Atslēgvārdi:

Skūpsta skandāls 8

Zviedrijas politiku ir satricinājis jauns skandāls, kuram pamatā ir it kā nevainīgas fotogrāfijas sociāldemokrātiski orientētajā tabloīdā „Aftonbladet”. Fotogrāfijās redzama premjera labā roka Valsts kancelejas valsts sekretāre Ūlrika Šenstrēma skūpstāmies ar TV4 žurnālistu Anderšu Pīlblādu pie vīna glāzes kādā Stokholmas krodziņā visai vaļīgā atmosfērā. Nelaime slēpjas, ka Šēnstrēma ir personīgi atbildīga par ministriju koordinēšanu krīzes gadījumos un nav zināms vai konkrētajā vakarā viņa bija nozīmējusi sev aizvietotāju.

Iesaki citiem:

Aizbildinoties ar informācijas slepenību, pašreiz Zviedrijas Valsts kancelejas ierēdņi un moderātu augstākie politiķi slēpj informāciju par to, vai konkrētajā vakarā bija reize Šenstrēmas dežūrai un vai viņa bija vai nebija nozīmējusi sev aizvietotāju. Tāpēc nav gluži nesaprotami, kādēļ daudzi izdara secinājumu, ka bija pieļauta kļūda: ja Šēnstrēma nav nozīmējusi vietnieku, malko vīnu un tātad ir iereibusi dežūras laikā,tad Zviedrija vismaz uz dažām stundām ir nesagatvota reaģēšanai uz potenciālo krīzi. Protams, sociāldemokrātiskā opozīcija, saodusi asinis, tūlīt pieprasīja Šenstrēmas demisiju.

Zviedrijai ir ļoti rūgta pieredze ar nesagatavotību krīzes gadījumiem. Piemēram, pilnīgi nesagatavota Zviedrijas valdība bija 2004. gada Ziemassvētkos, kad cunami vilnis Taizemē nogalināja vairākus simtus zviedru tūristu. Krīzes atbildes reakcija tika vēlāk kritizēta kā nemākulīga un nekoordinēta un lielāko daļas vainu nācās uzņemties toreizējam Valsts Kancelejas valsts sekretāram Lāršam Dānielssonam. Tabloīdi mēļoja, ka viņš tanī laikā apmeklējis savu mīļāko, lai arī kā Dānielssons to noliedza. Labējās partijas šo jautājumu lieliski izmantoja 2006. gada priekšvēlēšanu kampaņā un panāca Sociāldemokrātu valdības krišanu. Šādā kontekstā Šenstrēmas vaļīgā uzvedība nudien nedara godu labējās koalīcijas solījumu ticamībai par profesionālu alternatīvu sociķu hegemonijai.

Visticamāk, ka Šenstrēma tiks atlaista no augstā posteņa vai arī aizies pati neizturot mediju spiedienu.

Šis gadījums nav pirmais, kad it kā par „maziem” grēkiem nākas atkāpties augstām amatpersonām. Atcerēsimies kaut vai Zviedrijas latvieti Lailu Freivaldu, kurai nācās aiziet pēc dzīvokļa nopirkšanas, jo pirkums bija pretrunā sociķu partijas oficiālajai nostājai. Vai daudzsološo Mariju Borēliusu, kura aizgāja no tirdzniecības ministra posteņa, jo mediji atklāja, ka viņas māja ir reģistrēta uz ārzonas firmas vārda, kas viņai ļauj izvairīties no īpašuma nodokļu maksāšanas. Vai intelektuālo Sesīliju Stēgē-Kilo, kurai nācās pamest kultūras ministra posteni, kad avīzes atklāja, ka viņa gadiem nebija maksājusi TV licenci.

Šis ir iemesls, kādēļ es mīlu Zviedrijas politiku (un ienīstu Latvijas politiku). Politiķiem ir uzlikta augsta latiņa – gan viņu ticamības un atbildīguma, gan morālās stājas ziņā. Tas ir tik milzīgs kontrasts ar Latviju, kur cilvēki ar sliktu slavu netiek automātiski izgrūsti no politikas, bet izliekas, ka viss ir kārtībā, jo tiesa taču viņus neesot notiesājusi!

