Par komandējumiem 40

Manā darbā ietilpst visai regulāra ceļošana uz citām valstīm, lai piedalītos konferencēs un tikšanās, plānotu vai īstenotu starptautiskus projektus. Tāpēc es esmu no tiem cilvēkiem, kuri zina - komandējumi nav izklaide.

Iesaki citiem:

Nereti tieši komandējumos ir risks strādāt visintensīvāk, tāpēc, ka:

1. Papildus pasākumiem, kas ir komandējuma tiešais mērķis, nereti tiek saplānotas vai uz vietas, izmantojot iespējas satikt vajadzīgos cilvēkus, noorganizētas vēl citas darba tikšanās. Turklāt nav izslēgts, ka cilvēks arī cenšas paturēt 'roku uz pulsa' par to, kas notiek mājās (Latvijā), piemēram, seko līdzi ziņām, atbild uz steidzamiem darba e-pastiem vai sniedz komentārus medijiem.

2. Laiks, ko cilvēks pavada, lai nokļūtu no vienas valsts uz otru, arī ir darba laiks. Piemēram, var nākties izlidot ļoti agrā rīta stundā (lidojums plkst. 6:20, tātad, ierašanās lidostā ap plkst. 5:30), lai ar tiešo reisu paspētu uz Briseli, kur ap plkst. 9:00 sākas darba pasākumi. Tad visu dienu strādāt, un ap plkst. 20:00 tikties darba vakariņās, kas beidzas ap plkst. 22:00, vai arī jau tajā pat vakarā atgriezties Rīgā ar vēlo tiešo reisu, ierodoties mājās pēc pusnakts. Šajā gadījumā cilvēks var būt nostrādājis pat 18 stundas, ja viņam nav izdevies (paša izvēles vai apstākļu dēļ) parūpēties, ka daļa no šī laika tiek veltīta nevis darbam, bet gan atpūtai (piemēram, pagulēt lidmašīnā, izmantot saulainu pusstundu pastaigai pilsētā vai panākt, ka darba tematiem tiek veltīta tikai daļa vakariņu laika, utt.).

3. Arī regulāra atrašanās ceļojumos nav nekāda izprieca - tā nogurdina kaut vai lidostās un lidmašīnās pieejamā ierobežotā veselīgā ēdiena un dzēriena, kā arī laika pavadīšanas aktivitāšu dēļ. Ir jāizvēlas no tā, kas ir pieejams, maksājot par to augstāku cenu (tāpēc arī ir dienas naudas!) vai arī ļoti labi jāsagatavojas, lai ceļošana būtu pēc iespējas patīkamāka un veselību netraucējoša. Piemēram, var nākties plānot, lai visas ēdienreizes neietver sviestmaizes vai līdz nēsāt lazdu riekstu proviantu, lai cukura līmeņa samazināšanās asinīs nav jārisina tikai ar pārsaldinātām konfektēm vai bulciņu. Var nākties neaizmirst somā ielikt arī sev tīkamu ārpus-darba literatūru, lai varētu atpūsties, un rūpīgi izplānot garderobi, lai tā būtu ne tikai profesionāla, bet arī ceļošanai ērta (iedomājieties, cik ērti ir nodzīvot vienos apavos un vienā uzvalkā no agra rīta līdz pusnaktij?)

Citiem vārdiem sakot, es zinu, kas ir komandējumi. Tomēr, dzirdot arvien jaunas detaļas par Kultūras ministres komandējumu uz Austrāliju, arī man rodas vairāki jautājumi. Ja Kultūras ministre tos atbildētu, iespējams, viņa varētu kliedēt radušās aizdomas par komandējuma lietderību.

1. Kāda bija komandējuma mērķa pasākumu un tikšanos intensitāte?

Ja darbam veltītais laiks ir vismaz 8 stundas dienā, tad mums kā vēlētājiem būtu jāmet pie malas fantāzijas par gulšņāšanu Austrālijas saulainajās pludmalēs.

Ministrei nav jāstrādā garākas darba stundas nekā ikvienam no mums, un nav arī aizliegts darba dienu vakarus un nedēļas nogales pavadīt tādā kompānijā un tādā atpūtā, ko viņa izvēlas.

2. Vai komandējuma mērķa pasākumus un tikšanās nebija iespējams saplānot ekonomiskāk, taupot valsts budžeta līdzekļus? Bažas, ka ministre ir izvēlējusies izmantot iespēju atrasties Austrālijas saulē ilgāk, nekā to prasa komandējuma mērķis, tiks kliedētas, ja ministre pamatos, kāpēc daļa komandējuma tika pavadīta lētākā, un daļa - dārgākā viesnīcā.

Tāpat aizdomas par nepamatoti ilgu komandējumu atkritīs, ja ministre pastāstīs, ka valsts budžeta līdzekļi nav ieguldīti, lai segtu izdevumus par uzturēšanos Austrālijā dienās, kad nebija paredzētas darba tikšanās.

Piemēram, ka komandējuma dienas naudas nav izmaksātas par Ziemassvētkiem vai 1.janvāri, ja tajos nav bijušas saplānotas darba tikšanās, tātad, atrašanās Austrālijā nav bijusi nepieciešama un šajās dienās nav notikusi ceļošana darba dēļ.

3. Vai valsts budžeta līdzekļi nav izmantoti, lai segtu izmaksas, kas saistītas ar ministres vīra klātbūtni komandējumā (piemēram, viesnīcas, transporta, ēdināšanas izmaksas)?

