Kas kaiš Sastrēgumstundai ? 161

Pieci novērojumi par LTV1 raidījumu "Sastrēgumstunda".

Iesaki citiem:

Viena no Latvijas tviterdiskusiju nezūdošajām parādībām - asās debates par LTV1 politisko diskusiju raidījuma "Sastrēgumstunda" kvalitāti, kas seko teju katram raidījumam. Īpaši asas atsauksmes sekoja pēc šīs trešdienas raidījuma.

Man arī šajā jautājumā ir ko teikt. Un, jā, es esmu mēģinājusi šos savus novērojumus pavēstīt raidījuma veidotājiem pašiem, brīžos, kad tiku aicināta šajā raidījumā piedalīties (gada laikā 3 reizes esmu atteikusies un vienreiz piekritusi), taču līdz šim īpašas pārmaiņas neesmu redzējusi.

Manuprāt, atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu ir vienkārša, taču ļaušu katram līdz tai nonākt pašam. Ieskatam vēlos tikai padalīties ar savu domugaitu, kontrastējot savu pieredzi "Sastrēgumstundā" un tādos politisko diskusiju/interviju raidījumos, kas man šķituši īpaši kvalitatīvi sagatavoti.


1. Priekšizpēte pirms raidījuma

Labā pieredze: jau labu laiku pirms raidījuma es manu žurnālistu, producentu, redaktoru un/vai raidījuma vadītāju meklējam tēmai veltītu informāciju. Ja PROVIDUS plāno nākt klajā ar kādu jaunu pētījumu, parasti mums jau labu laiku iepriekš no šī raidījuma veidotājiem ir lūgums atsūtīt melnrakstu, lai iepazītos ar svarīgākajām atziņām. Ja es vai kāds cits mans koleģis piedalās Saeimas vai ministriju darbā par kādu sabiedriski svarīgu tēmu, raidījuma pārstāvis ir pazvanījis, lai mūs neformāli "nointervētu" par svarīgāko, kas tur notiek. Rezumējot: es redzu, ka raidījums padziļināti seko līdzi Latvijas politikas/pārvaldes norisēm un meklē sabiedriski nozīmīgākās tēmas - pat ja citi mediji tās pagaidām neatspoguļo. Šajā stadijā tiek ieguldīts milzīgs darbs.

Sastrēgumstunda: neatceros nevienu gadījumu, kad pēdējo gadu laikā kāds pirms raidījuma zvanījis konsultēties, meklēt materiālus, nācis uz valsts/NVO/akadēmiskās vides organizētām diskusijām. Mana sajūta ir tāda, ka raidījums atlasa tēmas atbilstoši tā brīža citu mediju radītajām aktualitātēm, no kurām parasti izvēlas to, kurai ir vislielākais balagāna/šova potenciāls.2. Aicināšana uz raidījumu/gatavošanās raidījumam

Labā pieredze: aicinot uz raidījumu, tas tiek darīts formā, kas man ļauj saprast, kādēļ no visiem Latvijas politologiem tieši mans skatījums būs īpaši noderīgs un kāda ir mana loma šajā raidījumā. Saruna ilgst dažkārt vairāk par stundu, kuras ietvaros man tiek uzdoti visdažādākie ar tēmu saistītie jautājumi, kas ļauj raidījuma veidotājiem padziļināt savas zināšanas par tēmu, iespējamiem jautājumiem un saprast arī manu zināšanu robežas. Raidījuma veidotājiem ir jau šajā brīdī pietiekami labas zināšanas par tēmu un man nav jārunā ar viņiem par pamatlietām, tāpēc varu sarunā fokusēties uz kādām sarežģītākām, bet sabiedriski ne mazāk nozīmīgām niansēm. Raidījuma vadītāja ziņā tad ir izlemt, vai tās tiešām ir sabiedriski nozīmīgas nianses un, ja jā, tad tieši kā tās iepīt raidījumā. Pieņemu, ka šādas sarunas notiek arī ar citiem ekspertiem un arī ar lēmumu pieņēmējiem. Pirms raidījuma man tiek vēlreiz piezvanīts un pavēstīts, kas būs citi viesi. Es par raidījuma tēmām zinu pietiekami daudz, lai man ir iespēja sagatavoties padziļinātiem jautājumiem, ja tādi būs.

