Atslēgvārdi:

Premjer, vārds Jums! 11

Grūti iedomāties, kam vēl ir jānāk atklātībā, lai nebūtu šaubu, ka nepieciešams izvērtēt gan KNAB darbinieku sūdzību pamatotību, gan Vilnīša atbilstību amatam.

Iesaki citiem:
Klusu 255x203(2)
Foto:Nooner

Dienu pirms Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) tiekas ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieku Normundu Vilnīti un viņa vietniekiem Jutu Strīķi un Alvi Vilku, ir vismaz trīs novērojumi, kas rada pamatu satraukumam par problēmām birojā un to risinājumiem. Pirmkārt, publiskajā telpā konflikts KNAB ir nonivelēts līdz ambiciozu personu iekšējai cīņai par varu, bet konflikta patiesie iemesli palikuši pašā tālākajā plānā. Otrkārt, par spīti KNAB darbinieku nu jau trešajā atklātajā vēstulē izteiktajai neuzticībai iestādes vadītājam pa šo laiku nav radusies lielāka skaidrība, kā Ministru prezidents un viņa vadītā valdība iecerējusi risināt problēmas, kas nu jau iezīmējušās daudz plašāk un sen vairs nav tikai nesaskaņas par KNAB reorganizāciju. Treškārt, kamēr KNAB pārraugs gausi pievēršas biroja problēmām, viņa pārstāvētās partijas biedres jau piedāvā daudz radikālākus situācijas risinājumus, līdz ar to radot pamatu dažādām spekulācijām, kādu politisko cenu pašreizējai valdībai varētu maksāt iespējamā KNAB vadības nomaiņa, un vai valdība ir gatava šādu cenu maksāt.Aiz kokiem ir mežs

Darbinieku publiski paustais satraukums par KNAB priekšnieka Vilnīša darbību ir izpelnījies visdažādākos apzīmējumus. Daži politiķi skaidri iezīmē to, kā viņi uztver iestādes vadības jautājumus, — priekšnieka pavēles neapspriež, tās izpilda. Darbiniekiem, kuru domas kardināli atšķiras no priekšnieka, neatkarīgi no šo darbinieku ilggadējas pieredzes un kompetences ir divi varianti — vai nu priekšniekam paklausīt vai arī iestādi pamest. Tādēļ daži no politiķiem KNAB priekšnieka vietniekus konsekventi sauc par strīdniekiem un nepaklausīgiem darbiniekiem, kuri netīro veļu mazgā publiski, cīnās par varu birojā un bojā iestādes prestižu. Šādā veidā ir viegli diskreditēt KNAB priekšnieka vietnieku un biroja neapmierināto darbinieku paustās bažas, novēršot uzmanību no nepieciešamības izvērtēt iemeslus, kas darbiniekiem licis spert Latvijas publisko institūciju praksē bezprecedenta soļus.

KNAB darbinieki ir izplatījuši nu jau trīs dažādas atklātās vēstules[1], kurām visām cauri vijas skaidra neuzticēšanās N. Vilnītim kā KNAB priekšniekam. Ja politiķi izlasītu šīs vēstules kaut vai pa diagonāli, tad pamanītu, ka runa sen jau vairs nav tikai par reorganizācijas modeļiem, bet ka problēmas birojā ir samilzušas daudz pamatīgāk. Taču pašreizējā politiķu reakcija izskatās pēc nevēlēšanās aiz kokiem ieraudzīt mežu, kas ir krietni aizaudzis un kurā daži lietaskoki varētu iet zudībā.Kas ir pietiekams pamats?

Domāju, ka pusotra gada laikā, ko N.Vilnītis pavadījis KNAB priekšnieka amatā, problēmu eskalēšanās līdz tam, ka iestādi ir gatavi pamest divi tās pieredzējuši līderi, kuru darba rezultātā KNAB ir iemantojis autoritāti sabiedrībā, un divas trešdaļas biroja darbinieku izsaka iestādes vadītājam neuzticību, jau ir nopietns pamats apšaubīt Vilnīša piemērotību šīs iestādes priekšnieka amatam. Turklāt darbinieku skaits, kas parakstījuši atklāto vēstuli, liecina, ka problēmas birojā ir kaut kas vairāk par dažu personu ambīcijām, kā tas dažkārt tiek pasniegts.

