā atrodas iedomātās "frontes" pretējās pusēs! kas tā vispār par kara terminoloģiju! tā ir profesija - svarīgi vai cilvēks māk un var strādāt konkrētā profesijā un pildīt uzliktos pienākumus, nevis klusi atsēdēt darba laiku!!!

Brain
_ Senso

Manuprāt, jebkurā gadījumā ir jāvērtē tikai paveiktais darbs. Ne žurnālista amats garantē, ka šī persona būs laba, paudīs tikai objektīvu patiesību baltāku par baltu, ne sabiedrisko attiecību speciālista darbs atstāj dvēselē traipu, ka pat velns vairs klāt neskarsies... Nav jātic akli žurnālistam, jebkurā gadījumā kritiski jāvērtē tas, ko žurnālists vēsta.

Tmp author
jautajums

Kada nez butu reakcija, ja, piemeram, Mareks Gailitis no A.Amerika komandas nolemtu atgriezties zurnalistikaa? Breka neticama butu. Tagad tas skaitas ok, ja no Ventpils atnak uz LTV. Vel jo vairak, ja vada prieksvelesanu ieprieksejas diskusijas zinot, ka tulit ies prom pie Ventpils uznemejiem.

Tmp author
Vērotājs

Kurš vispār ir izdomājis absurdo tēzi, ka patiesība ir kaut kas absolūts? Cilvēkiem ir dažādi viedokļi un arī žurnālistikā ir dažādi viedokļi. Streipam vai Nagali viens, bet kādam citam pilnīgi pretējs. Ja reiz ir vārda brīvība, tad dažādiem viedokļiem ir vieta. Latvijā atsevišķi žurnālisti ir gluži vai apmāti uzdodot savu viedokli par vienīgo patieso, bet visi pārējie esot nopirkti, angažēti utt. Rezultāts ir tāds, ka uzticība medijiem ar katru gadu krīt.

Tmp author
Meitene

Piekrītu Līvas Bisenieces komentāram. PR darbs ir tāds pats kā jebkurš cits - ar saviem pienākumiem. Tas nepadara cilvēku par neģēli. Tāpat var diskutēt par žurnālista brīvību, staigājot no viena medija uz citu...

Tmp author
Liva Biseniece

Diskusija par žurnālistu darbu PR un medijos noteikti kļūtu vieglāka, ja mēs varētu atbrīvoties no daudziem aizspriedumiem par PR nozari. Komunikācijas joma un vide lielākoties ir pietiekami caurspīdīga un kopumā darbojas sabiedrības interesēs. Nav tā, ka žurnālists, kas strādā PR, ir nonācis peklē un tur neglābjami inficējies ar kaut ko sabiedrībai bīstamu.

Citi autora darbi
Starts

Gads līdz startam 110 Autors:Ilze Straustiņa

Albania

Kafiju mājās nedzer 48 Autors:Ilze Straustiņa

War

LTV karalauks 2 Autors:Ilze Straustiņa