Netīrais grāvis 9

Kad pirms pāris nedēļām posos uz Londonu, lai pavadītu 2 mēnešus slavenā britu think-tank jeb “domnīcā” Demos, draugiem un kolēģiem priecīgi klāstīju, cik ļoti gaidu iespēju uz laiku izrauties no Latvijas politikas sastāvējušā “pīļu dīķa” priekšvēlēšanu laikā un smelties iedvesmu cita (augstāka) līmeņa politikas kvalitātes vidē. Man sapņos nerādījās, ka sagadīšanās pēc kļūšu par vērotāju “lielākajai britu konstitucionālajai krīzei kopš Edvarda VIII atkāpšanās no troņa” (FT 16.05.09., citējot leiboristu deputātu), kuras sekas šobrīd vēl grūti prognozēt.

Iesaki citiem:

Skandāla priekšmets, par ko rakstījusi arī Latvijas prese, ir parlamenta apakšpalātas deputātu kompensējamie izdevumi, kas saistīti ar viņu uzturēšanos darbavietā Londonā, ja viņu dzīvesvieta ir citur. Par izdevumu publiskošanu ilgi un neatlaidīgi cīnījās gan mediji, gan sabiedriskās organizācijas (piemēram, MySociety), un ar sabiedrības atbalstu tie nesen nonāca atklātībā. Iepazīstoties ar to, kam tika tērēti simtiem tūkstoši mārciņu britu nodokļu maksātāju naudas, var saprast, kāpēc parlamentārieši tik izmisīgi centās šo informāciju slēpt: bikšu buktējamais rīks un masāžas krēsls, suņu barība un zirgu mēsli, fiktīvi mājokļa kredīta maksājumi un peldbaseina remonts, dārznieki un mājkalpotāji, un, protams, grāvja ap īpašumu tīrīšana. Atcerieties, kā viduslaikos ap pilīm mēdza rakt aizsarggrāvjus, lai naidnieki netiek klāt?

Izskatās, ka daudzi deputāti klusībā šobrīd vēlētos sev riņķī izrakt šādus “grāvjus”, lai pasargātos no mediju un sabiedrības sašutuma vētras, kas ik dienas pieņemas spēkā un prasījusi pirmos politiskos upurus. Tieslietu ministrs ir atkāpies no amata, divu prominentu Leiboristu deputātu darbība partijā apturēta, opozīcijas vadītāja parlamentārais palīgs iesniedzis atlūgumu, publiski pieprasīta Parlamenta spīkera atkāpšanās un daudzi deputāti domā par mandātu nolikšanu, jo “nevarot paskatīties uz sevi spogulī”. No 646 deputātiem uz šo brīdi 32 ir publiski solījušies atmaksāt valsts kasē (vai to jau izdarījuši) kopā vairāk kā 150,000 mārciņu apmērā, tajā skaitā par grāvja tīrīšanu (lūk, Demos apkopotie dati par kopīgo atmaksāto summu).

Tas, kas mani negatīvā nozīmē pārsteidza vēl vairāk, nekā personisko peldbaseinu remonts par valsts naudu, bija partiju reakcija. Vienīgais vidēji spēcīgais mea culpa gājiens izskanēja no opozīcijā esošās konservatīvās partijas, kuras vadība skaļi pateica, ka “štrunts par to, ka tas viss ir likumīgi, tas nav pareizi” un nedēļu pēc sprādziena uzņēmās iniciatīvu publicēt internetā visus savu deputātu izdevumus. Pie varas esošie leiboristi vēl līdz šim brīdim savā mājaslapā ne ar pušplēstu vārdu šo skandālu neuzrunā, savukārt “mazie brāļi” liberāldemokrāti ar vadītāja vēstules pārpublicēšanu nīkulīgi reaģēja tikai sestdien. Uz manu Demos kolēģu zvaniem ar jautājumiem par to, kuri deputāti atmaksās izdevumus, partijas nevēlējās atbildēt, strupi norādot, lai mēs sekojam mediju ziņu lentēm. Kārtējās vēlēšanas Lielbritānijā saskaņā ar nerakstīto konstitūciju plānotas pēc gada, un man ironiski gribas pavaicāt: par ko tad lai nabaga briti balso, ja visas abas galvenās partijas nopietni sasmērējušās un viņiem taču nav tradīcijas un katrām vēlēšanām dibināt jaunu “valsts glābēju” partiju?

Kas notiks tālāk? Spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, būs izmeklēšana parlamentārā līmenī, speciāla Metropolitēna policijas veidota ekspertu komisija izskatīs sūdzības, gaidāmi vēl politiskie upuri, konservatīvie nākošajās vēlēšanās, visticamāk, pārņems varu, un steigšus notiks debate par būtiskām izmaiņām deputātu izdevumu atbilstības garantēšanai likuma garam.

Kāda tad ir morāle no šī netīrā grāvja Vestminsteras pievārtē, no kura, dubļiem aplipis, mēģina izrāpties britu politiskais establišments? Demokrātijas tradīciju ilgums, protams, atstāj pozitīvas pēdas valsts pārvaldes kvalitātē, bet tas nerada imunitāti pret kārdinājumu iedzīvoties uz nodokļu maksātāju rēķina. Tāpēc katrā sabiedrībā ir bezgala svarīgi neaizmigt sargsuņiem – medijiem un nevalstiskajām organizācijām – kas skatās uz pirkstiem tiem, ko esam ievēlējuši, un skaita savu naudu tautas priekšstāvju maciņos. Prieks, ka nākošajās nedēļās man būs iespēja klātienē vērot un piedalīties procesā, kad britu sabiedrība izteiks ierosinājumus kompensējamo izdevumu izmaiņām un regulējumam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