Disciplinārsodi un pārbaudes pret darbiniekiem; liegums KNAB darbiniekiem sarunāties ar medijiem; lēmumu neskaidrošana padotajiem; aizdomas par priekšnieka konkrētu darbību patiesajiem motīviem; aizdomas par KNAB priekšnieka darbības likumību[2]; darbinieku rīcībā esošie kompromitējoši materiāli, ko viņi sola iesniegt ģenerālprokuratūrā[3], KNAB iestādes reorganizācijas plāna izstrāde bez plašas KNAB darbinieku iesaistes; KNAB vietnieku paustās bažas par to, ka nezina, ar ko N.Vilnītis konsultējies, strādājot pie šī plāna u.t.t., manuprāt, ir pietiekami garš iezīmējušos problēmu un aizdomu saraksts, ka grūti iedomāties, kam vēl ir jānāk atklātībā, lai nerastos šaubas, ka nepieciešams izvērtēt gan darbinieku sūdzību pamatotību, gan Vilnīša atbilstību amatam.

V.Dombrovska izveidotās starpinstitūciju komisijas ziņojuma saturu un secinājumu pamatotību par reorganizācijas iecerēm pirms nedēļas savā rakstā apšaubīja pretkorupcijas eksperts Valts Kalniņš. Vienlaikus ir skaidrs, ka šāda komisija nav īstā institūcija, kur izvērtēt KNAB problēmas, ņemot vērā, ka tās darbība īsti nekur nav reglamentēta — nav pateikts, kā tā darbojas, cik plaša ir tās kompetence, kā tā pieņem lēmumus un cik saistošs ir tās atzinums. KNAB likuma 5. panta septītajā daļā ir noteikts, ka KNAB priekšnieka atbilstības amatam izvērtēšanai jāveido komisija, ko vada ģenerālprokurors vai viņa īpaši pilnvarots virsprokurors. Uz nepieciešamību veidot tādu komisiju Delna un Providus KNAB pārraugam V.Dombrovskim norādīja pagājušajā nedēļā adresētajā vēstulē.KNAB stabilitāte — pirmais pārbaudījums Vienotības + ZZS koalīcijai

V.Dombrovska valdības deklarācijā minēts, ka tiesiskas valsts stiprināšana un korupcijas izskaušana ir šīs valdības ilgtermiņa prioritāte, bet attiecībā uz KNAB tiks nodrošināta biroja darbības neatkarība un izstrādāta skaidra, saprotama un pārskatāma biroja vadītāja iecelšanas kārtība[4]. Grūti iedomāties, kā vēl jaunā valdība varētu demonstrēt savu vēlmi stiprināt korupcijas izskaušanu, ja ne steigšus atrotot piedurknes un juridiski korekti risinot samilzušās problēmas KNAB.

Uzdevums nav vienkāršs, ņemot vērā, ka koalīcijā satikušies partneri, kuriem, lai nu par ko, bet par korupcijas novēršanu un KNAB darbību varētu būt visai atšķirīgas ekspektācijas. Var atgādināt, ka savulaik bijušais KNAB priekšnieks Aleksejs Loskutovs atklāja, ka laikā, kad vadīja biroju, trīs reizes ir ticies ar Ventspils mēru un patlaban smagos koruptīvos noziegumos apsūdzēto Aivaru Lembergu, kurš pēdējās divās Saeimas vēlēšanās ir bijis zaļzemnieku premjera amata kandidāts. Divās no tikšanās reizēm Loskutovs sarunā vedināts uz to, ka vajadzētu atrast veidu, kā tikt vaļā no priekšnieka vietnieces Jutas Strīķes[5]. Visticamāk, ka smagos noziegumos apsūdzētā Lemberga viedoklis par Strīķi pa šo laiku nav kardināli mainījies.