Ir gluži cilvēcīgi meklēt alternatīvu - vīra pievienošanos ministrei svētku laikā Austrālijā - ja komandējums bija nepieciešms tieši tad, kad ministre varētu būt vēlējusies atpūsties ar ģimeni Latvijā.

Taču tikai papildus informācija spēs pārtraukt spekulācijas par to, vai ministres vīra klātbūtni komandējumā nav daļēji finansējuši arī nodokļu maksātāji.

Nobeidzot, es saprotu, ka ministrei nav viegli uzklausīt aizdomās balstītus jautājumus, ja - gluži iespējams - viņa Austrālijā un varbūt pat svētku dienās pamatotu iemeslu dēļ ir intensīvi strādājusi, turklāt, tā saukto 'sauso atlikumu' jeb rezultātu no katra komandējuma tik tiešām nevar uzreiz ierakstīt Excel failā. (Piemēram, nebūtu pamatoti gaidīt no ministres paziņojumus, ka ar vienu tikšanos Austrālijā viņa pārliecinājusi kādu radošo industriju pārstāvi investēt Latvijā, radot simtiem jaunu darba vietu vai, ka divu nedēļu tikšanās viņa pārliecinājusi visus Adelaides latviešus tuvākajā laikā atgriezties Latvijā, tādējādi, ļaujot nedaudz atslābt tiem, kas uztraucas par mūsu demogrāfiju. Parasti ir nepieciešamas vairākas tikšanās, lai no iepazīšanās tiek līdz kopīgām projektu idejām, finansējuma un iespējām tās īstenot.)

Taču domāju, ka vairums vēlētāju negaida no ministres pārstrādāšanos, tai skaitā strādāšanu svētkos un izdegšanu, kas var novest pie neadekvāti augsta sava darba nozīmes vērtējuma un neadekvātām reakcijām, kad šķiet, ka intensīvo darbu reti kurš novērtē.

Ministrei ir jāsaprot, ka viņas darba devējs - vēlētāji - ar mediju starpniecību tikai vēlas saprast, ka konkrētais ministres darbs - komandējums uz Adelaidi - ir bijis lietderīgs, un nodokļu maksātāju līdzekļi nav ieguldīti nepamatoti.

Papildinājums 09.01. plkst. 13:00

Pēc NRA publicētās informācijas, atsaucoties uz atskaiti Nacionālās apvienības vadībai, ministre komandējumu dienas naudās saņēmusi 499 LVL. Pēc MK noteikumiem Nr. 969, dienas naudas limits komandējumiem uz Austrāliju ir 32 LVL, tātad, sadalot šo summu, sanāk, ka komandējums bijis 15.6 dienu ilgs, nevis 14 dienu ilgs kā teikts Kultūras ministrijas mājas lapā (ministre izlidojusi 23.decembrī un atgriezusies 5.janvārī).

Visu Latvijai (Twitterī) citēja šo MK noteikumu 31.3. pantu, kas ļauj dienas naudas palielināt noteiktam lokam augstāko valsts amatpersonu, arī ministru kabineta locekļiem (ministriem) par 20%. Taču, šis pants arī saka „Papildu piemaksu pie dienas naudas var noteikt šādiem darbiniekiem”, tātad, piemaksas var noteikt vai arī nenoteikt. Uz šo Visu Latvijai (Twitterī) norādīja, ka "prakse esot tāda, ka tos % liek klāt, ja komandējumā darba kārtība sanāk virs 8 darba stundām un/ vai iekrīt brīvdienās." Tātad, mēs atgriežamies pie jautājuma - vai šo komandējumu (ja par visām 14 dienām dienas nauda ir segta pilnā apmērā no valsts budžeta) nevarēja saplānot koncentrētāku un tiešām bija pamats prasīt nodokļu maksātājiem segt arī nedēļas nogaļu un 1.janvāra uzturēšanās līdzekļus? Nav runa par naudu, bet gan par principu.

Tāpat, dienas naudas parasti tiek samazinātas, ja daļā no komandējumā paredzētajiem pasākumiem tiek nodrošināti tādi izdevumi kā ēdināšana. Pieņemšana Adelaides Latviešu namā Tālava un tai sekojoša balle, Daugavas vanagu Austrālijas valdes rīkotās brokastis, iespējams, ļāva ministrei arī ieturēties, kas varētu ļaut samazināt attiecīgā laika dienas naudas. Protams, iespējams, ka par šīm detaļām ministre nav zinājusi pirms komandējuma, tāpēc dienas naudas noformētas uz visām 14 dienām un 100% apmērā, un vēlāk samazinātas (to atskaitē mēs varētu uzzināt).

Viss būtu daudz vienkāršāk, ja ministre būtu savu komandējumu saplānojusi tā, lai noteiktas dienas būtu darbam (kur izdevumi tiktu segti no valsts budžeta), pārējās izmantojot iespēju atpūsties (kompānijā, ko ministre izvēlas) un sedzot izdevumus (viesnīcu naktis, dienas naudas) no privātajiem līdzekļiem.

Papildināts 09.01. plkst. 15:00

Paldies Kultūras ministrijai par detalizēto informāciju par komandējuma detaļām. Ar tiem iepazīstoties, secinu, ka:

1. Ministres komandējuma intensitāte ir bijusi vismaz 8 darba stundas dienā, skaitot ceļošanai nepieciešamo laiku kā darba laiku un cerot, ka mazāk noslogotās dienās (ar mazāk konkrētu notikumu kalendāru) ministre ir izmantojusi iespēju kompensēt intensīvāku darba režīmu (arī strādāšanu nedēļas nogalēs).