Sastrēgumstunda: "jūs kā jau politoloģe varat kaut ko interesantu pateikt". Šis man ir deal-breaker, jo automātiski pieņemu, ka dalībnieki raidījumam tiek atlasīti bez dziļākas izpratnes par tēmu. Manā vietā varēja būt pilnīgi jebkurš cits politologs. Partiju pārstāvju vietā varēja arī būt pilnīgi jebkurš cits no viņu partijas. Un, ja tā, tad raidījums būs grūti strukturējama un savācama bazarēšana, bez lielākas jēgas un pievienotās vērtības - parasti šis ir īstais iemesls, kādēļ atsakos pārkārtot savus trešdienas vakaru plānus. Varbūt kļūdos, bet mani novērojumi liecina, ka Sastrēgumstundas veidotāji par studijas viesiem domā nevis tēmas tālākas attīstīšanas kontekstā, bet gan kā interesantu komplektu, kurā ir jābūt pārstāvētiem visdažādākajiem viedokļiem, vislabāk - kolorītiem, ar "spridzināšanas" potenciālu. Vispār ideāli - ja starp viņiem ir sliktas personiskas attiecības vai publisks konflikts, tas taču viss vairo šova potenciālu ... ! Ar šādu pieeju likumsakarīgi, ka rezultāts mēdz pārvērsties par balagānu.


3. Viesu sagatavošana raidījumam

Labā pieredze: ierodoties televīzijā, mani un citus dalībniekus informē par diskusijas scenāriju:
a) formātu,
b) tēmām,
d) apspriežamo tēmu secību,
e) vai drīkstam cits citam uzdot jautājumus,
f) kā padot signālu raidījuma vadītājam, ja vēlamies tikt pie vārda,
g) svarīgām niansēm - piemēram, reklāmes pauzēm, kā zināt, kad jāatbild īsi, u.tml.
Tā kā es zinu kopējo scenāriju, pirms diskusijas jūtos droši - man ir sajūta, ka saruna būs strukturēta un kontrolēta, aptuveni jau sadalu savus svarīgākos vēstījumus atbilstoši pietiekto tēmu secībai.

Sastrēgumstunda: televīzijā sagaida producente, kas aizved uz grimētavu, pēc tam no grimētavas uz studiju. Tiek piesprausts mikrofons, un sākas raidījums. Par tēmām, secību, formātu nezinu neko.


4. Diskusijas vadīšana

Labā pieredze: diskusijas vadītājs tēmā jau orientējas ne sliktāk par mani un zina arī, ko tieši vēlas uzzināt no katra dalībnieka. Visi man adresētie ir jautājumi ir par tēmu - vai nu esmu kompetenta par tiem atbildēt vai, ja būtu labāk gatavojusies, spētu atbildēt. Ja nespēju, esmu pati vainīga, jo esmu tomēr aicināta kā kāda jautājuma eksperte un neesmu izmantojusi iespēju raidījuma veidotājiem pirms raidījuma atklāt savu zināšanu robežas. Diskusija tiek vadīta - diskusijas vadītājs seko līdzi tās virzībai, to kontrolē un pārtrauc mēģinājumus novirzīties no tēmas vai viesu mēģinājumus savstarpēji uzdot nesvarīgus jautājumus. Diskusija kopumā nevis vienkārši uzrāda jau sabiedrībai zināmās viedokļu diskusijas, bet pavirza tēmu, sabiedriski svarīgās norises uz priekšu, uz jaunu kvalitāti, kādas tai nebija pirms šīs diskusijas - tas arī ir tās galvenais saturiskais pienesums.

