Naftas meklētāju nepateiktais 44

Svētdien LTV1 raidījumā „De Facto”* izskanējušais sižets atkal liek jautāt – vai Latvijai tiešām ir vajadzīga naftas ieguve pavisam tuvu piekrastei, un vai saprotam, ko tas vispār nozīmē?

Iesaki citiem:

* Raidījuma sižetu skatieties šeit

Naftas ieguve Baltijas jūrā nav jauns stāsts – šis koncepts ir pazīstams jau sen, un līdz ar zināmo un viegli pieejamo (lasi – lēto) naftas atradņu krājumu izsmelšanu, „grūtā” un „dārgā” nafta arī Latvijas tuvumā esošajās jūras teritorijās sāk izskatīties arvien pievilcīgāka. Naftas kompānijas ir gatavas tērēt miljonus, lai veiktu izpētes, kuru veiksmīgs rezultāts rādās vien 25% apmērā. Ja izpēte izrādīsies veiksmīga, tad risks atmaksāsies simtkārtīgi. Ja ne, tad ne – „meklēsim citur!” Cipari griežas, arī „De Facto” sižetā tiek vairākkārtīgi pieminētas izmaksas, investīcijas, finansiālie ieguvumi un peļņas sadalījums, taču ne ar vārdu netiek pieminēti potenciālie draudi, kurus ietver jaunu naftas atradņu ekspluatēšana.

Latvija – klimatam nekaitīgākā?

Naftas ieguve ir neglīts un netīrs bizness, ar kuru Latvijai līdz šim ir bijusi tikai pastarpināta saistība – lepni esam varējuši teikt, ka mūsu siltumnīcefekta gāzu bilance ir drīzāk pozitīva (mūsu meži absorbē vairāk CO2 un tam līdzīgo gāzu, nekā emitējam), ka ražošana niecīga, un vispār esam maza un zaļa valsts, kurā patverties Eiropas industriālisma nogurdinātajiem. Arī politiķu vidū šī retorika kļūst arvien populārāka – tāds kā jājamzirdziņš, „zaļā kārts”, kuru izvilkt no azotes tad, kad izdevīgi. Diemžēl vārdi ir daudz zaļāki par darbiem.

Nemaz ne tik sen Valdis Dombrovskis, uzrunājot Baltijas jūras foruma dablīniekus, uzsvēra Latvijas „zaļumu”, aicinot konkurētspējas palielināšanai izmantot „zaļo” potenciālu. Dombrovskis uzsvēra arī klimata pārmaiņu draudus, norādot, ka „pielāgošanās klimata pārmaiņām un to seku mazināšanai ir jābūt šā reģiona prioritātēm”. Tādēļ jo īpaši jocīgi šķiet Valda Dombrovska smaidīgā Latvijas peļņas (kas šajā konkrētajā naftas izpētes/potenciālās ieguves projektā tiešām nav paredzēta liela) rēķināšana, stāvot uz naftas izpētes platformas. Vienā brīdī teikt - „jā, klimata pārmaiņas notiek”, un otrā – „jā, mēs ļausim viņiem iegūt vēl naftu” – kaut kas neiet kopā! Latvijai līdz šim klimata pārmaiņu seku ziņā tiešām ir paveicies – neesam piedzīvojuši nedz postošas vētras, nedz krasas temperatūras maiņas, plūdus vai citas ar klimata pārmaiņām saistītas nelaimes (lai gan bargo un ilgo ziemu šogad juta katrs, un arī tā tiek saistīta ar klimata pārmaiņu ietekmi). Citas vietas pasaulē diemžēl nevar teikt to pašu (piemēram, Bangladeša, ASV, Austrālija, Okeānijas salas, Maldivu salas utt.). Vai tiešām pasaule ir jāturpina sildīt arī ar Latvijas naftu? Vai tiešām Latvijai – gan finansiāli, gan riskējot ar savu piekrasti, Baltijas jūras ekosistēmām, iedzīvotāju veselību - ir jāiegulda fosilo enerģiju konceptā, kas bija jauns un inovatīvs 20.gadsimta sākumā un vidū, bet mūsdienās ir novecojis, dārgs un bīstams?

