Atslēgvārdi:

Portāls DELFI palīdz identificēt homoseksuālus bērnus 20

Vairāki portāla lasītāji ir pievērsuši uzmanību rakstam, kas vakar publicēts portālā DELFI „Pēc kādām pazīmēm pusaudzī var atpazīt homoseksuālisma noslieces”. Raksta saturs manā skatījumā veicina neiecietību un homofobiju.

Iesaki citiem:
11485976495 91707f1877
Foto:mjlmadison

Jau raksta nosaukums, kurā minētas homoseksualitātes „noslieces”, vedina domāt, ka homoseksualitāte ir sava veida garīga slimība. Lūk, vairākas pazīmes, kuras norādītas rakstā:

1. Visu meiteņu draugs, bet kautrējas no citiem zēniem: zēni, kas vairāk draudzējas ar meitenēm un kuriem ar viņām ir, par ko runāt (rakstā minētās „meiteņu tēmas” - kosmētika un māksla), varētu būt homoseksuāli. Rakstā arī pieminēti metroseksuāļi, kļūdaini pieņemot, ka arī tā ir seksuālā orientācija, nevis uzvedības un ģērbšanās stils. Tāpat, ja zēns vairās no komunikācijas ar citiem zēniem, vecākiem nebūtu jāsatraucas par to, ka viņš ir nelaimīgs, jo, piemēram, citi zēni par viņu ņirgājas vai izslēdz – viņš vienkārši ir homoseksuāls.

2. Patīk melodiska mūzika – „Ja tomēr priekšroka ir Čaikovskim, Šērai vai "Erasure", ir pamats aizdomāties...”. Šķiet, tas par homoseksuāļiem padara visus zēnus, kas mācās Emīla Dārziņa mūzikas skolā.

3. Paaugstināts jūtīgums, kā izrādās, nav vienkārši pazīme, ka dēls ir pusaudzis, bet šaušalīga pazīme, ka viņš varētu būt homoseksuāls.

4. Izvēlīgums ēdienos – šķiet, atbilstoši Latvijā valdošajam stereotipam, vīrietim vajag daudz ēdiena un gaļas. No šī stereotipa izriet potenciālas aizdomas par homoseksualitāti, balstoties šajā jautājumā - „Varbūt viņam līdz pusdienas laikam pietiek ar augļu jogurtu?” Jau atkal kā seksuālās orientācijas veids tiek pieminēti metroseksuāļi, kuriem arī esot „paaugstināts estrogēnu līmenis”.

5. Interese par mākslu – lai gan Latvija ir „valsts, kura dzied” un valsts, kura tik ļoti lepojas ar, piemēram, operas un teātru kultūru, izrādās, tas viss balstās seksuālo minoritāšu preferencēs, kurām „tiešām ir no dabas dota smalkāka dvēsele, tāpēc māksla, mūzika, teātris viņus uzrunā daudz dziļāk un personiskāk”.

6. Ja zēns draudzējas ar citiem zēniem, kam patīk māksla un kas maz ēd, tā arī ir homoseksualitātes pazīme. Acīmredzot tas tādēļ, ka homoseksuāli cilvēki viens otru uzreiz atpazīst pēc šīm slepenajām pazīmēm un cenšas turēties kopā. Tas savukārt apgāž mītu, kuru bieži uztur homofobi un kas parasti sākas ar „man ir draugs gejs, bet...” – ja tev ir draugs gejs, tu pats esi gejs.

Pusaudža vecumā jauniešiem ir jāsastopas ar dažādiem izaicinājumiem un jūtīgāki, trauslāki jaunieši, jo īpaši zēni, var tikt biežāk pakļauti emocionālai vai fiziskai vardarbībai. Tādi raksti, kas ikvienu pazīmi, kas neatbilst „vīrišķīgam mačo” uzvedības stilam, parāda kā homoseksualitātes pazīmi, var veicināt šādu situāciju rašanos un neveicina iecietību sabiedrībā kopumā. Gribētos domāt, ka Latvija ir valsts, kurā katrs var sevi realizēt tā, kā vēlas un netikt nosodīts par to, ka nav pietiekoši (kā skatījumā?) vīrišķīgs vai sievišķīga.

Rakstā minētās pazīmes nav balstītas uzticamos, reprezentatīvos pētījumu datos, bet gan dažādos stereotipos – ka homoseksuāli zēni mazāk ēd (tā mēs nonivelējam aktuālās problēmas ar ēšanas traucējumiem jauniešu, arī zēnu vidū), ir vairāk orientēti uz mākslām, ir jūtīgāki un kautrīgāki.