Sastrēgumstunda: katram dalībniekam jābūt gatavam, ka var saņemt jautājumu no vadītāja vai citiem dalībniekiem par jebko. Raidījuma vadītāja rīcībā ir kāds man un citiem dalībniekiem nezināmu jautājumu saraksts, ko viņš cenšas stundas laikā "izspēlēt", iepriekš neizskaidrotā secībā. Ja dalībnieki sāk brukt viens otram virsū, parasti tas tiek ļauts, pat ja saruna jau vairs neattiecas uz tēmu. Ekspertu zināšanu limiti raidījuma veidotājus neinteresē, pat ja viņi par tiem ir informēti.

Nesens piemērs: pirms raidījuma par Latvijas prezidenta ievēlēšanu producenti brīdināju, ka neesmu labākais politologs, ko aicināt šajā diskusijā, jo nevarēšu komentēt partiju "tirgu" par šo amatu. Divi iemesli: vairāk nekā mēnesi nebiju Latvijā un jautājumiem par partiju savstarpējiem tirgiem/kašķiem vairs nesekoju līdzi. Tādēļ esmu gatava argumentēt par to, kādēļ Latvijā vajadzīgs atklātais balsojums un labs prezidents, bet ne komentēt šāda prezidenta ievēlēšanas izredzes. Ja viņiem vajadzīgs šāds komentārs, lai labāk aicina citu politologu. Uzminiet, kāds jautājums man tika uzdots pirmais ... ? Protams, ka par partiju tirgu! Vai raidījuma veidotāji vispār savstarpēji komunicē?


5. "Sausais atlikums" pēc raidījuma

Labā pieredze: diskusiju raidījumu nevar neskatīties, jo tam ir ietekme uz tālāko politiku un tas paplašina vai padziļina līdzšinējos priekšstatus par tēmu.

Sastrēgumstunda: raidījumu parasti droši var arī neskatīties - tā satura kvalitāte nav augsta, bet tie, kam patīk gladiatora cīņas atgādinoša izklaide, var televīzijas piedāvājumā atrast arī asiņainākas alternatīvas.


Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (161) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jak down

I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site. sklep zoologiczny

Tmp author
jak down

After reading this I thought it was very informative. Thank you for taking the time and effort to put this article together. I find myself once again spending way to much time to both read and comment. But so what it was still worth it! zabawki kreatywne

Tmp author
jak down

I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site. kawy smakowe

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
Social bookmarking https://www.fiverr.com/brayden_ben/provide-you-60-high-pr-backlinks-all-pr6-to-pr3-actual-pr

Tmp author
Anas

I can see that you are a specialist at your field! I am dispatching a site soon, and your data will be extremely helpful for me.. Much obliged for all your help and wishing all of you the accomplishment in your business. Im-Magazin.de

Tmp author
Shim Raa

Wonderful blog post. This is absolute magic from you! I have never seen a more wonderful post than this one. You've really made my day today with this. I hope you keep this up
high trust flow https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-20-high-pr-backlinks-pr5-to-pr7

Tmp author
Ajlal Khan

If there was an award for the 'Best Article of the Year', I am 100% sure that this article would've taken that award in a blink. This article is compromised of the perfect knowledge, 100% legible writing and everything else is just perfect. They should make that award just for this article.
final expense leads
http://www.us-leads.com/life-leads/life-insurance-leads/

Tmp author
Shim Raa

I needed to thank you for this extraordinary read!! I unquestionably appreciating each and every piece of it I have you bookmarked to look at new stuff you post.
web 2.0 backlinks https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-65-high-pr-blog-comments-on-actual-pr3-to-pr6

Tmp author
Arbaz Khan

dallas-local-locksmith.com
http://www.dallas-local-locksmith.com/auto-locksmith/


I would also motivate just about every person to save this web page for any favorite assistance to assist posted the appearance.