Bīstamā matemātika

Arī fosilo enerģiju un klimata pārmaiņu saistība nav jauns stāsts. Nesen veikts pētījums norāda - 97% klimata zinātnieku apstiprina, ka klimata pārmaiņas ir cilvēku darbības rezultāts. Lūk, daži fakti un skaitļi (avots – Bila Makkibena filma „Do The Math”) par to, kāpēc tieši fosilo enerģiju (nafta, ogles, gāze) ieguve, īpaši jaunu atradņu izmantošana, var novest pie klimata katastrofas:

- gan zinātnieki, gan valdību pārstāvji ir vienisprātis, ka planētu Zeme nedrīkst uzsildīt par vairāk kā diviem grādiem kopš industriālā laikmeta sākuma. Jau divi grādi ir daudz un nesīs smagas sekas, taču ne iznīcinošas. Šobrīd pasauli esam uzsildījuši par vienu grādu, ikgadējās globālās temperatūras turpina pieaugt;
- lai noturētu pasauli divu grādu uzsilšanas robežās, ir izskaitļots, ka kopā drīkstam sadedzināt vēl 565 gigatonnas fosilo energoresursu. Vadoties pēc šī brīža enerģijas patēriņa tendencēm, tas notiks tuvāko sešpadsmit gadu laikā;
- piecu lielāko fosilo enerģiju kompāniju pēdējo gadu pārskati liecina, ka tām pieejamajās rezervēs ir apmēra 2795 gigatonnas fosilo enerģiju. Ņemot vērā,ka nafta ir dzīva nauda, tad ir skaidrs, ka labprātīgi, tikai klimata pārmaiņu draudu dēļ, šīs kompānijas savas rezerves zem zemes (lasi – nepārdotas un nesadedzinātas) nepaturēs;
- tas ir piecas reizes vairāk nekā cilvēcei un klimatam būtu droši. Nevis „nedaudz vairāk” vai „drusku pāri atļautajam”, bet piecas reizes vairāk. Padomājiet paši, kāds rezultāts ir piecas reizes pārsniegt dzīvībai drošo (alkohola, medikamentu utt.) devu.

Šis ir iemesls, kādēļ ir būtiski jebkādas jaunas naftas rezerves paturēt tur, kur tās ir. Jo katrs jauns iegūts, pārstrādāts, sadedzināts barels tikai uzkarsē zemi, nesot arvien jaunu postu, visbiežāk tieši jaunattīstības valstīm, kurām jau tāpat ir gana daudz, par ko raizēties.

Vēl daži cipari pārdomām, lai saprastu, kam naftas ieguve ir izdevīga (neliela priekšā pateikšana – tā tiešām nav Latvija):
- piecu lielāko naftas kompāniju kopējā peļņa 2011.gadā bija 137 miljardi ASV dolāru (375 miljoni ASV dolāru dienā);
- tās tērēja 440 000 ASV dolāru dienā lobēšanas procesiem ASV kongresā;
- Reks Tellersons, Exxon izpilddirektors 2011.gadā pelnīja 100 000 ASV dolāru dienā.

Arī, rūpīgi skatoties „De Facto” sižetu, nevar nepamanīt naftas kompānijas pārstāvja līksmo prieku par iespējamo peļņu un izdevīgajiem finansiālajiem nosacījumiem. Tajā pašā laikā katru gadu klimata pārmaiņas pasaulei izmaksā 1,2 troljonus ASV dolāru, un katru gadu klimata pārmaiņu radītie postījumi prasa vismaz 150 000 dzīvību (šis skaitlis turpina pieaugt).

Vai tiešām nav citas iespējas, kā apmierināt pasaules enerģijas vajadzības, kā tikai turpinot karsēt planētu? Un vai tiešām Latvija grib piedalīties šajā nežēlīgajā, postošajā biznesā ar savu artavu?

Meksikas līča stāsts

Otrs naftas ieguves bīstamības aspekts ir saistīts ar naftas noplūdes iespējamību. Lai gan naftas ieguves un pārstrādes tehnoloģijas pēdējo desmitgažu laikā ir attīstījušās ļoti strauji, naftas noplūdes seku likvidēšana tehnoloģiju un izmantoto metožu ziņā ir palikusi krietni iepakaļ. Protams, ikviena naftas kompānija gan valdībai, gan iedzīvotājiem teiks, ka „nekas nenotiks”, „mēs visu kontrolējam”, „mums ir vajadzīgā kapacitāte un tehnoloģijas, lai operatīvi rīkotos”, bet tā vienkārši nav taisnība. Ja nelaime notiek, tad atpakaļceļa nav – fiziski nav iespējams pilnībā likvidēt naftas noplūdes sekas, piesārņojums izplatās tik ātri, naftas kompānijas un valdība (kurai būs finansiāli jāpiedalās seku novēršanā) nebūs spējīgas adekvāti reaģēt.

