Atslēgvārdi:

Mini-recenzijas Eiropas Parlamenta vēlēšanu programmām 8

Neliels, ironisks ieskats 2014.gada EP vēlēšanu programmās

Iesaki citiem:

Pirms vēlēšanām piedāvāju nelielu, nedaudz ironisku ieskatu Latvijas vēlēšanu sarakstu 4000 zīmju programmās. Viss rakstītais ir mans personiskais, subjektīvais viedoklis. Bet varbūt kādam noder!


 • 1. "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija • 2. Politiskā partija "Alternative"
 • 3. Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija • 4."Par prezidentālu republiku" • 5. Latvijas Atdzimšanas partija • 6. Kristīgi demokrātiskā savienība • 7."SUVERENITĀTE"
 • 8. Latvijas Reģionu Apvienība • 9. Zaļo un Zemnieku savienība • 10.Latvijas Sociālistiskā partija • 11. Partija "VIENOTĪBA" • 12. "Latvijas Krievu savienība" • 13."Latvijas attīstībai" • 14. Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"
Noslēguma vietā

Šādi ir mani secinājumi, mēneša laikā lasot un pārlasot katras partijas programmu vismaz 7 reizes. Viss - pilnīgi subjektīvs un manās zināšanās balstīts. Ja vēlies izdarīt pats savus secinājumus, izlasi pats šīs programmas. Un, ak jā, neaizmirsti pielaikot partijas, iepazīties ar 15 EP iepriekšējā sasaukuma svarīgākajiem balsojumiem, kā arī pavērtēt vēlēšanu kandidātu reputācijas! Nākamnedēļ vēl apsolu savu plašāku apceri par to, vai ir vai nav vērts piedalīties EP vēlēšanās.Publikācija sagatavota projektā "PROVIDUS - valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā". Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros. NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta in Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Kolorādo vabole

ES vienīgais,ko var ņemt daudzmaz nopietni ir cīņa par naudu.Tā tiešām ir nopietna lieta.Viss pārējais,ko tur runā ir tikpat nedrošs,kā starptautiskās tiesības un atkarīgs no Vašingtonas prioritātēm.Kas attiecas uz Saeimas vēlēšanām,tad 2.aukstais karš ap to laiku vēl nebūs beidzies un galvenais jautājums būs vai tu esi kolorādo vabole,vai arī gaismas zobena nesējs.

29
Džerijs Šterns

Galvenais ir neaizrauties ar vispārinājumiem. Nevis "Latvijas sociāldemokrātiem", bet konkrēti LSDSP - tas arī viss.

Image011
Dace Akule

Saskaņas programmā iekļautais "ES līmenī izveidot cilvēktiesību, tiesiskuma un demokrātijas principu ievērošanas monitoringa mehānismus visās ES dalībvalstīs" izklausās pēc Eiropas Komisijas jau šī gada martā piedāvātā mehānisma, ko pieprasīja Dānija, Nīderlande, Somija un Vācija, un par ko aprīlī diskusijas notika arī Rīgā. http://politika.lv/article_files/2582/original/Invitation_April_22.pdf?1397497799

Tmp author
Par SC

Vai tas ir slikti, ja partija atbalsta labu ideju? Drīzāk būtu jānosoda Vienotība un pārējie saraksti, kas to noraida vai ignorē. Demokrātiskās sabiedrībās tieši vēlētās ir tas, kas zina savas vajadzības, intereses un kuram ir savi politiski mērķi. Diemžēl intereses ne vienmēr sakrīt (strādājošie vs. kapitāla īpašnieki, peļņas vs. rentes ekonomika, horizontālā vs. vertikālā inovācija, inženieri vs. vadītāji, utt.). Un tāpēc ir partijas kā brokeri un parlaments kā vieta, kurā šīs intereses saskaņot, meklēt kompromisus un beigās panāktai vienošanai uzspiest likumīguma zīmogu. Lieliski, ja partija ir gatava noteikti aizstāvēt vēlētāju intereses.

Un vispār - Dānija, Somija, utt. Tas ir labs klubiņš, kurp Latvijai tiekties. Ziemeļvalstu labklājības valsts ideja ir Latvijā savulaik bija ļoti populāra un man šķiet, ka tās sasniegšana arī ir tas īstais mērķis, kas Latvijas sabiedrību varētu atkal apvienot un mobilizēt laikā, kad Latvija jau ir ES un NATO dalībvalsts.

SC savā priekšvēlēšanu kampaņā arī ļoti aktīvi komunicē savu mērķi par Latviju kā nākamo Skandināvu labklājības valsti. Daudziem rūdītiem etniskā balsojuma piekritējiem (no latviešu puses) šīs vēlēšanas būs grūta izvēle. No vienas puses var balsot par SC un labklajības valsts ideju. No otras puses - ja balso par citu partiju, tad sanāk, ka balso pret Latviju kā labklājības valsti.