Tmp author
wesleyscoth wesleyscoth

Our point is to give fantastic furniture at the most reasonable estimating accessible. http://www.ulladullafurnitureone.com.au/

Tmp author
Shim Raa

I needed to thank you for this extraordinary read!! I unquestionably appreciating each and every piece of it I have you bookmarked to look at new stuff you post.
more info http://citizengo.org/en/signit/38656/view

Tmp author
comocriarumsite comocriarumsite

The site must have easy to use interface to make it effortlessly open to all that may require your administration or item. http://www.comocriarumsite.com/

Tmp author
jak down

Just pure brilliance from you here. I have never expected something less than this from you and you have not disappointed me at all. I suppose you will keep the quality work going on. program for online personal training

Tmp author
wild dental dental

That is the reason made dental practitioners wagga the best decision you require anytime when you need to handle your tooth torment and issue. http://wilddental.com.au/

Tmp author
Shim Raa

I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me
important site http://www.storeboard.com/blogs/business/how-to-choose-a-kayak-thats-best-for-me/722892

Tmp author
Shim Raa

important site http://citizengo.org/en/signit/38362/view

Tmp author
Jaye Wells

The way you wrote it impressed me a lot. I wish you write more and more such topics here. You should check this: http://cheapbathmatediscount.com/review/bathmate-x30-x40-vs-penomet-review-better/

Tmp author
Jaye Wells

Incredible post by you. I appreciate it. If you are interested to know about phallosan and other related product then please refer: http://phallosanforteresults.com/review/buy-phallosan-forte-extender-online-cheap/

Tmp author
Jaye Wells

You got some points here. It certainly helped me. Thanks for taking time to share it here. Find more details here: http://makepocketpussy.com/review/alien-fleshlight-review-buy-avatar-blue-sleeve-coupon/

Tmp author
Shim Raa

This is truly a pleasant and instructive, containing all data furthermore greatly affects the new innovation. A debt of gratitude is in order for sharing it
wine glass holder http://www.good-tutorials.com/users/hartburnsort

Tmp author
Shim Raa

I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
more info http://www.mobypicture.com/user/ExBFrecovery/view/19475615

Tmp author
Shim Raa

I discovered your site ideal for me. It consists of wonderful and useful posts. I've read many of them and also got so much from them. In my experience, you do the truly amazing.Truly i'm impressed out of this publish
more info https://www.diigo.com/profile/hjcloseout

Tmp author
jak down

even worse than looking oversize buddy, more degrading than wearing the same dress in another party -- it's the fear of symbolizing looking SMS Text Psychic

Tmp author
Shim Raa

A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
more info https://speakerdeck.com/marypowell

Tmp author
Shim Raa

These are some extraordinary devices that i unquestionably use for SEO work. This is an awesome rundown to use later on.
click here for info https://speakerdeck.com/matthewcarter

Tmp author
Shim Raa

Awesome information! I as of late ran over your online journal and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don't recognize what to say with the exception of that I have
important site http://www.citizenside.com/en/reporter-photo-video/ashleywhite.html

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
more info http://able2know.org/user/clarenceallen/

Tmp author
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I'm cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post
national pharmacy technician certification http://wandawilson.page.tl/

Tmp author
Shim Raa

important site http://margarethill.soup.io/

Tmp author
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for your site, I simply subscribe your site. This is a pleasant web journal
pharmacy certificate http://peterjenkins.pen.io/

Tmp author
Shim Raa

more info http://justindiaz.pen.io/

Tmp author
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I'm cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post
check my source http://www.storeboard.com/blogs/business/be-safe-while-riding-your-scooter/720951

Tmp author
Shim Raa

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
important link http://www.kwick.de/Martha_1991/blog/entry/137785363/tips-when-starting-out-an-embroidery-and-sewing-business/