2. Komandējuma ilgumu pamato gan piepildītā darba programma (kas saistīta ar noteiktiem nepārceļamiem pasākumiem), gan ilgā nokļūšana līdz Austrālijai (arī gandrīz 10 stundu tranzīts Frankfurtes lidostā, kas, iespējams, bija nepieciešams, lai samazinātu lidojuma izmaksas). Saprotams ir arī arguments, ka pārlidojums uz Austrāliju uz īsāku darba vizīti (nevis divas, bet viena nedēļa) valsts budžetam varētu absolūtos skaitļos izmaksāt mazāk, taču atdeve salīdzinot ar ieguldītajiem līdzekļiem arī būtu mazāka (piemēram, ja vienas nedēļas komandējums prasītu mazāk līdzekļus komandējuma dienas naudās un viesnīcās, tad izmaksas par lidojumu paliktu nemainīgas, tātad, divi komandējumi uz Austrāliju (katrs 1 nedēļu ilgs) izmaksātu vairāk nekā viens 2 nedēļu ilgs komandējums).

3. Tā kā dokumentos nav iekļauta arī detalizēta komandējuma izdevumu atskaite, iespējas caurskatāmi pārliecināties par izdevumiem nav. Taču es novērtēju papildus argumentus, kas ļauj saprast viesnīcu izvēli (organizatoru ieteiktas), viesnīcu izmaksu konstantumu neatkarīgi no cilvēku skaita numurā, kā arī apstiprinājumu, ka Ziemassvētku laikā – kad notika minētie neatliekamie pasākumi – lidojumu cenas ir daudz augstākas nekā citkārt.

Manuprāt, „case closed”. Ceru, ka mēs visi no šī stāsta kaut ko vērtīgu iemācījāmies!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (40) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
spotlight

Thanks for sharing the info, keep up the good work going.... I really enjoyed exploring your site. good resource...
e-juice

Tmp author
spotlight

I've been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point. You just got a new biggest fan!.. subway surf

Tmp author
spotlight

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Locksmith 24 hour

Tmp author
spotlight

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! city gate towers nbb

Tmp author
spotlight

Very informative post ! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign ! Ver Blog

Tmp author
spotlight

Thanks For sharing this Superb article.I use this Article to show my assignment in college.it is useful For me Great Work. making a club flyer

Tmp author
Faheem Jabbar

This is a wonderful article, Given so much info in it, These type of articles keeps the users interest in the website, and keep on sharing more ... good luck.The Penguin method Review

Tmp author
Faheem Jabbar

The deliberate attempt to contact the spirit of a deceased person is known as necromancy, or in spiritism as a séance.that not how men work review

Tmp author
milics

Interesanti sanāk. Ja ministrei 1.janvārī nebija jāstrādā,vai kādā citā brīvdienā, tad viņai vajadzēja brīvdienās atgriezties Rīgā un nākošā darbdienā atgriezties atkal Austrālijā?Man liekas, ka pārmērīgu troksni sacēlis šis komandējums.Austrālijas latvieši par šo Gremdes apmeklējumu presē ievietojuši pateicību. Tātad bija vajadzīgs. Nez kādēļ 20 gadu laikā ,neskatoties uz simtiem ierēdņu un ministru komandējumiem, neviens skandāls presē nav bijis ar tik lielu negatīvisma bagāžu,kās ir soreiz. Kāpēc tik krasa nostāja?Man liek aizdomāties, ka tas ir tikai tāpēc, ka Grende pārstāv politisko partiju Visu Latvijai. Cita izskaidrojuma man nav.Tagad paceļ ierēdņu algas fantastiskā līmenī, kur tiešām cilvekiem jabrēc, bet nekādas lielās reakcijas, tikai tāda pačibinēšana.Divaini, vai ne?

Tmp author
milics

Būsim konsekventi un turpmāk pieprasīsim sīku komandējuma atskaiti no visiem ierēdņiem un ministriem, kuri brauc komandējumos.Nefokusēsimies tikai uz vienu -Grendi. Pieprasīsim arī atskaiti Rīgas mēram-Ušakovam, ko viņš darīja Maskavā, ar ko tikās, par ko runāja,.cik cilvēku bija komandā, ko viņi darīja,ar ko tikās,cik labus darbus izdarīja.

Tmp author
nordiskās demokrātijas piekritēja

Un, jā, kaut kā dīvaini, ka šie eksperti (IR, Politika, Providus, Nekā Personīga, u.c.) praktiski nekritizē Ušakovu un SC, lai gan arī tur ir, par ko piesieties un ne pa jokam ķidāt. Neesmu nacionāliste un balsoju tieši par SC, taču ir tiki dīvani redzēt, kā ķidā tikai vienu daļu politiķu.

Image011
Dace Akule

Paldies par kritiku! Nedomāju, ka tā Politika.lv un PROVIDUS gadījumā ir pamatota. Paskatieties kaut vienu no pēdējā laika lasītākajiem Ivetas Kažokas blogiem par atļauju braukt sabiedriskajā transportā par brīvu cilvēkiem, kuriem ir auto tehniskās apskates vai manu blogu par Pilsonības likuma grozījumiem, kur daļa ir tieši no SC idejām.
Bet mazākai pievēršanās SC ir arī objektīvi iemesli: tā ir opozīcija (mazāk spēj piedalīties rīcībpolitikas veidošanā, nebrauc šādos komandējumos) un pašvaldību līmenī mēs strādājam mazāk, lai gan Rīgas domes lietās par SC būtu ko teikt.