Un nobeigumā. Latvijas labējās partijas ļoti skaudri izjustu šāda monitoringa ieviešanu, jo tad uzreiz atklātos 'tiesiskuma koalīcijas' lielākā neizdarība 5 gadu valdīšanas laikā. Proti, tā arī nav pieņems lobiju atklātības likums, kas būtu pamats gan banku sektora ietekmes mazināšanai lēmumu pieņemšanā, gan arī padarītu skaidrākas dažu labējo politiķu un banku īpatnējās saimnieciskās attiecības. Galīgi nav saprotama vilcināšanās ar lobiju atklātības likumu. Ir likumu, kuru pieņemšana rada riskus, ka tie varētu vērsties pret sabiedrības noteiktām grupām. Bet kādus gan riskus var radīt atklātība politisko lēmumu pieņemšanā?

Tmp author
Par SC

Drukkļūda
...Demokrātiskās sabiedrībās tieši _vēlētājs_ ir tas, kas zina savas vajadzības, intereses un kuram ir savi politiski mērķi...

Grostins
Normunds Grostiņš

Saskaņas programmā nav kur PIEKASĪTIES? Tad piekasies pie tā, ka viņi nezin vai Eiropas Parlamentā ir GRUPAS vai FRAKCIJAS. Un visi 16 ir parakstījušies, ka frakcijas lol... :) Vēl pateikt priekšā? politologi lol

Tmp author
Ulvis Zirnis

Nav jāpiesienās "par katru cenu".

Tmp author
Par SC

Labi, ka kāds uzslavē SC programmu (lai gan tas ir aizdomīgi). Bet ir nopietns iebildums programmas analīzē.

Tā ir veikta no labējām pozīcijām, kas saka, ka sociālā aizsardzībā, izglītībā un veselības aprūpē investētā nauda ir paņemta no bagātnieku maciņiem un iztērēta (nomesta zemē). Kreisie uz to skatās savādāk - šī nauda ir ieguldīta cilvēkkapitāla attīstībā un tieši vidusšķiras cilvēku ikdienas darbs, garāžās izstrādātie izgudrojumi un ierindas zinātnieku veikums ir ekonomikas attīstības pamatā. Protams, ir jābūt vadītāju kastai, kas izlemj, kur ir vērts naudu ieguldīt un kur nav (te ir jāšķiro profesionāli vadītāji no investoriem. Piem., ir tikai pareizi, ka kapitāls ir gandrīz vienlīdzīgi sadalīts starp visiem strādājošiem un nevis ir koncentrējies šauras bagātnieku saujiņas rokās. Dānija ir labs piemērs šādam modelim - šīs valsts kopējais ienākums auga pat tad, kad IKP kritās). Bet vadītāju kasta būtu nekas, ja nebūtu šīs vidusšķiras. Google, Microsoft, u.c. tehnoloģiju uzņēmumu vēsture un to dibinātāju biogrāfijas ir spilgti piemēri, ka panākumiem ir nepieciešams zināms resursu minimums. Un to var nodrošināt, piem., ar taisnīgu (progresīvu) nodokļu sistēmu.

Vācijai nav jāmaksā par par Eiropas attīstību. Par to ir jāmaksā Vācijas turīgākajiem cilvēkiem. Vācijas IKP pēdējās divās desmitgadēs ir stabili audzis,bet vidējās algas ir stagnējušas, ienākumi ir aizgājuši kapitāla īpašnieku maciņos un nevis strādājošo algās.

Vēl viens ienākumu avots ir nelegālo finanšu atklāšana un ieskaitīšana budžeta. Spilgts piemērs ir V. Putina 40 miljardu lieta. Itkā EDSO centrālo banku un banku uzraudzības iestāžu prioritāte ir cīņa pret nelegāliem darījumiem ar naudu. Bet pēdējos mēnešos nāk gaismā, ka vienam pašam Putinam vien varētu būt 40 miljardi nelegālas naudas. Kā tas nākas, ka EDSO dalībvalstu uzraudzības iestādes to nespēja atklāt pa visiem šiem gadiem. Un kas notiks, ja Ukrainas krīzē iestāsies pamiers un tālāku sankciju nebūs. Putins varēs turpināt audzēt savus nelegālos īpašumus un EDSO dalībvalstis tajā visā mierīgi noskatīsies. Un Putins jau nav vienīgais tāds. Tur arī tā nauda ir jāmeklē. Un tā nu ir nauda, kuras īpašniekiem nav tiesību stāstīt citiem par smagu darbu un panākumiem.

Saistītie raksti

Pielaiko partiju! politika.lv

Citi autora darbi