Vienā no lielākajiem Latvijas portāliem nedrīkstētu parādīties ziņas, kuras balstās stereotipos un pieņēmumos, kas nav pamatoti zinātniskos pētījumos (nav atrodama neviena ticama atsauce uz to „pētījumu”, uz kuru atsaucas raksta autors). Patiesībā, pētījumi tieši pierāda pretējo – ka nav tādu vizuālu un citu pazīmju, kas varētu norādīt uz to, ka jaunietis ir homoseksuāls, ja vien neskaita acīmredzamo pazīmi – šis jaunietis izjūt interesi (emocionālu, fizisku) par sava dzimuma cilvēkiem.

Turklāt, tas, ko sabiedrībā uzskata par homoseksualitātes „īpašajām pazīmēm”, ir kulturāla pieredze. Tas, kas šķiet ‘gejs’ Ņujorkā, atšķiras no ‘geja’ Skandināvijā un tas savukārt atšķiras no ‘geja’ Turcijā. Tas, kas šķiet kopts vīrietis rozā kreklā Rīgā, kaut kur Krievijas ziemeļos pēkšņi var kļūt par‘geju’. Raksts ir orientēts uz to, lai noteiktu tieši zēnu seksuālo orientāciju – kādēļ ne meiteņu? Laikam jau tādēļ, ka te būtu grūtāk piemeklēt stereotipus.

Raksts vedina domāt par to, ka vecākiem nepieciešams agrīnā vecumā identificēt homoseksualitātes (lasīt - nenormālības?) pazīmes, lai tās ... Tiešām, jautājums ir par to, kādēļ? Lai dotos pie ģimenes ārsta, psihiatra vai radikālas kristiešu organizācijas un "ārstētu"? Vai mēģinātu pārrunu ceļā vedināt nebūt tādiem? Mūsdienās vecāki bērnu audzināšanu uztver ļoti nopietni un ikdienā sastopas ar daudziem izaicinājumiem, kuri ir tiešām aktuāli un apdraud bērna drošību un nākotnes iespējas. Vecākiem ir jāprot vērot savus bērnus, klausīties un sadzirdēt. Vai bērns ir laimīgs, vai skolā un ar vienaudžiem viss ir kārtībā? Vai bērns pietiekoši un veselīgi ēd? Vai nesmēķē, nedzer un nelieto narkotiskās vielas? Vai ir apmierinošas sekmes skolā un nav vajadzīga palīdzība? Ir tik daudz lietu, kas vecākiem ir jāvēro tā vietā, lai, balstoties kāda žurnālista stereotipos, mēģinātu identificēt homoseksualitāti.

Šeit ir dažas saites uz pētījumiem par to, vai ir iespējams identificēt homoseksuālus cilvēkus (un bērnus!) pēc ārējām pazīmēm, tāpat arī par to, kā mediji, kas rada stereotipus, rada vardarbību un neiecietību reālajā dzīvē:

1. GayStereotypes: The Use of Sexual Orientationas a Cue for Gender-Related Attributes
2. “The Coast is Queer”: Media Representations of the LGBT Community and Stereotypes’ HomophobicReinforcement
3. NO WAY MY BOYS ARE GOING TO BE LIKE THAT!” Parents’ Responses to Children’s Gender Nonconformity

Pieļauju, ka šāda raksta publicēšana ir bijusi drīzāk nejaušība, nevis likumsakarība un portāls DELFI darbojas, lai veicinātu informētu un izglītotu diskusiju, kas veicina iecietību Latvijas sabiedrībā un neveido un neuztur stereotipus. Tādēļ ceru, ka portāla redakcija radīs iespēju šo rakstu dzēst.

Informācija papildināta: Raksta publicēšanas vakarā DELFI redakcija ar mani sazinājās, lai paziņotu, ka, tā kā raksts ir saņēmis kritiku, tas tiek izņemts no portāla.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
nuss

Delfi jau sen raksta tendenciozus rakstus, kas piesaista lasītāju/komentētāju uzmanību. Tas ir tikai bizness, kas atkarīgs no ģenerēto reklāmu parādīšanas skaita - stulbi, pat provocējoši raksti jau sen ir Delfi norma - žurnālistika un ziņas nav viņu galvenais ienākumu avots, jo žurnālistiem ir jāmaksā nauda, kamēr nolīgtajiem klaviatūras mērkaķiem labākajā gadījumā ir jāprot tikai pārzināt google.translate.com.

Tmp author
fzss

un smalkums un jūtīgums ir ierosme vampirēt šo enerģiju jau tapušajiem gejiem- tie ir egoistiski baudas mednieki vnk.