Tmp author
nordiskās demokrātijas piekritēja

Jūsu blogi ir kvalitatīvi, vairāk bija domāts LV mediji kopumā, īpaši t.d. "liberālie" mediji.

Tmp author
nordiskās demokrātijas piekritēja

Esmu par caurspīdīgumu un godīgu atskaitīšanos politikā, tāpat arī neesmu līdz galam pārliecināta, vai šis brauciens bija vajadzīgs "taupīšanas" laikā un laikā, kad daudzi latvieši cieš no naudas trūkuma, taču vai šī ķidāšana nav par traku? Tā ķidāt vienu sievieti 4000 latu dēļ, laikā, kad citi tērē vēl vairāk, turklāt laikā, kad valsts ierēdņiem pieliek neadekvāti lielas algas, dzelzceļa šefa viena alga ir divi šādi komandējumi... kāpēc netiek šādi ķidāts, piemēram, Kargins un tamlīdzīgi ļaudis, kuru dēļ Latvija tika izputināta? Retorisks jautājums...

Tmp author
Kx

Varbūt sen bija laiks apspriest. Un, vēlams, pirms tam. Ir, protams, gadījumi par milzu summām, bet nu -saskaitot visus šos polittūrisma gadījumus kopā (cik bieži ministri un ierēdņi vispār nerunā svešvalodās, neiesaistās diskusijās, un līdz ar to rezultāta nav bijis nekāda), baidos, ka visa Parex glābšana uz tā fona ir tāda paskopa kabatas nauda.

Tmp author
nordiskās demokrātijas piekritēja

Nu, pag, pag, vai tad Kargina ļaunprātīgās rīcības seku likvidēšanai nebija vajadzīgs miljards latu? Tik daudz jau nu gan komandējumos nav notērēts un, pat ja ir (20 gadu laikā), tad tur vismaz ir jēga nereti.

Es jau tāpēc te pārmetu, ka kaut kā Karginu (un vispār Parex afēru) neviens no politika.lv tipa "analītiķiem" neķidāja. Lai gan ļaunums tika nodarīts daudz lielāks, kā no latviešu politiķu puses - faktiski, uz Parex sirdsapziņas ir entie izbraukušie tūkstoši, bankroti, izšķirtas ģimenes, pašnāvības... par to gan šie eksperti kaut kā nerunā. Neaizstāvu Grendi, nedz arī balsoju par viņas partiju. Pati esmu braukājusi daudz šāda tipa ceļojumos un zinu, cik tie var būt mokoši. Vienīgi apskatot to bildi no viesnīcas, ar skatu uz jūru, kļuva skumji... nekas tak tik īpašs tur nav. Ne viens vien no mums ne tādās vien viesnīcās ir dzīvojis, tostarp paši šie politika.lv eksperti, par ES un visādu ārvalstu fondu naudām. Vienkārši kļūst skumji, skatoties, kā vienu latviešu sievieti paši mēs ķidājam, par nieka 4000 latiem, kamēr tie, kuri aiz ļaunprātības radīja valstij neizmērojami lielākus zaudējumus, tai pat laikā dzīvo villās, kas ir 100x lepnākas par nabaga Grendes viesnīcu.

Tmp author
Kx

Ak šis arguments: "nabaga latviešu sieviete". Tad turpmāk vēlētāji uzstās uz normālu veču ievēlēšanu, kas paši var savas šmotkas pastiept.
Protams, ka komandējumi var būt nogurdinoši, bet - galu galā - darbs ir darbs. Un šajā gadījumā - ir iespēja izvairīties no šīm mokām. Interesanti, vai visā valstī atrastos kāds, kas to patiesi nožēlotu.

Image011
Dace Akule

Par to, kāpēc pievēršamies vieniem un ne citiem politiķiem un jautājumiem - tas ir saistīts ar mūsu saturiskajām darbības jomām un ekspertīzi. Par Parex es neko nevarētu uzrakstīt, jo šajā jomā neorientējos.

Tmp author
nordiskās demokrātijas piekritēja

kx, starp citu, esmu ievērojusi, ka mūsu politikā tieši sievietes - politiķes tiek knābātas vairāk. Latvijā joprojām tiek uzskatīts, ka sieviete - politiķe ir kas īpašs - ko pierāda arī Jūsu komentārs, kurā Jūs uzsverat viņas dzimumu. Dāmas politikā tīri labi prot "savākt aiz sevis". Drīzāk paskatīsimies, kādas nepatikšanas ir sataisījuši tieši vīrieši - politiķi.. bet ne par to bija runa, varbūt man nevajadzēja teikt "nabaga sieviete", bet nekāda milzu korumpante jau Grende nav.

Nepiekritīšu, ka SC ir marģināla opozīcijas figūra - SC ir bijusi parlamentā ilgus gadus, tāpat arī RD. SC ir ļoti nopietns politisks spēks, arī ar savām korporatīvajām saitēm, kuru būtu jāuzrauga tikpat cieši, kā "latviešus". Vienkārši no malas raugoties, īpaši labi redzams, kā latvietim patīk ēst latvieti, diemžēl tam ir konsekvences. Es gribētu redzēt, vai zviedri ar tādu pašu intensitāti 'ēstu' savus politiķus laikā, kad banku lobijs pauperizē viņu tautu.