Tmp author
Shim Raa

A debt of gratitude is in order for the pleasant site. It was extremely helpful for me. I'm cheerful I discovered this online journal. Much obliged to you for offering to us,I too dependably gain some new useful knowledge from your post
more info http://www.kwick.de/Chris_1118/blog/entry/137839321/reasons-to-put-up-a-pergola-kit-in-your-home/

Tmp author
jak down

I'm going to read this. I'll be sure to come back. thanks for sharing. and also This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives indepth information. thanks for this nice article handbags

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
view website http://www.thedigitel.com/s/charleston/when-considering-rock-and-stone-landscape-your-161026-565657

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
important site http://www.citizenside.com/en/reporter-photo-video/kathryncoleman.html

Tmp author
Shim Raa

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
more info https://www.givology.org/~RandyHernandez/blog/283536/

Tmp author
Shim Raa

Brilliant article. You have done a pretty good job today. The information was fantastic to read. I am very impressed with this work from you. Thanks for doing this. Keep up the great work
joe schwartz meditub http://zoo-chambers.net/2016/06/21/joe-schwartz-spa-world-reminds-seniors-of-restroom-security-considerations/

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
check my source http://kelliesnyder.soup.io/

Tmp author
Sandip Killedar

Nevertheless, if you want to watch your favorite sports in a different way, then you must look for sports bars near me. http://sportsbarsnearme.net/

Tmp author
Shim Raa

This is a decent post. This post gives really quality data. I'm unquestionably going to investigate it. Truly extremely helpful tips are given here. Much thanks to you to such an extent
important site http://www.citizenside.com/en/reporter-photo-video/howardbailey.html

Tmp author
jak down

Comprar Seguidores Linkedin al menor precio a partir de 7,99€.Aumentar vos rango en Linkedin con la ayuda de nuestros Seguidores. comprar seguidores linkedin barato

Tmp author
Shim Raa

Good post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there
check my source http://www.bugbitten.com/blogs/North_America/RoyStewart/A_Quick_Guide_to_the_Quintessential_Carpet_Cleaning_Supplies.html

Tmp author
Shim Raa

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
example http://community.healthywomen.org/profiles/blogs/get-a-portable-air-conditioner-and-enjoy-these-benefits

Tmp author
jak down

Buy now Linkedin Followers at the Lowest Price starting from $8.99. Increase sustainable your Linkedin range with the help of our Linkedin Followers. buy linkedin connections cheap

Tmp author
Shim Raa

Every one of the substance you said in post is too great and can be extremely helpful. I will remember it, much obliged for sharing the data continue upgrading, looking forward for more posts.Thanks
index http://geekswithblogs.net/JesseReed/archive/2016/10/21/199404.aspx

Tmp author
Sandip Killedar

Get car wash near by you area to know more <a href="http://skcarwash.com/hand-car-wash-near/">http://skcarwash.com/hand-car-wash-near</a>

Tmp author
jak down

Your blogs further more each else volume is so entertaining further serviceable It appoints me befall retreat encore. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. cccam

Tmp author
jak down

Twitter Favoriten kaufen zu einem unschlagbar günstigen Preis ab 99 Cent. Steigern Sie nachhaltig ihre Reichweite bei Twitter mit unseren High Quality Favoriten. twitter favoriten günstig kaufen

Tmp author
Shim Raa

Every one of the substance you said in post is too great and can be extremely helpful. I will remember it, much obliged for sharing the data continue upgrading, looking forward for more posts.Thanks
more info https://www.couchsurfing.com/people/marshall-morris

Tmp author
jak down

Acheter des favoris de qualitè sur twitter à partir de 99 cents.Augmenter votre portèe sur Twitter avec nos favoris pas chers et de qualitè. acheter favoris twitter gratuit

Tmp author
Shim Raa

Brilliant article. You have done a pretty good job today. The information was fantastic to read. I am very impressed with this work from you. Thanks for doing this. Keep up the great work
uridine adhd http://theodorewood.soup.io/