Tmp author
fzss

stulbums kautkāds ! gejiem tieši patīk citi puikas, sevišķi grābstīties ap viņiem :P

Tmp author
uldis-v

Kā identificēt krievu imperiālisma pakalpiņus,tas, šodien,būtu daudz nopietnāk.

Tmp author
Jolanta Senele

Vārda brīvība nav vienkārša iespēja paust jebko, kas vien ienāk prātā. Tad jau nacisms ar ir vārda brīvība. Nav tādas pilnīgas brīvības, tādā ziņā, ka var darīt, ko tik vēlas, jo cilvēks dzīvo sabiedrībā. Un ja jau mēs esam tik saprātīgi, tad vajadzētu apdomāt arī sekas savai rīcībai. Pat senie latvji uskatīja, ka pirms griez, labāk septiņreiz nomēri. Tā vien šķiet, ka delfi nemēra neko, turklāt zinot, cik ļoti sensitīva ir homoseksualitāte.

Tmp author
lops

Vārda brīvība ir iespēja paust savu viedokli likuma robežās, lai cik atšķirīgs tas arī nebūtu no pārējiem. Šinī gadījumā tie ir pieņēmumi un LGTB tiesības neaizskar. Kas attiecas uz nacismu...zini, iesaku izlasīt "Mein Kampf". Tu būsi pārsteigta, jo neatradīsi tajā NEKO tādu, ar ko tā būtu vairāk peļama un aizliedzama par K.Marksa "Kapitālu" vai Ļeņina kopotajiem rakstiem. Tāpēc arī šai grāmatai ir tikai rekomendējoša rakstura tabu, tā teikt, ķeksītim. Un varbūt arī spēsi aizdomāties, kāpēc vācietis nedrīkst būt savā zemē nacionāli noskaņots, bet tai pat laikā ebrejs mierīgi sevi var definēt kā Dieva izredzēto un darīt visu, ko sirds vien vēlas... padomā par to brīva brīdī...bez rāmjiem un klišejām...

Tmp author
85

Vienā no lielākajiem Latvijas portāliem nedrīkstētu parādīties ziņas, kuras balstās stereotipos un pieņēmumos, kas nav pamatoti zinātniskos pētījumos (nav atrodama neviena ticama atsauce uz to „pētījumu”, uz kuru atsaucas raksta autors).

Vai tad Latvijā cenzūra nav aizliegta?
Tīri saturiski - piekrītu, ka minētās pazīmes vidrīzāk ne par ko neliecina. Bet šis te autores "nedrīkstētu" liek nopietni apšaubīt viņas pieķeršanos liberālajām vērtībām.

Curika
Linda Curika

Vārda brīvībai ir robežas. Līdzko tas, ko tu raksti, var veicināt vardarbību un neiecietību sabiedrībā, šī robeža ir sasniegta.

Tmp author
Guntars

Linda, tava darbība kā feministei, kas izpaužas vīriešu un sieviešu identitātes degradēšanā, veicina neiecietību un vardarbību sabiedrībā.
Cilvēki ir grēcīgi un nav šaubu par nepareizām attiecībām gan starp vīriešiem un sievietēm ģimenē un sabiedrībā, bet vest sabiedrību no viena nepareiza stāvokļa uz citu nepareizu stāvokli ir bezjēdzīgi, jo ja vīriešu un sieviešu (cilvēka) izglītošana nav saskaņā ar radītāja Dieva vārdu, tad sanāk ka aklais aklam ceļa rādītājs un abi iekrīt grāvī (bezdibenī).

