Rīgas taksisti kā mūsdienu katordznieki 21

Ko darīt ar Rīgas taksistu drausmīgajiem darba nosacījumiem?

Iesaki citiem:

Vai jums ir sanācis kaut reizi pēdējo gadu laikā kaut kur pa Rīgu braukt ar taksi? Man Latvijas taksometru firmu pakalpojumu nākas izmantot aptuveni reizi trīs nedēļās, un vēlējos padalīties ar pārdomām.

Pieredzē balstīts padoms katram, kam sanāk vajadzība pēc takša: lūdzu runājiet ar vadītāju! Ne tikai tādēļ, ka šādi daudz uzzināsiet par Latvijas sabiedrību un, dažkārt, ļoti interesantu cilvēku dzīvi - Rīgas taksisti savās "iepriekšējās dzīvēs" bijuši inženieri, mūziķi, televīzijas darbinieki, jūrnieki! Bet arī tādēļ, lai sargātu savu dzīvību un veselību.

Jo - pastāv visai liela varbūtība, ka līdz jūsu izsaukumam taksists būs strādājis jau kādu 24, 32.stundu un ... pie stūres aizmigs. Sarunājoties jūs kontrolējat, vai viņš ir vai nav vairs nomodā - tādējādi palīdzot gan sev, gan viņam.

Tas nav joks. Tas ir pat ļoti nopietni.

Pēdējā laikā man nav nācies iesēsties taksī, kuras vadītājs būtu iepriekšējo 24 stundu laikā gulējis. Katram ir kāds stāsts par kolēģi, kas aizmidzis. Viens no taksistiem man stāstīja, ka viņš mājās ierodas aptuveni reizi nedēļā - guļot viņš turpat mašīnā starp izsaukumiem. Un gulēt viņam nevajag daudz - pietiekot ar kādām 12 stundām ... nedēļā. Esot pie dzīves tādā pusnemaņas stāvoklī pieradis, agrākajā dzīvē kuģojot pa pasauli. Kādu citu pēc 24 stundu darba pēc 5 stundām bija pamodinājis mans izsaukums uz lidostu, un ar to sākās vēl viena 24 stundu "darbadiena". Ar dažiem esmu pilnā ātrumā pabraukusi garām stop zīmei, kas novietota kādas iemidzinošanas ielas vienā no beigu posmiem.

Tā vairs nav atsevišķu taksistu problēma. Tā ir sistēma.

Vai taksistiem ir izvēles iespēja: teiksim, pelnīt mazāk, bet normāli izgulēties un uzturēt kādu privāto dzīvi ārpus takša? Izrādās, ka nav. Lielākā daļa nomājot mašīnas no savām firmām, kas nozīmē, ka jāpiedalās noteiktā skaitā izsaukumu par noteiktu naudas summu - šis minimums ir jāsavāc, pat ja diennaktī nekam citam laika nepietiek.

Šāda situācija manā izpratnē ir necilvēcīga. Paši taksisti to sauc par loteriju. Tā ir loterija gan ar vadītāja, gan ar pasažiera dzīvību.

Man šķiet, ka šī ir tā situācija, kad ir morāli attaisnojams no valsts puses paternāli iejaukties takšu jomā un šādus gadījumus novērst, sakārtojot šo "tirgu" (cik stundas diennaktī drīkst pavadīt pie stūres; kādi ir mašīnu iznomāšanas noteikumi) un dzelžaini šo regulējumu ieviešot.

Neredzu, kā savādāk lai ko tādu atrisina.

Šajā situācijā ir savijušās divas morālās dilemmas:

1) risks, ka iejaukšanās sekas būs kaitīgākas par neiejaukšanos.
Jā, tas ir iespējams. Saprotu argumentu, ka attiecīgajiem cilvēkiem var nebūt iespējas nopelnīt iztikai savādāk. Katrs no taksistiem, ar kuriem runāju, vēlētos citu darbu, bet nespēj to atrast. Bet, manuprāt, tas nav spēcīgs arguments, lai neiejauktos. Tā mēs varam attaisnot arī bērnu darbu un cita veida necilvēcīgu cilvēku ekspluatēšanu. Šeit pat nav runa par ilgu darba nedēļu, šeit ir situācija, kad cilvēkam nav laika GULĒT - dažkārt gadiem. Var vai nevar pasludināt šādu nodarbinātības veidu par aizliegtu par spīti tam, ka šiem cilvēkiem būs grūti atrast sev citu nodarbi? Tā ir smaga morāla dilemma, bet man šķiet, ka mūsdienu Eiropas valstu atbilde tomēr ir: jā. Daži darbi nav pieņemami nekādos apstākļos.

