Mans zelts ir mana tauta 3

Mans zelts ir mana tauta - skaisti vārdi. Izteikti pirms kāda gadsimta. Kā daudz kas, ko radījis Blaumaņrūdis. Ir gan nākamā rindiņa - Mans gods ir viņas gods. Ar to godu šodien ir, kā ir. Tautas gods taču veidojas, summējoties katra indivīda godam. Ja tie indivīdi iztikuši bez goda gadu garumā, no kā tā summa veidojas? Jeb indivīds uzskata, ka viņā gods ir pats par sevi, jo tautai gods ir?

Iesaki citiem:


Kā var pieminēt Blaumani, neminot "Purva bridēju"? Sirds ir tāda kāpelīga, pārkāpj sētai, ko prāts uzceļ. Vai tik "Purva bridējā" nav parādīts sievietes liktenis - nolikt savas vieglās dienas. Nolikt malā. Lai gaida labākus laikus. Tie laiki kādreiz pienāks? Bet Blaumanis vienalga skaisti un labi sarakstījis. Šodien ir tādi, kas saka, ka Blaumanis bijis homoseksuāls. Manis pēc viņš savas seksuālās tieksmes varēja apmierināt kaut ar beņķīti. Viņa uzrakstītā skaistumu un labumu tas nemazina. Tie pilnīgi pareizie neprot kaut vienu teikumu uzrakstīt, uz citu aprunāšanu gan naski.
Kaut kad nesen gadījās lasīt kādu raksteli par komentāriem intereneta portālos. Rakstu jau ir daudz, vai pietiekami, tas ir cits jautājums. Rakstā apgalvots, ka komentus anonīmi raksta tie, kam maksā kādas partijas vai citas ieinteresētas organizācijas. Viņi (maksātāji) laikam zina, ka vārdam ir liels spēks. Tikai komentu būtībā nekas nemainās jau gadiem. Ja raksts ir par nacionālo elektronisko saziņas padomi, tad komentos aprunā padomes locekļus un "gāž savu negatīvo enerģiju" uz viņiem. Tas, ka izglītības lietās reformas ir nepieciešamas jau sen pirms daudziem gadiem ir zināms, tikai komentos aprunā pašreizējo ministru. No kā kurš mācās - ministri (politiķi) no tautas vai tauta no politiķiem?
Būs tādi, kas noteiks - galvu saspiedusi. To, ka pašiem galva saspiesta jau gadiem, neredz. Kurš gan pieļāvis to, ka tautu, kaut arī zelta, ved uz nekurieni? Viduvējības neapjauš, ka ir arī vēl kas cits.
Runā, ka zelts nerūs. Bet, ja tauta ir sarūsējusi, tad šis zelts arī. Labi, ka tauta nav , piemēram, porcelāns. Porcelāns pārvēršas drupās no mazākā piesitiena vai kritiena.
Tauta brīnišķīgi var apvienoties, cīnoties par vai pret ideoloģiskām lietām, bet līdz ko cīņa skar naudu, tā tautu veidojošie indivīdi sadalās, attālinās. Te nu esam. Vai tik nav jāpārņem musulmaņu pieredze - kaut kur parāda filmu, musulmaņi, redzējuši vai neredzējuši filmu, demolē un nogalina pa īstam, jo buda tā teica...
Globalizācijas laikā apzobežoties tikai ar skaisto - mans zelts ir mana tauta, laikam ir aprobežoti. Šīs tautas pārstāvji gan visos laikos ir bijuši aprobežoti, naski uz vispārinājumiem un stereotipiem.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Miša Kulagins

Lūgums pārbaudīt faktus, pirms publicēšanas. Raksta doma laba, bet nepatīkamu garšu mutē atstāja priekšpēdējā rindkopa - nekāda buda musulmaņiem nav, bet gan Allahs un viņa prāvietis Muhameds. Buda pieder pie budisma, kas ir, atļaušos teikt, vismiermīlīgākā garīgā kustība no visām lielajām pasaules reliģijām. Tas arī būtu viss..

Gunta 165x152
Gunta Leona

Atvainojos. Parasti to nemaz nedaru, jo, kas izdarīts, izdarīts, tas ir noticis. Atvainoties gan mācos no valsts vīriem. Cerams, Buda šo manu kļūdu ļaunā neņems.

Tmp author
Vilis Bite

Ne tik strauji ar tiem musulmaņiem.
Vispirms būtu jātiek skaidrībā ar to godu. Diez vai atsevišķu cilvēku godu summa veido tautas godu. Savukārt pielaikot tautas godu ne katram ir pa mēram, ar ķeblīti, vai bez tā.
Gods ir pietiekami abstrakts jēdziens, lai sevī spētu ietvert plašus racionālu un iracionālu uzvedības, domāšanas, attieksmes nosacījumu aspektus.
Gods puslīdz labi sasaucas ar sirdsapziņu. Lielākā atšķirība varētu būt tā, ka godu ''valkā'', bet pēc sirdsapziņas ''rīkojas''. Tie varētu būt viena vesela uztveres vairāk iracionāli un vairāk racionāli aspekti.
Neesmu reliģiozs, bet sākums varētu būt meklējams senebreju ticībā, kur ar vārdu emanuel (fonētiski) apzīmēja kaut ko līdzīgu šim veselajam vai sirdsapziņai, vienkārši teica ''emanuel'' un saprata, ka ''dievs ir starp mums''. Un to, ka šīs lietas var būt arī katram cilvēkam atsevišķi, izdomāja vien franču apgaismības laikā. Par dievu sirdī un vēl nezin kur. Diez vai to var salīdzināt ar ''skaisto'', ar zeltu. Tie atkal bija franči. Viņi pat raganu nosauks par skaistuli, lai ''nezaudētu godu''.
Atliek vien secināt, ka kristiešu apdzīvotajā pasaulē daļai '' dievs ir aizgājis'', šie cilvēki sevi vienkārši pārvērtē, bet tas nekādi nenozīmē, ka tauta ir zaudējusi savu godu. Tā ir kultūras mantojuma sastāvdaļa un pastāvēs vēl ilgi pat pēc tautas iznīkšanas.
Nekas savādāks nav musulmaņiem. Saknes tās pašas. Vienīgi viņiem vēl jānodzīvo līdz savai ''franču apgaismībai'', bet pagaidām viņiem par to atgādina daudzas reizes dienā viņu dieva vārdā.
Laikam jau mūsu sabiedrībā par maz runā par godu un sirdsapziņu. Individuālais materiālais, racionālais prevalē, bet tas nekādā gadījumā nav summējams ar tautas godu.


Citi autora darbi
Gunta 165x152

Mūža meža maldi Autors:Gunta Leona

Gunta 165x152

Ir jādara 1 Autors:Gunta Leona

Gunta 165x152

Diplomātija? 3 Autors:Gunta Leona