Un par Parex.. tas, protams, nav D.Akules lauciņš, bet ļoti žēl, ka tieši Kargins ir paskrējis garām nepamanīts t.d. "liberālajām" domnīcām, jo Kargins (ar Krasovicki) faktiski bija Latvijas lielākais oligarhs, kā redzam tagad, ar iespējām izdarīt vēl lielāku ļaunumu, kā AŠ vai Lembergs. Lai cik kaitnieciski arī būtu "oligarhi", neviens no viņiem nav radījis tādus zaudējumus valstij, lai būtu jāaizņemas no SVF miljardi, neviens no viņiem nav patriecis TIK daudz cilvēku no LV. Kargins ilgus gadus sistemātiski uzpirka politiskās partijas, tostarp tēvzemiešus, Latvijas Ceļš ilgus gadus bija gultā ar šiem puskriminālajiem baņķieriem, rinda politiķu bija saistīti ar korporatīvām saitēm. To mūsu mediji kaut kā neizcēla. Islandiešu tauta padzina baņķierus kriminālistus - bet Kargins joprojām dzīvo lepnā villā Jūrmalā, kura ir 100x krāšņāka par Grendes istabiņu (starp citu, Grendes istabiņa ir arī pieticīgāka par to, kādā ilgus gadus regulāri savos ceļojumos mitinājās VVF ar svītu).

Es, protams, esmu tikai "par" caurspīdīgumu - politiķiem IR jāatskaitās par katru iztērēto santīmu, un tādā nelielā valstī, kā LV, politiķi varētu dzīvot DAUDZ pieticīgāk (tostarp braukt ar riteņiem, nevis limuzīniem), vienkārši brīžiem šī ķidāšana liekas nesamērīga - vienu ved cauri inkvizīcijai, bet citiem nepievērš ne tuvu tik lielu uzmanību.

Tmp author
Kx

ha ha - taisni to es arī gribēju uzvērt, ka Jūs vairākkārt uzsvērāt tieši šo pazīmi: "Tā ķidāt vienu sievieti 4000 latu dēļ" un "skatoties, kā vienu latviešu sievieti paši mēs ķidājam". Kāpēc tā? Manuprāt, ne tikai dzimuma, bet arī tautības minēšana argumentācijā ir lieka. Tiklīdz Jūs uzsverat abas šīs pazīmes, tieši tad neviļus rodas aizdomas, ka tikai no pretējā var prasīt atbildību, bet no "latviešu" "sievietes" nevar vis. Nākamais loģiskais jautājums ir: vai mums vajag ministru vai politiķi vispār, no kura nedrīkst prasīt atbildību.

Dsc 0051
Andris Dukurs

kādi komentētāji šeit saradušies.kur tik rafinētas manipulācijas samācijušies? Lūk šis ,, dzīvesbiedra līdzņemšana..."???..Viņš taču pats maksāja par biļeti-nav taču nekāda rokas bagāža!
,,vai tiešām šie 4ooo lati bija jātērē..."???Bija jātērē ,jo biļetes cena vien izmaksā vairāk neka pusi no šīs summas.(zinu to ļoti labi,jo pirms dažiem mēnešiem mana meita par biļeti vienā virzienā samaksāja gandrīz 700 ls)'
,,ja formāli nav ko sodīt,politiskais sods sekos"??? un kā tad izpaudīsies šis sods? ---Lato Lapsa jau iesniedzis prasību tiesā.
Quo Vadis latvju bauri?

Tmp author
Kx

oi, kāda ir pārvērtusies par formālisti, aizmirstot par politisko ētiku.
Visā stāstā par +20% un tā tālāk atbildēts nav uz jautājumu, vai tiešām šis brauciens bija nepieciešams un lietderīgs.
Ja tiešām ir - tad var skatīties visus jautājumus, vai nav pārkāpti noteikumi un tā tālāk, un, iespējams plusmīnus kaut kādas interpretācijas lietas, viss ir ok.
Bet izskatās jau, ka nav. Ja ministres labākais pienesums bija pačalot ar pasākuma dalībniekiem (cik var saprast, atbildes uz jautājumiem tiks nogādātas vēlāk), nu tad, nu tad - vai tiešām šie 4000 latu bija jātērē. Laikā, kad kultūras nozarē visas jomas brēc pēc papildus finansējuma, vai šis uzmanības izrādīšanas pasākums bija to vērts. Laikā, kad Nacionālajā orķestrī ir krīze, ministre pārliecinoši nodemonstrēja, ka viņa nespēj pildīt savus pienākumus (kas tas bija par joku par klausules nomešanu). Laikā, kad nodokļu nemaksāšana tiek attaisnota ar to, ka nav jau jēgas maksāt, lai uzturētu kaut kādu liekēžu izpriecas, jo virkne funkciju, kas tiešām ir vitāli nepieciešamas, netiek pildītas (kaut vai pieminam ziedojumu vākšanu bērnu slimnīcas onkoloģijas nodaļas remontu vai valsts nespēju saprātīgos termiņos nodrošināt likumā solītos bezmaksas pakalpojumus?!?) Tādas dzīres mēra laikā.
un vēl - ja jau ir tik daudz braukāts komandējumos, vai dzīvesbiedru līdziņemšana tomēr netiek uzskatīta par sliktu toni (nav runa, protams, par oficiālām vizītēm, kad to nosaka etiķete) - visiem uzreiz kļūst skaidrs, ka braukts plezīrā nevis strādāt.
Katrā ziņā, pat, ja formāli šeit nav par ko sodīt, politiskais sods sekos. Nevajag jau mānīt sevi par briesmīgo kremļa aģentu darbību. Šajā gadījumā izcilākais prokrievisko spēku spēlētājs bija pati Grende.