2) vai valsts iejaukšanos var aizstāt sociālais atbildīgums? Piemēram, ja taksometru klientu izvēlētos tos pakalpojumu sniedzējus, kuri nodrošina vadītājiem civilizētus darba apstākļus?
Redziet, šādai pieejai es vienkārši neticu. Ja atsevišķas taksometru firmas pacels cenas, lai kompensētu šos labākos sociālos nosacījumus saviem darbiniekiem, tad, visticamāk, viņi vienkārši zaudēs klientus. Ne tikai Latvijā. Manuprāt, tā būtu visā pasaulē. Cik bieži katrs no mums, iegādājoties kādu preci vai pakalpojumu, aizdomājamies, ka šīs preces īpaši izdevīgo cenu, iespējams, izskaidro nežēlīgi tās ražotāju sociālie apstākļi? Cik daudzi no mums būs gatavi maksāt divas, trīs reizes vairāk par alternatīvām precēm tad, kad tirgū būs lētākās? Cita lieta - ja tirgū šo alternatīvo, lētāko preču vai pakalpojumu nebūtu valsts regulējuma dēļ. Tādēļ, manuprāt, tas šajā gadījumā ir attaisnojams.

Galu galā tas ir jautājums par to, kādā sabiedrībā mēs vēlamies dzīvot. Vai tiešām tādā, kur ir iespējami tik šausmīgi nodarbinātības nosacījumi?

Ja sabiedrība pati nespēj atrisināt šādu situāciju un tirgus kļūst necilvēcīgs, tad jāiejaucas valstij. Man nav padoma, kā šo situāciju atrisināt savādāk. Varbūt kādam no jums ir idejas?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Edgars Berzins

visas firmas darba apstakli ir vienadi.
divas strada ,divas brivas plans 20-40 ls dienakti,kuru tev jasavac obligati citadi tu paliec firmai parada.taksisti ir ka vergi ,nostrada 48 stundas un paliek parada.stajoties darba taxi firmai jaiemaksa drosibas nauda ap 50ls,saniedzot paradu drosibas naudas apmera tevi vienkarsi atlaiz.un tas notiek visas firmas

Tmp author
anonīms

Nav tik traki, neesmu manījusi, ka lēdijas braukātu apkārt pa 48 h. Cik zinu, diennakts maksimums. Un, runājot ar taksistiem, protams, krīzes laikā švaki, protams, viņi pilnīgi beztiesiski, bet treknajos gados tūkstoti uz rokas pelnīja.

Streips 165x152
Kārlis Streips

Es tāpat kā autore ar takšiem braucu reti, bet vienmēr, ja vien tas ir iespējams, ar sarkanajiem Rīgas takšu parka takšiem galvenokārt tāpēc, ka ir garantija, ka cilvēks pratīs latviešu valodu, bet arī tāpēc, ka ar RTP takšiem nav nācies vilties nekad. Neesmu redzējis šoferi guļam vai gandrīz guļam u.tml. Bet piekrītu citiem komentētājiem jautājumā par to, ka takši tomēr Rīgā ir viens liels bardaks. Tas tomēr nav kurpju veikals, kur katrs, kam nav slinkums, var tirgot tupeles. Runa ir par nosacītu sabiedrisko pakalpojumu, un nudien neuzskatu, ka tas būtu kaut kas slikts, ja būtu daudz stingrāki licenču noteikumi un, jā, ari ierobežots uzņēmumu skaits, kas ar to nodarbojas. Var reizi piecos gados rīkot konkursu, lai būtu iespēja pieteikties arī citiem, bet tas vien, ka tev ir mašīna(s) tevi nepataisa par takša šoferi. Aizmirsušās jau ir tās dienas, kad pa Rīgu kursēja ļaudis savos privātajos Žiguļos un Volgās ar mazu gaismiņu logā, bet patlaban pavisam tālu no tām dienām tomēr neesam tikuši. Bet pēdējais, ko es gribu pateikt -- ja takša šoferis reisa laikā mieg ciet, tad obligāti ir jāpiezvana, oi, nezinu pats kam -- Patērētāju aizsardzības centram? Policijai? Tas tomēr nav normāli, un uzņēmums, kas liek strādāt 24 stundas no vietas -- man gan liekas, ka tur ir problēma ar darba tiesību likumu, vai ne tā?

Tmp author
vīrs bija taxists Baltic Taxi

vienu gadu mans vīrs bija taxists zaļo toyotu kompānijā Baltic Taxi. to laiku es atceros kā baisāko murgu...
tātad: uz kādiem nosacījumiem strādā un ko nopelna baltajā kreklā ar zaļo šlipsīti tērptais šoferītis?
darba līgums tiek noslēgts uz ¼ slodzi, alga kā tāda neeksistē.
Taxistam tiek izsniegtas formas bikses, jaka un šlipse.
darbs ir maiņās un taksisti ir sadalīti pa apgabaliem. maiņa = 24h, bet, tik vien braucot, ir absolūti neiespējami izpildīt kompānijas diktētos noteikumus, tāpēc visi brauc 48h no vietas, ar vienu vienīgu cerību, ka izdosies segt saistības pret Baltic Taxi.
tas nozīmē: par katru diennakti , tātad 2 maiņām kompānijai jānodod , ja pareizi atceros 42,- + 42, - ls = 84 ls
ka pašam "vergotājam" 2 diennakšu laikā nopelnīti un palikuši uz rokas 6 lati vai vispār 0 un nākas palikt kompānijai auto nomas naudu parādā – tas nevienu neinteresē- „gribi nomā un mēģini „nopelnīt”, negribi – neviens tevi te netur! „
ja maiņas laikā nomas nauda nav savākta- paliec parādā , ko ieraksta melnajā žurnālā. viss ir jānomaksā, citādi neļauj braukt.
uz taksista pleciem ir arī tāds „niecīgs” izdevumu postenis kā degviela, kuras iegāde jāsedz no maiņā nopelnītā....
rezultātā: piedodiet, bet ir jāsecina, ka šie vīrieši ir sliktākā situācijā kā Maximas apsargi! viņi izjūt totālu pazemojumu un iedzīvojas veselības problēmās gan psiholoģiskās, gan fiziskās.
kāds izskatās cilvēks, kas 2 diennaktis ir sēdus mocījis laiku, gaidot dispečera zvanu, pa brīdim "atplīsis uz pusstundu” mašīnā ielas malā, domāju nav daudz variantu: kā zombijs ar sarkanām acīm un apātiju uz visu, pat ēdienu...
kopumā kadru mainība taxu kompānijās ir baisa! konkurence starp kompānijām - tikpat baisa + agresīva. teritorijas ir sadalītas, nedod dievs, nejauši apstāties citas kompānijas teritorijā vai uzņemt pasažieri, kurš nezina, kam te ir pilnvaras.... sekos un , kad apstāsies- nāksies skaidroties vai vispār dabūt pa muti!
kad vīrs laimīgi atrada darbu un gāja projām, Baltic Taxi administratore teica zīmīgus vārdus: "paldies, ka mums šo laiku izlīdzējāt( lasi: kompānijas vadībai saraust pilnas kabatas ar piķīti)"
tāpēc pasažieriem secinājumi ir gaužām īsi: labāk ar taxiem nebraukt!

Tmp author
Zinu drēbi

Ir 2 institūcijas pie kā vērsties:
- tie kas izsniedz licences - kam, cik, kāpēc
- VID - kā var pieļaut situāciju, ka iesniedz skaitītāja rādītāju ar mēneša ieņēmumiem 10 vai 20 Ls?

Tmp author
Raivo

Diemžēl VID resursi nepieļauj iespēju ķēpāties ar tām kompānijām, kuras nodarbojas ar taksometru skaitītāju fiskālās atmiņas attīšanu. VIDam Vieglāk ir paņemt no tiem, kuri ir lieli un nevar atļauties šādi blēdīties. Starpība laikam ir, maksāt nodokļus no 700Ls vai no 15Ls uz skaitītāja :D
Man šķiet, ka jāsāk ar to, ka Rīgas Domei un VID jāizpreperē visas Rīgā strādājošās kompānijas, kuras kopumā ir pāri 100, skaitiet paši http://www.rdsd.lv/?ct=taksometri
Par kādu kārtību šajā jomā vispār var runāt????? Ja buldozers būtu turējis savu solījumu, tad uz šodienu Rīgā strādātu ap 5 lielām kompānijām, no kurām tad arī varetu paprasīt atbildību!

Tmp author
Zinu drēbi

Pārzinot nozari - vienīgā pret darbiniekiem korektā kompānija ir RedCab.
TAXI ir nepieciešami - tas ir skaidrs.
Kāpēc ir problēmas? Tādēļ, ka pārāk daudz izsniegto licenču, sākas dempings, kreisā degviela, grozīti skaitītāji, 24h darbs, u.t.t.
Par licencēm - aptuvenos skaitļos runājot - tagad Rīgā ir 1500 TAXI pie 800'000 iedzīvotājiem un 300'000 vieglajiem auto. Arī pirms 20 gadiem bija 1500 TAXI, bet pie >1'000'000 iedz. un 100'000 viegl.auto.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Vietējo iedzīvotāju nepieciešamību pēc taksometru pakalpojumiem varētu jūtami samazināt, ieviešot nakts reisus dažos svarīgākajos maršrutos Rīgā (tostarp arī braucienos uz lidostu) - ne tikai piektdienu un sestdienu vakaros vien. Man nav iebildumu soļot kājām lielākus gabalus nedz arī kādu stundu pagaidīt autobusa atnākšanu. Bet nakšņot lidostā tomēr negribas. Šobrīd, diemžēl, taksometrs ir vienīgais daudzmaz normālais risinājums, lai nonāktu uz 6:30 reisu Rīga-Frankfurte. Agrie reisi ir aktuāli daudziem ceļotājiem. Gribētos izvēles iespēju - lietot sabiedrisko transportu, ja reiz taksometri mani neapmierina. Protams, arī maksāt par to varētu vairāk nekā dienas stundās.

Citādi ir jārisina jautājums ar tūristu apkalpošanu - vai vienmēr iebraucējs par to pašu servisu samaksā tik pat, cik cenas zinošs vietējais? Tas vairs nav darba laika normēšanas, bet gan elementāra godīguma jautājums. Manuprāt, tās taksometru firmas, par kurām ir ārvalstu tūristu sūdzības, ir jāķer ar kontrolpirkumiem un dažādos citādos veidos un jāvērš skarbas sankcijas. Atkal un atkal nākas lasīt šausmu stāstus par ārzemniekiem, kuri samaksājuši 20 vai 30 latu par braucienu no Rīgas centra līdz lidostai.

Protams, taksometra vadītājiem ir jānodrošina arī normāls darba režīms un darba stundas. Bet zināmā mērā reformas apgrūtina arī dažu taksometru firmu sliktā reputācija - it īpaši attiecībā pret ārzemniekiem.

Tmp author
Kristaps Andersons

Jā, šī tiešām ir netaisnīga sistēma. Viss finanšu risks tiek uzlikts uz taksistu pleciem. Firmai ērti - par katru diennakti iekasē fiksētu maksu, un par sevi tad lai parūpējas taksists pats. Zinu arī, ka kādreiz šāda pati sistēma bija maršruta taksometriem. Būtu ļoti interesanti uzzināt, vai Rīgas Satiksme to ir mainījusi, kad pārņēma visus Rīgas "mikriņus".

Es domāju, ka nekas tur nemainīsies, kamēr netiks noteiktas līdzīgas normas kā kravas auto un autobusu šoferiem, jo firmas nav ieinteresētas situāciju mainīt, bet šoferi paši uz to nekad nesaorganizēsies. Ja kāds šoferis pamēģinās nodibināt arodbiedrību, uzreiz būs no firmas laukā (turklāt viņi pat bieži vien nemaz nav firmas darbinieki).

Tmp author
Etiķete

Bet runa jau nav par sociālo labklājību, bet satiksmes drošību.Turklāt šajā gadījumā apzināti noteiktu un visiem zināmu. Varbūt neviens neko nevar pasākt, ka kāds privāti 2 dienas vada mašīnu, bet šajā gadījumā var gan.
Otra situācija, kas mani mulsina jau gadiem, ir medpersonāla diennakts dežūras. izskatās, ka arī tās nav vienkārši caurumu lāpīšana (tā teikt, maiņu darbam trūkst cilvēku), bet sistēma.

Tmp author
Māris

Man gan liekas, ka smago šoferi tāpat krāpj, kā māk... Visādi eksemplāri redzēti...

Tmp author
Māris

Tas bija domāts uz atbildi pie "normēto braukšanas un atpūtas laiku" smago mašīnu šoferiem... Te vienkārši iet runa par sistēmu, kas paši cilvēki īsti savādāk negrib dzīvot...

Image011
Dace Akule

Pēdējo reizi braucot uz un no lidostas gadījās ļoti atšķirīgi šoferi. Viens bija ļoti laipns un uzmanīgs - vaicāja, vai logu atvērt, vai nav par aukstu, samazināja radio skaļumu; galanti palīdzēja ar somu; bija patiesi patīkami braukt kopā ar tādu šoferi. Bet otrs aizmirsa, ka mana soma ir taksometra bagāžniekā - es gaidīju, kamēr viņš izkāps no auto, lai atvērtu bagāžnieku, gaidīju aptuveni pusminūti, bet viņš sāka braukt prom. Kad skrēju auto pakaļ un panācu viņa atjēgšanos, šoferis tieši tā arī pateica - es aizmirsu, ka jums bija arī soma...
Situācija noteikti ir atšķirīga dažādās taksometru firmās ar dažādiem tarifiem, arī dažādiem darba apstākļiem un attieksmi pret pasažieriem (piemēram, ir manīti arī taksometri, kur aizmugurējos sēdekļos pasažieris nevar piesprādzēties ar drošības jostu, un uz jautājumiem - kur tad mana drošība - šoferis atbild, ka braucot uzmanīgi...).

Tmp author
Dace

Iveta, Tu esi aktualizējusi interesantu tēmu. Tomēr, saki vai vispārināt šajā ziņā ir objektīvi? Rīgā strādā ļoti daudz taksometru kompāniju un tomēr negribētos ticēt, ka visas ir vienādas. Bet ar šādu rakstu, faktiski Tu esi sametusi visas vienā "slikto" grozā. Vai nu tā patiesi būs?

Tmp author
M.>

Valstij ir jāiejaucas, katrā ziņā, arī tālbraucēju mašīnām ir normēts braukšanas un atpūtas laiks. Sākumā attiec. firmās likās, ak, bizness pagalam, bet nekā - pielāgojās, un šoferi vismaz ir cilvēcīgi izgulējušies.

Tmp author
M.

Es domāju, ka tikai man tā gadījies... Nesen pie autoostas iekāpu taksometrā, kurš tikko bija izbraukājis ārzemes ar kādu klientu (uz Poliju, šķiet, bijis) un taisnā ceļā, bez miega turpināja apkalpot rīdziniekus. Šoferis bija jauks cilvēks, bet saguris diezgan arī.

Tmp author
baiba

jā, mani šie necilvēciskie takšu grafiki arī nomoka tīri morāli, jo domāju, ka ir nepiedodami kā lielā, visiem zināmā zaļā kompānija noslogo taksistus- ne tikai šī 24 stundu maiņa, bet arī gadījumā, ja maiņas laikā nenopelna pieteikami, starpību sedz no savas kabatas. turklāt šiem taksistiem vienmēr jābūt formā, pieklājīgiem, atsaucīgiem utt.

Tmp author
Lasma

Piekritu Baibai. Liela zalo taksisu kompanija ir netaisniga. Mani vairs neparsteidz 24 stundu mainas. Ta notiek ari citas taksometru kompanijas, bet izbrinu rada tas, ka pec 24 stundu mainas taksometra vaditajs drikst nemt vel vienu un vel vienu mainu. Nesen dzirdeju no laba drauga taksista stastu par to, ka cits taksometra vaditajs, nostradajis tris mainas pec kartas, neatcerejas, ka veicis celu no centra lidz lidostai. Bon voyage!
Un vel, runajot par lielo-zalo... Iedomajaties situaciju, kad dodaties iepirkties uz Maximu. Groza liekat pienu, maizi un ari koslajamo gumiju, kas Maxima happens to be uz atlaidem. Nopriecajaties un atra soli skrienat uz kasi. Pie kases maksajat par pirkumiem, kad pardevejs jum, uzsmaidot saka, ka sodien vakarinas vinam sanaks tikai koslene, jo par 50% atlaidi vins samaksajis pats no savas kabatas, lai tu ka pircejs justos gaidits veikala. Nu luk! Si ir tiesi tada situacija lidostas salatzalo taksisu vidu. Respektivi, kad taksometra iekapj klients ar atlaizu kuponu, starpibu lidz 100% piemaksa vaditajs. Ja taksi grasas kapt pilots, kuram, pateicoties ar Baltic taxi noslegta liguma del, pienakas 20% atlaide, taksometra vaditajs nedrikst teikt: "Eu, vecit, sodien ne!" Taksistam, sakostiem zobiem, jasmaida un pec brauciena laipni japasakas par 8 latiem 10 vieta. Divus latus taksists prieksniekiem attdod no savas kabatas, jo planaa (summa, kas jaatdod pec mainas, neatgarigi no mainas ienesiguma) pilota atlaide nav ierekinata. Vispar jau izdevigi kompanijai. Mes, Baltic taxi, tik metasimies ar atlaidem, pievilinot klientus, bet jus taksisti tik turpiniet maksat no savas kabatas. Kompanijai labi un klientiem ari. Par vaditajiem - strunts.
Sadi piemeri prata nak vel un vel. Manuprat, si sfera Latvijaa kliegsus kliedz pec valdibas iejauksanas. Uz cilvecigiem darba apstakliem tiesigs ir katrs stradajosais, vai ne?

Tmp author
Raivo

A 48h negribējāt!? Tie, kuri "zaļajos gurķos" var pavilkt, bez problēmām auto ripina 48 stundas no vietas un diennakti atpūšas. Potenciāli slepkavas uz ceļiem, diemžēl arī sabiedrības apdraudējums. Nevar tikai "tupi" pieprasīt vadītājam nodot plānu, ir jāregulē arī viņa darba laiks un jānodrošina kaut nedaudz sociālās garantijas! Red Cab laikam ir vienīgie, kuriem daudzmaz rūp viņu darbinieku stāvoklis. Atlaidi, ja tāda paredzēta, klientam sniedz uzņēmums, nevis personīgi taksometra vadītājs, tā tam vajadzētu būt. Pie zaļajiem viss ir otrādi....

Tmp author
viedoklis1

no teorija viedokļa sanāk, ka taksisti pamazām kļūst par publisko preci, un tad jau tiešām valstij jāsāk rūpēties arī par to, tomēr nešķiet, ka Latvija gadījumā tas ir ieteicams, valsts jau tā netiek galā līdzšinējiem uzdevumiem. Drīzāk jau taksistu arodbiedrība vai līdzīga iestāde, kas pati sevi administrētu, varētu veicināt zināmus uzlabojumus.

Tmp author
Līva Alksne

Man pašai ir nācies ar taksistu runāt visu ceļu līdz mājām. To, ka viņš mieg ciet pamanīju pēc tā, ka uz 2 minūtēm apklusu, jo pati biju pēc darba un prāts uz sarunām diži nenesās, tajā laikā viņš gandrīz iebrauca joslas sadalošajā barjerā. Aizvedis mani līdz mājām taksists atzinās, ka strādā 20. stundu un vēl tikai 4 jānostrādājot.

Saistītie raksti
Citi autora darbi