Tādēļ Jaunā laika līderes Solvitas Āboltiņas izteikumi[6], ka, ja problēmas nevar atrisināt citādi, tad „jābūvē iestāde no jauna”, pieļaujot, ka tiek nomainīti visi trīs KNAB vadītāji, radīja pamatu dažādām spekulācijām. Starp tām, manuprāt, ļaunākais scenārijs — ka šis varētu būt koalīcijas partneru kompromiss, kā situāciju atrisināt, neapdraudot valdības pastāvēšanu.

Ja N.Vilnīša atbrīvošana tiks rosināta, lēmums par to būs jāpieņem Saeimai. Atceroties pavisam neseno pieredzi ar Jāņa Maizīša nepārvēlēšanu ģenerālprokurora amatā[7], kā arī to, ka dažas Saeimas frakcijas vēl arvien varētu būt neapmierinātas ar Vienotības lēmumu tās atstāt ārpus koalīcijas, un tāpat zinot dažu partiju pārstāvju vēlmi KNAB priekšnieka krēslā redzēt vāju vadītāju, tad diezgan droši var prognozēt, ka Saeimas balsojuma rezultātā N.Vilnītis varētu amatā arī noturēties. Turklāt, kā noprotams no KNAB priekšnieka vietnieku teiktā, tādā gadījumā, visticamāk, viņi darbu birojā N.Vilnīša vadībā neturpinātu. Vienā vai otrā veidā divu līdz šim salīdzinoši labi sevi pierādījušu KNAB priekšnieka vietnieku zaudēšana būtu liels ieguvums KNAB „klientiem”, bet, visticamāk, zaudējums sabiedrībai.

Pēc būtības Vienotībai nav cita veida, kā pierādīt valdības deklarācijā ierakstītā nopietnību, kā tikai speciālā darba grupā izvērtējot N.Vilnīša atbildību ieņemamajam amatam. Un premjeram Dombrovskim nav citas iespējas, kā vien, mācoties no priekšgājēju kļūdām, izmantot normatīvajos aktos noteiktos instrumentus, lai situāciju birojā atrisinātu iespējami drīzā laikā.

_________________________________________

[1] 2010.gada jūnija sākumā KNAB operatīvie darbinieki un izmeklētāji izsūtījuši atklātu vēstuli kolēģiem. Tajā izmeklētāji norāda, ka saskārušies ar vairākām neizprotamām situācijām biroja priekšnieka rīcībā, kas “kavē un traucē veikt pilnīgu un objektīvu izmeklēšanu, kā arī rada neuzticību jums kā iestādes vadītājam.” 2010.gada novembrī 2/3 KNAB darbinieku parakstījuši vēstuli, kurā izsaka neuzticību iestādes vadītājam. Dažas dienas iepriekš astoņi vadošie KNAB darbinieki – vietnieki un nodaļu vadītāji bija izsūtījuši līdzīga satura vēstuli.

[2] Medijos ir izskanējušas aizdomas, ka N.Vilnītis, iespējams, nopludinājis informāciju par atsevišķām izmeklēšanas lietām un varētu būt devis signālus ar politiķiem saistītām personām. Par šādām aizdomām portālā pietiek.lv min žurnāliste B.Rulle 2010.gada 30.oktobra intervijā ar KNAB priekšnieka vietniekiem. http://www.pietiek.com/raksti/strike_mes_netaisamies_stumdit_papirus

[3] Pēdējā darbinieku atklātajā vēstulē minēts, ka Ministru prezidentam un Ģenerālprokuroram tuvākajā laikā tiks iesniegti materiāli, kas "neļaus atstāt neizvērtētu" Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Normunda Vilnīša līdzšinējo darbību. http://www.delfi.lv/news/national/politics/knab-darbinieki-sola-iesniegt-vilniti-kompromitejosus-materialus.d?id=35009801