Image011
Dace Akule

Protams, ka par komandējuma saturu un saturisko pievienoto vērtību varam diskutēt, un par to var būt ļoti atšķirīgi viedokļi, īpaši kultūras nozarē iesaistītajiem. Es neesmu šīs nozares speciāliste, tāpēc par to nevaru spriest. Taču es nepiekrītu pārspīlētam skatījumam par komandējumu nevajadzību laikā, kad valstī ir daudz dažādu problēmu. Ja mēs pieņemam tādu argumentāciju, tad beigās varbūt vispār neko nav jādara kā tikai tās pāris svarīgākās lietas? Bet tad no dažādām sabiedrības grupām atkal nāk pārmetumi, ka ar citiem jautājumiem nestrādā (piemēram, ka tikai tagad sāk nopietnāk sadarboties ar emigrācijā dzīvojošajiem).

Politiskais sods - protams, ka vēlētāji vērtē ministres darbu un savu spriedumu izteiks pie nākamās izdevības vēlēšanās (konkrētajai kandidātei un, iespējams, arī partijai kopumā). Taču es ceru, ka vismaz daļa vēlētāju (organizētā pilsoniskā sabiedrība) ne tikai gaidīs uz ministres darbiem un/ vai kļūdām, bet arī līdzdarbosies, lai palīdzētu ministrijai strādāt ar nozīmīgākajiem jautājumiem. Mums katram ir daļa atbildības tādas vides un sabiedrības veidošanā, kādā mēs vēlamies dzīvot.

Puuks ziema 2012.
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Dace, Vēršu uzmanību uz to, ka kliķes diktatūras apstākļos, ne tikai kliķēm tieši piederīgie, bet arī pārējie pilsoņi arvien biežāk izmanto kliķu skatupunkta terminoloģiju. Un tas ir degradējoši pilsonisko sabiedrību. Precīzāk, iespēju tai vispār šādos apstākļos rasties.

Mēs neesam vēlētāji. Mēs esam pilsoņi! Tas, ka kliķes, kuras ar viltu un sapidiem ir uzurpējušas valsts suvereno varu mūs tā dēvē, jo vienigais, kā tie saredz pilsoņu noz;imi ir to dal;iba kliķu cīņās par varas sadali vēlēšanās.

Paskaidrošu. Mazāk par 1% pilsoņu ir iesp;eja izvirzīt savus pārstāvjus valsts pārvaldes augstākaj;a vadības orgānā- Saeimā. Un šis knapais 1% arī ir vien to, kuriem formāli ir šāda iespēja. Reāli lemt par tautas parstāvniecības kandidātiem ir vēl mazākam lokam pilsoņu, arī nepilsoņu, kuri atrodas partiju valdēs, domēs. Un tā reālais skaitlis, kuriem ir p;arstāvniecības virzī;sanas tiesības tuvinās 0,0...%pilsoņu, kuriem tad ar;i pieder Latvijas suverenā valsts vara. Pārējie 99,9...% pilsoņiem šādas suverenās varas iespējas parlamentāras demokrātijas iekārtas valsts apstākļos Latvijā nav.

Kas skar kliķes, - politiskas bandas. Tad politiska organizācija var veidoties pamatā divos virzienos. Tā var veidoties kā pilsoņus apvienojoša organizācija ar mērķi Satversmes 2. panta izpildei. Šādā organizācijā piedalīties iespējams jebkuram pilsonim. Nekādi subjektīvi vērtētāji, vērtējumi, tiesībām piedalīties pilsonim šādā organizācijā nevar būt. Tāpat, šādā organizācijā politiskus lēmumus pieņem tikai biedri, kopējā balsojumā, bet partijas izpildvara izpilda biedru lēmumus un administrē organizāciju. Diemžēl šādu politisku organizāciju Latvijā nav. Un nav dēļ dažādiem ierobežojumiem, kas ir noteikti no valsts naudas ziņā, kas skar partijas izveidošanu un administratīvu pārvaldī;sanu. Es šeit neskatu tos izdevumus, kurus nosaka organizācijā esošo pārstāvju algas, vai kancelejas izdevumus. Tikai tiešos maks;ajumus par parakstu apstiprināšanu, zvērinātām pārbaudēm, iemaksām par kandidātu pieteikšanām, kuras piepras valstī izveidotie noteikumi, kas ievērojami ierobežo to pilsoņu skaitu, kuri var un spēj piedalīties S. 1. p. realizācijā.

Otrā tipa politiskās organizācijas ir tās, kuras veidotas oligarhi. Tās ir šauru grupu ar šaurām personiskām interesēm aveltītas. Lēmējs ir šī šaurā grupa. Lai kļūtu par šādas oligarhas organizācijas dalībnieku ir jābūt atbilstošam kādiem subjektīviem šīs grupas kritērijiem. Tiek veidotas uzņem;sanas komisijas, ētikas komisijas un tamlīdzīgi oligarhās grupas "tīrību" noteicošie atsijāšanas paņēmieni. No šis vietas sākas arī valdtī tik izplatītā korupcija.