Pasaulei vēl joprojām ir svaigā atmiņā 2010.gadā notikusī „British Petrolium” naftas noplūde Meksikas līcī. Man nesen bija iespēja par šo traģēdiju dzirdēt no tās aculiecinieka, Meksikas līča piekrastes iedzīvotāja, amerikāņu žurnālista Džona Vathena. Viņš lidmašīnā devās aplūkot naftas noplūdes vietu īsi pēc tam, kad bija nodzēsti lielie ugunsgrēki. Tobrīd vairāk kā 200 kuģi strādāja dienu un nakti (kopā seku novēršanā bija iesaistīti apmēram 7000 jūras transporta līdzekļi un 47 000 cilvēki), lai savāktu izplūdušo naftu. „British Petrolium” izmantotās metodes galvenokārt bija divas. Viena bija - savākt izplūdušo naftu tādos kā „baseinos” un aizdedzināt, tādā veidā „nodedzinot” nost naftu no okeāna virsmas. Līdz ar naftu, protams, sadega it viss, kas tajā brīdī atradās uz ūdens virsmas vai tuvu tai – delfīni, vaļi, jūras bruņurupuči un viss pārējais. Turklāt uguns radītā tveice un dūmi pacēlās vairāku kilometru augstumā, veidojot paši savus laikapstākļus, un nokrišņu – „skābo lietu” - veidā pēc tam nolīstot uz piekrastes fermeru laukiem. Togad piekrastes fermeriem nebija ražas, tā vienkārši nebija ēdama.

Otra pieeja bija atlikušo, nesadegušo naftu apstrādāt ar toksisku vielu COREXIT – vielu, kas lielos daudzumos paliek pāri naftas pārstrādes procesā, kurai nav cita pielietojuma, un kura tika iepirkta no kompānijas, kas – pārsteigums, pārsteigums! – pieder tam pašam „British Petrolium”. COREXIT, nokļūstot saskarsmē ar naftu, to „salīmē” kopā un nogremdē okeāna dzelmē, tādējādi padarot cilvēka acij neredzamu. Lai gan „British Petrolium” un ASV valdība uzstāja, kas viela nav kaitīga (tika lietoti pat tādi epiteti kā „tas nav kaitīgāks par trauku mazgājamo līdzekli”, lai gan – kurš gan gribētu ēst zivis, kas pilnas ar trauku mazgājamo līdzekli, vai dzert ūdeni, kurā ir trauku mazgājamais līdzeklis), tomēr ir pierādīts, ka COREXIT, nokļūstot saskarsmē ar naftu, kļūt vairākas reizes toksiskāks par pašu naftu, atstājot paliekošu ietekmi uz jebko, kas nonāk saskarsmē ar to.

Džons un viņa ģimene vēl joprojām dzīvo Floridā, un ik dienu jūt naftas noplūdes sekas uz savas ādas, līdzīgi kā tūkstošiem citu cilvēku un kopienu, nemaz nerunājot par jūras ekosistēmām. Vietējie iedzīvotāji cieš no ādas slimībām, elpošanas un sirdsdarbības traucējumiem, smagām galvas sāpēm un citām slimībām. Jūras zīdītāji vēl joprojām mirst no neizskaidrojamas izcelsmes augoņiem. Pārtikā lietojamās zivis ir saindētas un nav ēdamas, augsne ir piesārņota, un pludmales daudzās vietās vēl joprojām klātas ar naftas un COREXIT kārtu. Šīs un līdzīgas sekas tiks justas vēl vismaz 50 gadus, bez garantijas, ka tās neturpināsies ilgāk. Protams, „British Petrolium” un ASV valdības oficiālās versijas par notikušo un tā sekām ne tuvu neatspoguļo patiesos kaitējumu apmērus, un vietējie iedzīvotāji un kopienas turpina sīvu cīņu par kompensācijām un zaudējumu atlīdzību.