cita Andra 05.08.2009 22:26
Skumji, ka lielakai dalai komentetaju, skiet, ka taa cekinu nozumesana ir pilnigi passaprotama u ekceptejama lieta un turklat, Jusuprat, to dara visi! zel.... tiesi tapec tik daudz lietas Latvija nogajusas uz leju un turpina iet.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 19.05.2009 21:18
Anna,
Jūs noteikti domājāt Monu Salīnu, kura tolaik bija kandidāte uz premjera amatu un bija pirkusi Tobelrone šokolādi un autiņus ar ministrijas kredītkarti. Arī man ir prieks, ka galvas ripo, tomēr man liekas, ka šāds skandāls būtu veselīgs ne tikai Lielbritānijā, bet arī Latvijā. Arī man gribētos, lai Latvijā būtu tāda politiskā kultūra, ka politiķiem ir jāatkāpjas, kad viņi ir rīkojušies neētiski (lai arī likuma robežās).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andra 19.05.2009 19:55
Annai 100% taisniba! Ak latvieshu daba cita aci skabargu redzet, bet savaa balkis peld un Ok!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 19.05.2009 17:11
Cik dažādi komentāri pēc viena raksta! :)

Pievienojos, ka ir bauda redzēt, kā UK ripo galvas pēc šādiem (pievienojos) ērtiem niekiem, kas netika kontrolēti. Tas izklausās pēc tās "zviedru ministra kredītkartes" (neatceros vairs stāsta būtību). Tas tikai pierāda, ka rietumos caurspīdības sistēmai ir liela loma, lai turētu lietas kārtībā. Bet Latvijā arī tas nestrādā.

Latvijā visi zaga, zog un zags. Kāpēc autorei par to tik sāpīgi jāreaģē? Tā vienkārši ir Latvijas prakse - čekiņš tur, čekiņš šur un kaut kāda naudiņa kabatā. Labi, ja autorei to nav pieredzējusi. Bet tam noticētu tikai tad, ja autore būtu uz Marsa dzimusi un turpat mucā turēta un pa spundi barota. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 19.05.2009 09:59
> par ko tad lai nabaga briti balso, ja visas abas
> galvenās partijas nopietni sasmērējušās un
> viņiem taču nav tradīcijas un katrām vēlēšanām
> dibināt jaunu “valsts glābēju” partiju?

Izņemot laikam EP vēlēšanas, viņi gan tur tā vairak par konkrētiem kandidātiem balso, bet tik un tā īzī - kreisākie par zaļajiem komijiem, labējākie par UKIP, bet "nepievienojušies" - par Libertas.

Bet vai jūs ziniet, ka DB.lv atkal bija karikatūras, kur sievietēm bija uzzīmētas KRŪTIS!? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 19.05.2009 09:16
Cik var noprast Lielbritānijā par visu to tomēr ripo galvas. Cik tālu viņas aizripos un pēc cik ilga laika viņas atkal piestiprinās savā vietā ir cits jautājums. Bet parlamentāriešiem par to vismaz ir kauns, kaut uzspēlēts.
Latvijā līdzīgas šmuces atklāj Valsts kontrole un par to visu tiek klapēts ar ausi.
Un skaidrības labad -- Britu parlamentāriešiem ir iedoti zināmi līdzekļi saprātīgai tērēšanai (īrēt, varbūt mēbelēt vidusmēra dzīvokli Londonā u.tml.) bet ne suņa barošanai vai fiktīvu hipotēku apmaksai?? Esmu pareizi sapratis? Ir pārkāpta samērība, nevis likums.
Pat šādos lielos nesmukumos tomēr ir zināmas atšķirības starp Latviju un civilizētām demokrātijām. Nav tāda nesodamība -- ja ne krimināllikumu piemērojot, tad vismaz publiski to nožēlojot un uz laiku aizejot no politiskās skatuves un/vai atmaksājot izniekoto. Te Latvijā tikai uz priekšu, cepuri kuldami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista > Saprātam (?) 18.05.2009 18:57
Jūsu publiskie mājieni par manu krāpšanos izskan tā vienkārši sarunas uzturēšanai vai arī Jums ir kādi pierādījumi? Varbūt Jums ir pazīstams "ērtums, kad tev ir summa tērēšanai, kurai neviens pakaļ neskatās", bet es par to neko nezinu - nav gadījies būt tādā situācijā un nav arī nekādas vēlmes tādā nokļūt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Saprāts 18.05.2009 17:51
Jā, pirmā bloga daļa bija zināma no britu preses, bet otrā no Latvijas pilsoniskās sabiedrības valsts stratēģijas. Zināms + pareizs = un ko tālāk?

Pievienojos Streipam, ka autore nepamana principiālo atšķirību starp Latvijas kriminālo establišmentu un britu vienkārši izdevīgo ērtumu, kad tev ir summa tērēšanai, kurai neviens pakaļ neskatās. Gan jau ka autore arī kādu kvīti kāda atskaitē aiz ērtuma būs ielikusi, lai gan varēja arī nelikt? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 18.05.2009 15:41
Krista, varbūt tas ir pārāk acīmredzami, lai to īpaši pieminētu, bet ai, kādas paralēles te ir ar Latvijas "gudrajām galvām." Vien te mums nav runa par kaut ko, kas ir likumīgi, bet nesmuki. Te ir apzināta krāpšanās, apzināti centieni likumā pieļaut "savējo" grēkus, apzināta kukuļdošana un ņemšana, apzināta šādu grēku slēpšana u.tml. Paldies par atgādinājumu, ka politika ir viens smirdīgs bizness ne jau pie mums vien.

Citi autora darbi
Krista 1284

Ar ko nosist politiķi 18 Autors:Krista Baumane

Krista 1284

Astoņpadsmit 8 Autors:Krista Baumane