Tālāk šāda grupa cenšas p;ec suverenās varas iespējām valstī, ko arī, izmantojot ekskluzīvās tiesības, - izvirzīt savus pāarstāvju kandidātus, kā tautas pārstāvniecību, šis oligarhijas ar;i izmanto. Tālāk, dēļ tā, ka pārstāvniecības kandidāti nav plaša pilsoņu loka virīti, nepieciešami ir prāvi izdevumi izvirzīto reklamēšanai, kas nav nepieciešams, ja pārstāvju kandidātus izvirza plašāks pilsoņu loks. Te korupcija pastiprinās. Jo līdzekļi reklāmai tiešām nepieciešami visai prāvi. Tiek piesaistīti dažādi oligarhiju atbalstosi finanšu avoti, finansētāji, kurus tad tautā arī dēvējam par oligarhiem.

Nokļūstot varas pozīcijās oligarhijas lielā mērā apmierina šaurai grupai piederīgo intereses un arī, protams naudas donora, - oligarha vajadzības. Likumi un sistēma valstī tiek veidota tā, lai pilsoņiem būtu maksimāli ierobežota iespēja kaut kā ietekmēt un vēl maz;ak piedal;ities valsts suverenās varas īstenošanā, un tā, kā Satversme nosaka, ka suverenā valsts vara pieder tautai, pilsoņu kopumam, 100% pilsoņu, tad šajā brīdī oligarhija pārtop jau par kliķi, politsiku bandu, kura darbojas pretēji tautas interesēm un tās neievērojot. Kliķes.
Tālāk ir atkal kliķ;em divas iespējas. Vai panākt situāciju, ka valsti pārvaldīt tiesības ir tikai vienai kliķei, vai ar;i veido kliķu koalīcijas. Iepriekšējā varas sistēma izvēlējās vienas klikes dominances valsts dikattūras pārvaldes sistēmu, un to pazīstam, kā padomju valsts uzbūvi. Tagadējās kliķes, reformējoties iepriekšējai vienas kliķes pārvaldes sistēmai, sadaloties šīs kliķes dalībniekiem konkurējošos, jau ne vienas kliķes ietvaros, grupējumos, izveidoja Latvijā esoško kliķu koalīciju valsts pārvaldes dikatūru. Dikatūru, kura tiek nodrošināta liedzot 99,9...% pilsoņu iespēju īstenot suvereno valsts varu.

Un šādos apstākļos, aicinu vismaz mūs pašus- pilsoņus s;akt kaut vai ar to, ka atsakāmies no kliķu izmantotās terminoloģijas.
Mēs esam PILSOŅI!
Iegalvosim to, ņemsim pie, tā teikt, sirds. Un skatot no šī, PILSOŅA skatu punkta, tad arī vērtēsim to, kas un kā politiski notiek mūsu demokrātiskas iekārtas Latvijas Republikā :)

Puuks ziema 2012.
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

Te rediģēts un parocīgi lasām;aks teksts ;) http://www.draugiem.lv/pooh/blog/?p=8894751

Tmp author
inese

20% piemaksas būtu izpētes vērts objekts arī citos komandējumos un man ir aizdomas, ka pierādītos, ka liela daļa strādā virsstundas. Kas arī ir iespējams, ja pieņem, ka ministrs esi arī brīvdienās.

Tmp author
Latweets

Nu an murgi sarakstīti.

Piemēram, ka komandējuma dienas naudas nav izmaksātas par Ziemassvētkiem vai 1.janvāri,

pirmā dzirdēšana, ka no komandējuma izrēķina laukā brīvdienas.

Tāpat, dienas naudas parasti tiek samazinātas, ja daļā no komandējumā paredzētajiem pasākumiem tiek nodrošināti tādi izdevumi kā ēdināšana.

arī pirmā dzirdēšana.

vai kāds var nokomentēt šos punktus?

Image011
Dace Akule

Aicinu palikt pie pieklājīgas diskusiju kultūras un pieņemt, ka arī prakses ar dienas naudu izmaksāšanu var būt dažādas.

1. Punkts par Ziemassvētkiem un 1.janvāri bija minēts kontekstā ar komandējuma ilgumu un tā pamatojumu. Ja, piemēram, ministre būtu strādājusi daļu laika, un daļu - atpūtusies Austrālijā, tad par atpūtas dienām dienas naudas nevajadzētu maksāt, ja vien mēs nerunājam par brīvdienām, kas iekrīt pa vidu darba dienām, kurās ir komandējuma mērķa pasākumi. Piemēram, ja pasākums sākas ceturtdien un piektdien, un turpinās nākamajā nedēļā, protams, ka arī par nedēļas nogalēm ir jāmaksā dienas naudas. Bet, ja pasākums sākas pirmdien, un cilvēks tur ierodas piektdien, lai izmantotu iespēju apskatīt pilsētu, manuprāt, būtu tikai pareizi par nedēļas nogali dienas naudas un viesnīcas izdevumus neprasīt segt no valsts līdzekļiem, sedzot tos no privātajiem.

2. Par ēdināšanu - zinu ļoti daudz gadījumus, kad dienas naudas tiek samazinātas, ja organizators finansē transportu un ēdināšanu, tādējādi samazinot vajadzību šajās sadaļās ieguldīt dienas naudu (citādi finansētājs maksā 'dubultā' - dienas naudas, papildus gandrīz visiem komandējuma izdevumiem), tāpēc ir gadījumi, kad dienas naudas tiek proporcionāli samazinātas, ņemot vērā nodrošināto ēdienreižu skaitu un transportu. Tāpat, protams, ir gadījumi, kad dienas naudas tiek maksātas papildus transporta un ēdināšanas izdevumiem. Tas ir atkarīgs arī no skatījuma par to, kam dienas naudas ir paredzētas - lai segtu sīkos izdevumus, kas komandējumā rodas un ir lielāki (jo cilvēks atrodas nepazīstamā vidē vai ierobežotā tirgū (lidostā, utt.)), vai, lai cilvēks varētu ceļot lielākā komfortā.