[4] Deklarācija par Valda Dombrovska vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību http://www.mk.gov.lv/lv/mk/darbibu-reglamentejosie-dokumenti/valdibasd/

[5] Plašākas A.Loskutova liecības par sarunām ar A.Lembergu: http://kandidatiuzdelnas.lv/media/file/Lembergs/Loskutovalieciba.pdf

[6] Āboltiņa sarunā LNT raidījumā 900 sekundes 2010.gada 3.novembrī komentēja, ka par šo konfliktu lēmums jāpieņem KNAB uzraugam premjeram, attiecīgajai Saeimas komisijai, vērtējot gan KNAB priekšnieka, gan viņa vietnieku darbību. Ja nevar sastrādāties, sliktākajā gadījumā iestāde jābūvē no jauna, pieļaujot iespēju atbrīvot no amata visus trīs vadītājus.

[7] Plašāk par J.Maizīša noraidīšanu ģenerālprokurora amatam var lasīt šeit: http://www.kandidatiuzdelnas.lv/notikumi-2006-2010/amatpersonu-velesana-iecelsana-atcelsana/jana-maizisa-noraidisana-generalprokurora-amatam-2010gada-aprili/

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andis 21.02.2011 21:33
Bet ar'ī Loskutovs bija pieņemams Strīķei tikai tad kad pārvērtās par kāzu ģenerāli. Vai visa vaina tikai Vilnītī. Tāda iespēja ka Strīķei labs un pieņemams priekšnieks ir tikai Strīķe laikam jau netiek pieļauta. Vai tomēr viņas lielummānija nav pie vainas visā šajā konfliktā????????

Tmp author
Deepak

1 18-8-11niks74 saka: Paldies par rakstu !Tas vakar bija varskaienhi murgs taadu cuuciibu es veel nebiju redzeejis kubiesus notur sleegtaa telpaa (konsulaarajaa daljaa) gandriiz triis stundas bez uudens, wc un bez paskaidrojumiem !!! Beigaas iedod kkaadu smiekliigu rakstu, pashi veel panirgaajas saka, vienam viizu iedevaam, lai brauc viens pats uzspeeleet vai ar mani divataa !!!Tas ir tieshaam nozeelojami attieksme kaa pret kkaadiem noziedziniekiem ((((Author total comments: 1 +3Novērtē šo komentāru

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


x 15.11.2010 11:37
kaada novirze ir jumoram, kursh KSS blogaa nosauc LL par chekistu un nozuud, nesniedzis papildu paskaidrojumus, kaa 70.gadaa dzimis cilveeks par taadu vareejis kljuut?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 14.11.2010 16:18
jumors
14.11.2010 01:21

Bet kāda novirze ir cilvēkam kurš savu komentāru iekopē...
-----------------------
Kāda novirze ir īgņam, kurš nejēdz, ka šis daudzkārtīgās kopēšanas efekts ir tik vien kā šī portāla tehniska kroplībā (ADMIN-a profesionalitātes ilustrācija) reaģējot uz elementāru darbību "Reload page".