No naftas brīva Velingtona

Arī „zaļā” un tūristiem tik pievilcīgā Jaunzēlande šobrīd "iet cauri" naftas ieguves izpētes procesam, tikai, atšķirībā no Latvijas, tai ir pievērsta daudz lielāka sabiedrības un mediju uzmanība. Valdība ir izsniegusi izpētes atļaujas naftas ieguves kompānijas „Andarko”, lai tā varētu sākt izpētes urbumus atklātā jūrā netālu no galvaspilsētas Velingtonas. Vieta, kurā paredzētas izpētes, ir dziļāka nekā Meksikas līcis, turklāt tā ir daudz vējaināka un pastāv nepārtraukti zemestrīču draudi, kas nenovēršami novestu pie naftas noplūdes jūrā. Jaunzēlandes premjerministra Džons Kija (John Keys) retorika šajā jautājumā ir vienkārša, līdzīga kā nesen piešķirto atļauju akmeņogļu ieguvei dabas aizsargājamās teritorijās jautājumā – „Ja fosilo enerģiju neiegūsim un nepārdosim mēs, to darīs kāds cits!” Tajā pašā laikā Jaunzēlandes gatavība novērst iespējamo naftas noplūdi izpaužas trijās 4m garās motorlaivās.

Jaunzēlandes valdības attieksmi pret iespējamo nelaimi raksturo arī nesenais gadījums, kad nafta noplūda no kāda kuģa nelielas salas Taurangas piekrastē. Piesārņotā okeāna virsma tika nekavējoties apsmidzināta ar COREXIT, taču Taurangas iedzīvotāji par naftas noplūdi tika brīdināti vēlu, un par COREXIT toksiskumu netika brīdināti vispār. Simtiem brīvprātīgo, ieskaitot ģimenes ar bērniem, strādāja pludmalē, palīdzot cietušajiem putniem un jūras dzīvniekiem, taču tikai pēc vides organizāciju atkārtotiem un uzstājīgiem brīdinājumiem iedzīvotāji sāka apzināties bīstamo vielu potenciālo ietekmi uz viņu veselību un dzīvību. Vides organizācijas bija arī tās, kas piegādāja svaigu dzeramo ūdeni, un sniedza instrukcijas, kā rīkoties tālāk.

Sabiedrības un arī mediju attieksme pret iespējamo naftas ieguvi Jaunzēlandes piekrastē ir neviennozīmga. Vairākas aktīvistu grupas ir uzsākušas plašas informēšanas un iedzīvotāju mobilizēšanas kampaņas, daudzos Velingtonas māju logos var redzēt plakātus „Oil Free Wellington” – tādā veidā vides organizācijas un vietējie iedzīvotāji cer nepieļaut naftas izpētes uzsākšanu Velintonas piekrastē. Jaunzēlandes iedzīvotāju vidū ir atrodami arī fosilo enerģiju ieguves atbalstītāji, kas uzskata, ka fosilo enerģiju ieguve ir būtisks priekšnoteikums ekonomiskās konkurētspējas saglabāšanai. Taču lielākā daļa sabiedrības ir labi informēta gan par klimata pārmaiņu cēloņiem un draudiem, gan par naftas noplūdes bīstamību. Iespējams, tieši sabiedrības pretestība (redzamākie piemēri jau ir bijuši vairākās maoru kopienās Ziemeļos, kur naftas kompānijas atteicās uzsākt aktīvu darbību, raksturojot vietu kā „pārāk naidīga vide darbības uzsākšanai”) panāks videi un klimatam draudzīgu rezultātu.

Retoriski jautājumi nobeigumam

Naftas kompāniju un to atbalstošo valdību galvenie argumenti vienmēr būs finansiālie ieguvumi, energoneatkarība un jaunu darba vietu radīšana. Līdzīgi var attaisnot arī narkobiznesu – arī tas ir ārkārtīgi ienesīgs un var radīt jaunas darba vietas. Taču noteiktu iemeslu dēļ – sabiedrības drošības, veselības, dzīvības aizsardzības dēļ – vairākums valstu pārvaldes šādu uzņēmējdarbības veidu ir atzinušas par kaitīgu un neatbalstāmu. Vai Latvijai būtu jāseko Venecuēlas un Saūda Arābijas piemēriem, kas uzskata, ka var vēl drusku paildzināt un padziļināt pasaules klimata agoniju, piemetot atmosfērā vēl pāris triljonus barelu naftas? Vai tomēr jāraugās to valstu virzienā, kas visiem spēkiem cenšas atbalstīt un veicināt atjaunojamo enerģiju tehnoloģiju attīstību, ieviešanu un izmantošanu? Vai īstermiņa neliela peļņa ir tā vērta, lai riskētu sagandēt mūsu Baltijas jūras piekrasti? Un vai tiešām nafta ir tā, kas bruģēs Latvijas ceļu uz ilgtspējīgāku nākotni?Autore šobrīd dzīvo un strādā Jaunzēlandē.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (44) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Wahyu Purnomo

Oil will always be the hottest discussion around the world. Should it be used for everyone need without monopoly. All is happy. <a href='http://www.denahajiumroh.com/2016/09/info-biaya-paket-umroh-2016.html'>Dena</a>

Tmp author
spotlight

ll i can add to it, is to say after visiting Scotland this year, i can not understand how such beauty and wilderness like the Caledonian Forest can be destroyed. Miami To Key West

Tmp author
johnz308 johnz308


This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.

how can you tell if your house has termites

Tmp author
johnz308 johnz308

I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to undertand. Unlike additional blogs I have read which are really not tht good. I also found your posts very interesting. In fact after reading, I had to go show it to my friend and he ejoyed it as well!
where can i buy geniux capsule

Tmp author
johnz308 johnz308


I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?

forskolin side effects information

Tmp author
Steve Jame

Glad to visit your blog, I look forward to more good articles and I think we all like to thank so many good articles, blog to share with us.wifi for homes

Tmp author
Steve Jame

Glad to visit your blog, I look forward to more good articles and I think we all like to thank so many good articles, blog to share with us.<a href="http://www.simply-wifi-home-business-indoor-outdoor.com">wifi for homes</a>

Tmp author
Steve Jame

I am pretty much happy with the contents you've got mentioned. I wished to thanks for this nice post. I enjoyed each little a part of it and that i are anticipating the new updates.wifi outdoor systems

Tmp author
Faheem Jabbar

Glad to visit your blog, I look forward to more good articles and I think we all like to thank so many good articles, blog to share with us.The Penguin method

Tmp author
Faheem Jabbar

Glad to visit your blog, I look forward to more good articles and I think we all like to thank so many good articles, blog to share with us.<a href="http://www.womenlogs.com/penguin-method-samantha-sanderson-review/">The Penguin method</a>

Tmp author
Faheem Jabbar

I am glade to read this, Thank you so much for providing individuals with such a breathtaking opportunity to read from this blog. It is always very enjoyable.that not how men work

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

howdy. your websites are really good. I appreciate your work.

this website

Tmp author
Well Wisher

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one.<a href="http://www.reasonablegifts.com">get well gift baskets</a>

Tmp author
Ptre Ptre

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own Blog Engine blog now.<a href="http://www.sat-gold.com/">cccam server</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!.
honest reviews

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you for taking the time to publish this information very useful!
hosting coupons

Tmp author
lion lion

Truly, this article is really one of the very best in the history of articles. I am a antique ’Article’..... high quality link building services https://laurensinclair110.wordpress.com/

Tmp author
lion lion

Truly, this article is really one of the very best in the history of articles. I am a antique ’Article’... <a href="https://laurensinclair110.wordpress.com/">high quality link building services</a>

Tmp author
Well Wisher

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this.
high quality link building services https://uk.fiverr.com/lauren_sinclair/do-75-pr-2-to-7-back-links-from-blog-comment

Tmp author
Well Wisher

I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this.<a href="https://www.fiverr.com/ismailzai/submit-70-exclusive-dofollow-comments-from-20pr2-20pr3-15pr4-10pr5-5pr6">high pr backlinks service</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for sharing the info. keep up the good work going.... I really enjoyed exploring your site. good resource...
Honest Reviews

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

It was a very good post indeed. I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time. Will surely come and visit this blog more often. Thanks for sharing.
click here for more

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!
Rinjani Hike

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet!
Manifestation Miracle Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you very much for writing such an interesting article on this topic. This has really made me think and I hope to read more.