Tmp author
Latweets

1. šajā gadījumā gan ziemassvētki, gan jaunais gads iekrita kopējā komandējuma laikā. drīkst pārtraukt diskutēt par šo?

2. nekad neesmu neko tādu dzirdējis. gluži otrādi, ja ir biznesa pusdienas tās tiek norakstītas uz firmu, ja ir taksis, tas tiek norakstīts uz firmu un plusā vēl tiek saņemta dienas nauda. var jau būt, ka ir tādi knauzeri, kas darbiniekam sarēķina katru organizatoru uzsaukto čipsu paciņu un pievešanu ar auto no viensīcas uz lidostu, man ar tādiem nav nācies saskarties.

šis gan vairs nav jautājums par ŽJG. viņai būtu jāprotās un jāatkāpjas pašai. jo ilgāk viņi vilks un centīsies viņu atmazgāt, jo grūtāk būs pašiem vēlēšanās, galu galā šo cels laukā visi kam nav slinkums.

Tmp author
TV vērotājs

Manuprāt šī sakāpinātā interese par šo komandējumu radās tāpēc, ka ministre godīgi nepateica, ka, protams, brīvo laiku viņa izmantoja atpūtai, pareizi jau autore saka, ka nav jau jāstrādā vairāk par 8 stundām dienā, bet ministre tā vietā izrādīja nepamatotu sašutumu...
Ja tas brīvais laiks tiešām ir bijis ne tikai vakaros, bet aizņēmis veselas dienas, tad ministre varēja par tām dienām atteikties no dienas naudas un pati samaksāt par viesnīcu. Nav jau tās summas tik lielas, lai to nevarētu atļauties, un tas tiktu pozitīvi novērtēts.

Tmp author
Andris_

Latvijas apstākļos šāds raksts var tapt tikai par pilnībā vai kaut daļēji simpātiskās partijas amatpersonu. Nekas tāds netaptu latviskā medijā par SC - protams arī neviens no krievu medijiem NEKAD šo neuzrakstītu par Grendi.
Visa farizejiskā "iespējamās lietderības analīze" ja "būtu pietiekami skaidrots" ir pilnīgi politisko simpātiju varā un nenovēršami divkosīga.

Tāda nu vienkārši ir Latvijas dzīves realitāte.
Tāpēc GUDRAM politiķim ir jāsaprot, ka nekādos apstākļos un ne ar kādiem ne pirms, ne pēc skaidrojumiem brīvdienās atrasties komfortablās ārzemēs komandējumā NEDRĪKST. Punkts!
Ja Latvijas politiķis brīvdienās ir komandējumā (turklāt ar ģimeni), tad viņš NAV GUDRS.


Tmp author
Andris_

Skaisti! Viss notiek kā man šķita.
Tālis Linkaitis jau teitterī raksta, ka nu tik lasīsim šo rakstu, un nu tik vairs Grendi nekritizēsim.
Un arī pati Autore tādā pat garā tur pat piebalso.

Mūžam, mīlīši, jums neinteresētu nekādi skaidrojumi par Ušakova līdzīgu komandējumu. Un nekad netaptu raksts, kura pirmā puse ir masīvs grūtību apraksts lasītāja iežēlināšanai pirms tālākās pseidopārmetumu butaforijas.

Image011
Dace Akule

Lūdzu, neizmantot ad hominem argumentu, nevis diskutējot par lietas būtību, bet gan meklējot kādu "vainu" manos politiskajos uzskatos, kas Jūsuprāt motivē manu viedokli. Es centos uz šo jautājumu skatīties pragmatiski, nedalot politiķus un cilvēkus "savējos" un "svešajos", cenšoties vienus attaisnot un citus - nē, pamatojoties uz savām simpātijām vai antipātijām.

Dsc 0051
Andris Dukurs

vai nepārtraukti pieprasot ministrei sīku atskaiti par komandējumu, nenotiek spēle vienos vārtos? piem:Intervija Latvijas radio pirms divām dienām,IR.LV jau četri raksti kas apšauba ministres godīgumu .Visu laiku uzdodot jautājumu:Vai jūs zagāt nodokļu maksātāju naudu?
Sudrabas kundzes secinājums-ja komandējumā ziemassv.laikā pavada dzīvesbiedrs ,tas ir ētisks pārkāpums.[Manuprāt tas jau ir cirks]
Interesanti darbojas tā ceturtā vara Latvijā.
Pārspīlēta interese noskaidrot nenozīmīgas detaļas ir veksmīga antikampaņa dažus mēnešus pirms vēlēšanām.

Tmp author
XXX

publiskai personai jārēķinās ar interesi par viņu darbu

Dsc 0051
Andris Dukurs

pārspīlēta interese ir vēllēšanu kampaņa.
piem:A.Dimants un neplp tv un radio apvienošanai tērēšot 42 milj. nod .maksātāju naudu.Kur ir interese par publiskām personām?...
Tautai (vēlētājiem)tas ir par sarežģītu...bet žurnālistiem?

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule