Korupcija Latvijā 1

  • Autors:Džeimss H. Andersons
  • Organizācija:Pasaules Banka
  • Gads:1998
  • Valoda:angļu

Pētījums mērķis ir ar konkrētiem datiem apstiprināt vai atspēkot vispārpieņemtos priekšstatus par korupciju Latvijā un tādējādi sniegt specifisku informāciju, kas palīdzētu politikas izstrādāšanā cīņai pret korupciju.

Iesaki citiem:

Pētījuma ietvaros tika aptaujātas 1100 ģimenes, 438 uzņēmumi un 218 valsts amatpersonas. Aptaujas laikā tika konstatēts, kurās organizācijās korupcijas problēmas ir vislielākās, kādi ir korupcijas cēloņi Latvijā, ko un kā ietekmē korupcija, kādas ir maksājumu summas utt. Galvenā uzmanība tiek pievērsta t.s. zemākā līmeņa korupcijai valsts sektorā, kas vērojama attiecībās ar ierēdņiem.

Par nozīmīgākajiem korupcijas cēloņiem pētījums nosauc padomju sistēmas mantojumu, biznesa interešu dominēšanu pār valsts politiku, vājo tiesu sistēmu, nepilnīgo un neprognozējamo likumdošanu.

Caurmērā par korumpētākajām institūcijām tiek uzskatītas: muita, Ceļu policija, Lattelekom, Ministru kabinets un Saeima. Saskaņā ar aptaujas datiem uzņēmumi kukuļos maksā līdz 2% no ikmēneša apgrozījuma. Savukārt iedzīvotāji visvairāk kukuļo medicīnas darbiniekus, Ceļu policiju un Lattelekom pārstāvjus.

Ar bagātīgu faktu materiālu ilustrētajā pētījumā tiek uzskaitītas arī tās sekas, ko korupcija rada - izkropļota konkurence, pakalpojumu kvalitātes kritums, investīciju mazināšanās u.c.


Corruption in Latvia

((English, PDF, 453 KB)pdf)

© 1998 by The International Bank for Reconstruction and Development/The World Bank.
All rights reserved.
For further information, please visit http://www.worldbank.org

Iesaki citiem:

Citi autora darbi