Bet jautājums nebūt nav retorisks, jo ir atbilde - jenotu uzticīgajam sektantam kaut kas takš' bija jāuzburkšķ "neticīgajam" nejenotigajam - nu vismaz par tehnisku misēkli.
Un dzīve atkal ir skaista, jo kāds ir nolamāts.
Vai esat ievērojuši, kā atplaukst un atdzīvojas Dombrovskis, kad sāk runāt par "sliktajiem"!?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 14.11.2010 01:21
Bet kāda novirze ir cilvēkam kurš savu komentāru iekopē četras reizes( dažkārt arī vairāk)?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jack Ripper 13.11.2010 15:25
Ticu Strīķei, lai arī nekādas SFL stipendijas nekad saņēmis neesmu. Strīķe ir profesionāle.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gringo to Fripp 13.11.2010 13:26
Metodes ļoti uzskatāmi parādīja Mg pirmajā komentā. Tiek izdarīts pieņemums, ka Vilnītis slikts, Strīķe laba un tiek konstruēta sistēma bez faktiem, bet balstīta tikai uz šiem pīeņemumiem. Bet, ja esi no sorosītu ticīgajiem, tad nekādi argumenti tāpat tevi nepārliecinās tāpat kā citu reliģiju fanātiķus. Sorosītism šobrīd Latvijā jau ir reliģijas statusā. Interesanti, ka paši sorosītisma piekirtēji vairumā gadījumu neapzinās, ka ir ticīgie šai reliģijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Fripp to Gringo 13.11.2010 12:56
Es atvainojos, bet tomēr man joprojām nav skaidras tās sorosītu metodes. Vai nevarētu lūdzu tos uzkrītošākos piemērus minēt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gringo 13.11.2010 12:09
Ar šo autore pilnīgi izgaismo savu sorosītisko būtību. Ja kādam vēl nav skaidras sorosītu metodes, tad šis demagoģijas pārpilnais rakststam ir vislabākais paliecinājums. Nepadodies Dombrovski sorosītu stabulei.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.11.2010 10:51
Vēl jau šajā rakstā viss ir vecs un neinteresants, jo jau pirms tā publicēšanas šajā portālā citur ir lasīti šādi citāti:

"...KNAB faktiski valdījusi J. Strīķe. A. Loskutovu nekad neesot interesējušas nedz KNAB darbinieku veiksmes un neveiksmes, nedz iestādes stratēģija. ....Viņa galvenais aicinājums esot bijis kā KNAB priekšniekam gozēties televīzijas kameru priekšā. Pēc stāšanās amatā A. Loskutovs drīz vien izpratis, ka viņam izdevīgāk ir pakļauties J. Strīķes autoritātei. Tādējādi starp formālo priekšnieku un viņa formālo vietnieci drīz vien rasts kompromiss: A. Loskutovs apstaigā televīzijas, radiostacijas un laikrakstu redakcijas, tikmēr aiz viņa muguras J. Strīķe plāno, organizē un vada KNAB darbību. Abi ar šādu modeli bijuši apmierināti. Pārējiem darbiniekiem to atlicis vien akceptēt.
... Tie, kuri nevēlējušies pakļauties faktiskajai priekšniecei, vai arī J. Strīķei licies, ka viņi nevēlas pakļauties, tikuši ierakstīti priekšnieces melnajā sarakstā. Nepaklausīgajiem pamazām radīti nepanesami darba apstākļi, un viņiem pēc zināma laika nācies atvadīties no darba KNAB..."

"...Jau no pašas Vilnīša k-ga iecelšanas brīža tiek darīts viss, lai traucētu viņam strādāt – tiek vākti kompromati, meklētas kļūdas viņa darbībā, rakstītas ķengājošas, viņa cieņu un godu aizskarošas vēstules kopējā e-pastā, izsekots un fotografēts u.t.t.
Vai tad, kad ievēlēja Loskutova k-gu šajā amatā, netika darīts tas pats? Tikai viņš atšķirībā no Vilnīša k-ga ātri „padevās” (arī publiski viņš to ir atzinis LNT kanālā) un kļuva tikai par Biroja „seju”, jo toni noteica citi. Arī Loskutova k-ga laikā jauni darbinieki Birojā tika „vesti pa sētas durvīm”, viņa laikā kolēģe netika sodīta par braukšanu dzērumā, daži kolēģi darba vietā regulāri atradās alkohola reibumā u.t.t....