Tmp author
Stalins

Biedri,kaeec juus taa uzbruukat autorei?Kaapeec juus saredzat to kaa nav?Autore censhas aizstaaveet muusu liidzpilsonjus ,un ja vinjai veel ne viss izdodas,taa ir ne vinjas vaina,bet politiskaa brieduma truukums.Jauna veel.Bet Juus Guntar? Taatad homoseksualitaate ir 'ā priori' greeks? Jo redz tas neesot sakanjots ar Dieva vaardu.Teikshu atklaati -mees komunisti vienmeer esam ciiniijushies ar klerikaalaa biznesa pleesonjaam,pat ne uz dziiviibu,bet uz naavi.Bet vai vienreiz nepietiks?Varbuut ir cits celshs ,nevis pa graavjiem vien?Un skaidrs ,ka Bazniicai pashai jaamainaas ,nevis jaamegina mainiit citus "saskanjaa ar Dieva vaardu".Un jaaizgliitojas pashiem ,nevis "jaaizgliito citi".
Bet ja par pashu rakstu Delfi.lv Ja mees saredzam tur kaa nav,tad mees nesaredzeejam,to kas tur ir:)) Un kas tad tur ir?Manupraat tas ir visai kautrs,bet smalks meeginaajums veidot pozitiivu publisko teelu homoseksuaaliem jaunieshiem.Mees zinaam ,ka homoseksuaalji ir ljoti dazhaadi gan peec izskata,rakstura un citaam iipashiibaam.Taapat ir arii ar sabiedriibas priekshstatiem par vinjiem-un tie ir ljoti dazhaadi...klaji negatiivi arii daudz.Un visiem mums ir tendence domaat shabloniski"feministes ir taadas","policisti ir shitaadi",bet "kristieshi luuk shitaadi".Arii autorei,ja spriezh peec shii raksta:http://politika.lv/article/ka-cilvekus-var-apmacit-laulaties
Arii Guntaram,ja spriezh peec komentaara...Ja diskurss ir ne tikai muusu teiktais,bet arii nepateiktais,toties iedomaatais,tad vajadzeetu dialektiku pieeju,lai to mainiitu.Kaapeec a priori jaapienjem,ka visos apstaakljos un vienmeer asociaacija "gimene" buus "naidiiga" grupa teiksim gejiem vai feministeem.Un otraadi!!!Varbuut shajaa grupaa esoshaas sievietes de facto arii ir feministes,tikai ar citu izpratni par virkni lietu ?Un otraadi,kaapeec daudziem homoseksuaaliem un citiem nevarretu buut tuvas patiesaas kristiigaas veertiibas.uzsveru kristiigaas,bet nevis klerikaalaa biznesa veertiibas,ko reprezentee Bazniica kaa struktuura.Skaidrs ,ka tas musu apstaakljos ir " vechu bizness",kur sievietei jaazina "sava vieta".Un no taa -atieksme pret lietu kaartiibu gan sakraalaa ,gan profaanaa jomaa.Mums ir jaamaina sava uztvere,bet ne citi.

Tmp author
ak vai

Ļoti gribētu redzēt stereoskopisku rakstu par lezbiešu pazīmēm jauniešu vidū. Citādāk raksta veidotāji uzskata, ka homoseksuāli var būt tikai vīrieši, vai arī sievietes homoseksualitāte nav tik liels drauds, kā vīriešu.

Tmp author
Nibiru

vedina domāt, ka homoseksualitāte ir sava veida garīga slimība.
-------------------------
Neprecīzi. Homoseksualitāte ir psihofizioloģiska patoloģija, kurā psihiskā nosliece ir tikai viena no komponentēm. Pie tam šeit laikam nevar gan lietot vārdu "slimība," bet precīzāk būtu "patoloģisks stāvoklis."

Tmp author
lops

...ceru, ka portāla redakcija radīs iespēju šo rakstu dzēst...

Kundzīt, bet kā tad ar Satversmes 100. pantu - "Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta". Kā tad paliek ar šo?? Jeb "Mozaīkas", "Delnas" un "Providus" finansētiem blogeriem tas nav šķērsis...?

Tmp author
Dankans

Ar tiesu jau Delfi portālam virsū neviens neskries, te ir runa par veselo saprātu.

Tmp author
Brachkus

Jau raksta nosaukums, kurā minētas homoseksualitātes „noslieces”, vedina domāt, ka homoseksualitāte ir sava veida garīga slimība
====================================
Vai tad HS ir garīgās veselības augstākais punkts, kas būtu vēlams visai sabiedrībai?

Tmp author
Ulvis Zirnis

Es teiktu, ka garīgās veselības augstākais punkts ir individuāla laime, neatkarīgi no seksuālās dziņas.

Tmp author
Inga Bite

Izskatās, ka šis komentārs ir nostrādājis kā cenzūra.
Portālā DELFI sākotnējais raksts vairs nav atrodams, tāpēc neviens nevar pārliecināties, vai tas tiešām bija tendenciozs...

Curika
Linda Curika

Jā, portāla redakcija ar mani sazinājās un izņēma rakstu.

Tmp author
uldis-v

ja zēns vairās no komunikācijas ar citiem zēniem, vecākiem nebūtu jāsatraucas par to, ka viņš ir nelaimīgs, jo, piemēram, citi zēni par viņu ņirgājas vai izslēdz – viņš vienkārši ir homoseksuāls.
---------------
Vai ta neko stulbāku vairs nevarēji izdomāt.

Curika
Linda Curika

Uldi, paldies par konstruktīvo kritiku.

Citi autora darbi