click here for more

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing?
Création website e-commerce Macon

Tmp author
Rick Never

Loving this article, keep up the good work. http://www.kozijnplan.nl/kozijnen.php

Tmp author
Rick Never

Loving this article, keep up the good work.
<a href="http://www.kozijnplan.nl/kozijnen.php">KozijnPlan</a>

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging..
How to know if a man wants you

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.
The Bonding Code Bob Grant

Tmp author
Julia Martin

Thank you, I've been seeking for info about this subject matter for ages and yours is the best I have discovered so far. kunststof kozijnen - Benitech.nl

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.
Text the Romance Back examples

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I have recently started a blog. the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.
Text The Romance Back Free PDF

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging..
The Language of Desire Review

Tmp author
cccp produkts

Dzīvojos Jaunzeilandē nesaprast, ka ziema mūsu paltuma grādos ir normāla parādība, nevis dabas stihija, ko izsaukusi globālā sasilšana!!!
Salīdzinot ar manas bērnības ziemām, šī bija tik tāds maza bērna pirdiens!

Tmp author
ak vai

kur tik nav tie mūsu zaļie fašisti salaidušies, pat Jaunzelande!
Latvieši ir visur visos asortimentos:)

Tmp author
cirs

Spekulatīvs naivisms, tomēr daži jautājumi ir aktuāli, ņemot vērā, ka esam energoatkarīga valsts (un paliksim, ja turpināsim TĀ attiekties pret enerģetiku). Bet šis puņķainais Jaunzēlandes piemērs galīgi nevietā un, kā jau citi minēja, vai rakstītāja lūku pītās vīzēs uz Velingtonu steberēja, vai arī sadedzināja vismaz pustonnas lidmašīnas degvielas?

Tmp author
ap

Autore šobrīd dzīvo un strādā Jaunzēlandē.-"uz Jaunzēlandi jau kājām negāja" :-D :v

Tmp author
puansons

Diez vai ir iespējams apturēt tehnisko progresu.Enerģijas patēriņš arī pasaulē nepātraukti aug.Beigu beigās cilvēki pametīs zemi un dosies pumpēt naftu galatikas plašumos.

Tmp author
Cienījamā autore ir tieši ...

...tikpat divkosīga, jo uz Jaunzēlandi jau kājām negāja, bet lidoja ar lidmašīnu un ne jau kājminamo.
P.S. Nav neērti par svešu naudu mētāties pa pasauli - te uz Grenlandi svešu reliģiju sludināt, ta vēl visur citur, ko? Latvijā jau viss ir izdarīts?

Tmp author
yahoo

Klišejām piepildīts, tendenciozs (pasūtījuma?) raksts.

Tmp author
ļoti vienpusīgi - tikai vides jautājums apspriests

De Facto tikai informēja, tur nav laika dziļai analīzei. Jaunzēlandē dzīvojot acīmredzot paskrien garām cits Latvijas un ES mērķis - samazināt atkarību no Krievijas naftas un gāzes. Un vispār pagaidām tiek veikta tikai izpēte, ko var jau spazmot tik garu rakstu? Manuprāt, daudz nopietnāk ir jāizvērtē 100. panta raidījums par Krievijas maigo varu un militārajām nometnēm, kur Otto Ozols kārtējo reizi ir līdz bezsamaņai kaitinošs - nesagatavojies un pārtrauc runātājus brīdī, kad tieši ir interesanti. Kāpēc viņš iedomājas, ka skatītājam interesē tieši tas runātājs, kuru viņš nepārtrauc? Paldies I. Šņorei, kura vismaz kaut kādos rāmjos turēja to diskusiju. Un kopējā noskaņa - meklēt vainīgos, neļaut ministram un Rinaldam Gulbim izteikties līdz galam. Un Ozola līmenis - kāpēc diskusija tikai tagad, agrāk jau bija zināms, utt., - jau pagājušajā gadā bija Re:Baltica pētījums par Krievijas maigo varu, tā ka diskusija jau ir bijusi agrāk, ko acīmredzot Ozols savā pašapmierinātībā nav pamanījis. Tieši R. Gulbis un Aizsardzības ministrs varēja informēt par kopējo maigās varas problēmu, kāpēc bija jāuztraucas tikai par tām nometnēm?

Citi autora darbi