Tomēr šie skandāli, kuros dīvainā kārtā vienmēr lielākoties izrādās cietējas tieši sievietes, liek man nereti šaubīties par to, vai zviedri nav uzlikuši latiņu politiķēm augstāk nekā to vīriešu dzimuma kolēģiem.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

daina 31.10.2007 15:27
Latvijas politika ir visai līdzīga tās iedzīvotājiem, kuriem arī patīk šmaukties, šo to iznest no darba personīgām vajadzībām, braukt tramvajā pa zaķi, iedot kādu kukuli

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 31.10.2007 16:52
Vienīgais ko varu Dainai atbildēt ir, ka latviešu politika nemainīsies, ja mēs to paši nemainīsim, uzstādot politiķu pienācīguma latiņu augstāk. Man vēl joprojām ir noslēpums, kā Šlesers kļuva par deputātu un arī par ministru pēc tam, kad tika konstatēta viņa dalība Jūrmalgeitā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

daina 31.10.2007 16:59
bet protams. manam veselajam saprātam (lai gan neesmu dzīvojusi citur) nav skaidrs, kā vienā valstī miljonārs var būt ministrs. jābūt taču kaut kādam līdzsvaram starp naudu un varu/ lēmumu pieņemšanu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 31.10.2007 17:42
Piekrītu. Tomēr ASV daudzi politiķi ir gan miljonāri, gan vēlētas amatpersonas. Tomēr neviens gan nav bijis salīdzinoši tik bagāts, lai pārvaldītu valsti kā savu firmu, turklāt amerikāņu sabiedrībā ir daudzi citi varas centri, kas balansē šo indivīdu varu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 31.10.2007 19:22
Njāā, Latvijā ZZS neoficiālais priēkšvēlēšanu lozungs bija "Balsojiet taču par mums, mēs (vēl) neesam noziedznieki!"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 31.10.2007 21:37
ZZS ir morāli bankrotējusi partija. Bet viņu panākumi man lika aizdomāties par viņu vēlētājiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZoRRo 01.11.2007 15:38
te gan nedaudz iztrukst detalizetaka skaidrojuma par sistemu, kada zviedriem ir attieciba uz atbildibas sadalijumu, kaa notiek krizes gadijumu "gaidishana". Proti, vai tiem Valsts kancelejas VS tiek nozimetas mainjas - t.i., konkreti vakari vai ari vini ir pastavigi atbildigi par koordinaciju ekstremos apstaklos. Un vai tas attiecigi nozime, ka viniem butu jasezh darba vieta visu nakti, gaidot iespejamo krizi? Un ja nee, tad kur ir problema - vīna glazē vai skupstaa? Kurs no siem apstakliem vairak var but par traucekli spejai reaget krizes situacijai? Ja par tadu tiek uzskatits ari skupsts... :) Tapat ka parmetums, ka ieprieksejais VS esot bijis pie savas milakas - ja vins butu precejies, tad tikapt labi vareja but ari majas pie sievas, rezultats tachu butu tads pats pec butibas, vai ne? Protams, cita lieta, ja konkretais amats uzliek par pienakumu but shajaa laikaa ari fiziski darba vietaa - proti, dezhuret un gaidot iespejamo krizes situaciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.11.2007 20:29
Atbildot ZoRRo.
Krīzes, protams, neviens negaida sēžot kabinetā 24. stundas diennaktī. Runa ir par sasniedzamību un darbaspējīgumu. Tu vari atrasties kaut vai savā gultā, bet Tev jāreaģē tūlītēji, ja Tevi mēģina sazvanīt kāds no Valsts Kancelejas, Aizardzības vai Ārlietu ministrijas. Tāpat arī Valsts Kancelejas Valsts sekretārs nes atbildību par atbildes reakciju un koordinēšanu, izņemot gadījumus, kad ir nozīmēts aizvietotājs. Šinī gadījumā problēma bija vīnā, jo tabloīda žurnālisti bija izokšķerējuši, ka kopā ir izdzertas 19 glāzes vīna. Skūpsti, apkampšanās un visa vaļīgā atmosfēra, ko bildes fiksēja, tikai pastiprina iespaidu, ka Valsts sekretāre nudien nebija gatava tanī naktī koordinēt jebkādu krīzi. Kā atzinās viņas skūpstītājs - viņa esot bijusi "dikti jautrā galvā". Promilles jau neviens tik un tā nav ņēmis... Dānielsona gadījumā - viņš pat neieradās uz darbu pirmajā dienas pusē, tādēļ arī bija tas skandāls par atrašanos pie mīļākās, kamēr zviedru pilsoņi Taizemē cīnās par izdzīvošanu.

Citi autora darbi