"...Vai Jurčas k-dze nesaprot, ka pati un daži VADKN darbinieki mobingu piekopj jau sen? VADKN ir sadalīta 3 frontēs – „savējie”, „atstumtie” un pārējie. Citiem tas statuss periodiski mainās, bet citiem nē. Es esmu no tiem, kura ir pabijusi visos statusos tādā kārtībā kā nosaucu! No „savējiem” tiku „izmesta” tad, kad pateicu, ka man visi kolēģi vienādi...Tagad laikam atrodos „atstumto” sarakstā, jo man tāpat kā vēl diviem maniem kabineta kolēģiem neviens nepazvanīja 7.oktobra vakarā un nepateica, ka 8.oktobrī uz Biroja jubilejas pasākumu jāierodas melnā (sēru) apģērbā. Papildus tam mūsu, 125.kabinets, jau nosaukts par Vilnīša k-ga kabinetu! Man prieks par to..."

"...Kopīgi atcerēsimies, cik kolēģu un kādu iemeslu dēļ ir aizgājuši no VADKN – atsevišķi tikai neizturamās spriedzes šajā nodaļā dēļ. Manā laikā, piemēram, mana kabineta kolēģe aizgāja ar ļoti dziļu depresiju un mazvērtības kompleksiem, kas viņai bija iedzīti. To ārstēšanai bija vajadzīgi divi gadi, bet divus uzvārdus sarunā ar viņu vēl joprojām labāk nepieminēt. Loskutova k-gs un Vilka k-gs pat nepainteresējās, kāpēc viņa iet prom, jo, ja jau Jurčas k-dze ir akceptējusi, tad jau tā vajag! Par kopējo situāciju nodaļā tika rakstīts uz e-pastu arī Vilka k-gam, bet reakcijas nebija un es viņu ļoti labi saprotu – viņš tiešām zina, ko nozīmē „saiet ragos” ar Jurčas k-dzi! Pats to ir izjutis, kad Jurčas k-dze ilgu laiku ar viņu nekontaktējās, mums pašiem vajadzēja zvanīt viņas vietā Vilka k-gam, ja bija problēmas kādā lietā!..."

"Un nevajag visu novelt uz Vilnīša k-gu, par iesniegumu skaita samazināšanos atbildība ir jāuzņemas arī Loskutova k-gam, kura laikā saistībā ar naudas pazušanu no seifa Birojs zaudēja uzticību. Arī vienā laika posmā dotais uzdevums VADKN „norakstīt iesniegumus”, neiedziļinoties tajos un iesniegumu pārsūtīšana ir devusi tādus rezultātus, ka cilvēki vairs neziņo, uzskatot to par bezjēdzīgu pasākumu.
Atzīšos, es atviegloti uzelpoju, kad uzzināju, ka Loskutova k-gs tika atbrīvots no amata, klusībā cerot, ka Birojam būs jauns priekšnieks un beidzot tiks ieviesta kārtība un izbeigta dažu kolēģu visatļautība..."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mg 13.11.2010 09:17
Visa šī raksta pamatā kā aksioma ir paņemta "Strīķe ir absolīti laba un ir viņa KNAB darbinieka etalons" un no tā izdarīti visi šie secinājumi, sākot ar to, ka "Viss ko saka Saka Strīķe ir absolūta patiesība", "Vienīgi Strīķe var lemt par to kas notiks KNABā", u.t.t. No šāda sākumpunkta izejot arī ir nonākts pie secinājuma, ka Vilnītis ir jātceļ no KNAB vadītāja amata. Un veidojot šo rakstu, pat nav ņemts vērā, ka likums nosaka noteiktu kārtību KNAB vadītāja atstādināšanai, pirms vēl sākt izvērtēt Vilnīša atbilstība amatam, ir jābūt kādam viņa izdarītam pārkāpumam... Šajā rakstā nav neviena reāla fakta par kādiem nebūt pārkāpumiem, visi pārmetumi ir izteikti tikai tenku līmenī. Pat "darbaļaužu vēstulēs" minētais par lielām darbinieku atlaušanām un neskaitāmām pārbaudēm ir meli, par to var pārliecināties, ja apskatās oficiālo KNAB preses relīzi.

Citi autora darbi