Tmp author
Arbaz Khan

http://wpplugin111.page.tl/

طراحی سایت شرکت
طراحی سایت شرکت فروشگاه طراحی سایت ارزان, طراحی سایت حرفه ای,گرافیکی, بهترین شرکت طراحی سایت ایران, طراحی وب سایت

Tmp author
Shim Raa

I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you.
important site http://www.thedigitel.com/s/charleston/top-5-picks-sewing-machines-beginners-161019-563709

Tmp author
Shim Raa

Brilliant article. You have done a pretty good job today. The information was fantastic to read. I am very impressed with this work from you. Thanks for doing this. Keep up the great work
steam spa steam bath generators http://steamspa.com/portfolio-view/tall-fog-free-bathroom-mirror-with-glass-shelf/

Tmp author
jak down

Buy Twitter Favorites at an unbeatable Price starting from 99 cents only.With our high quality favorites you can increase your tweets range immediately. buy twitter favorites cheap

Tmp author
Shim Raa

Good post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there
more info http://getsunset.blogspot.com

Tmp author
Shim Raa

I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
more info http://www.alternative.to/29692073

Tmp author
Shim Raa

I haven"t any word to value this post.....Really i am inspired from this post....the individual who make this post it was an extraordinary human..thanks for imparted this to us.
alpha gcp http://www.storeboard.com/blogs/business/read-this-if-you-want-to-improve-your-brain-function/719158

Tmp author
Shim Raa

I haven"t any word to value this post.....Really i am inspired from this post....the individual who make this post it was an extraordinary human..thanks for imparted this to us.
<a href='http://www.storeboard.com/blogs/business/read-this-if-you-want-to-improve-your-brain-function/719158' target='_blank'>alpha gcp</a>

Tmp author
jak down

Echte Followers kaufen und Likes kaufen - Warum Fake Follower kaufen ? Wenn es bei uns Echte Aktive Follower zu einem konkurrenzlosen Bestpreis gibt follower kaufen

Tmp author
Shim Raa

I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
important site http://www.memonic.com/user/4ef2a0b2-80be-4fbc-b185-092e84fc019b/folder/all/id/1FDkJ

Tmp author
jak down

Acheter des Followers réel et Acheter des Likes - Pourquoi acheter des Followers? Si avec notre service tu peux gagner des Followers réel et actifs pour un prix incomparable! acheter des followers

Tmp author
jak down

I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work. http://autoprotectionoptions.com/letmewatchthis-free-movies

Tmp author
Shim Raa

I am certainly making the most of your site. You unquestionably have some extraordinary understanding and incredible stories.
more info http://www.olderiswiser.com/blogs/planning-for-kitchen-renovations

Tmp author
Shim Raa

great pleasure to visit your blog and to enjoy your great posts here. I like it a lot. I can feel that you paid much attention for those articles, as all of them make sense and are very useful
important site http://www.thedigitel.com/s/charleston/head-shaving-tips-beginners-161012-561906

Tmp author
jak down

I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. Cheers for sharing with us your blog. Gamerbolt.com

Tmp author
Shim Raa

great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.
more info
https://unblockproxylist.wordpress.com/

Tmp author
jak down

This is exactly what I was looking for. Thanks for sharing this great article! That is very interesting Smile I love reading and I am always searching for informative information like this! weaves hair extensions calgary

Tmp author
Shim Raa

great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.
more info http://vitamonkuridine.webstarts.com/

Tmp author
Shim Raa

An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next.
recommended site http://www.mylifeb.com/KimberlyKing

Tmp author
jak down

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated. Swing

Tmp author
Shim Raa

I ‘d mention that most of us visitors are really endowed to exist in a fabulous place with very many wonderful individuals with very helpful things.
backlinks citation flow
https://www.fiverr.com/brayden_ben/give-you-35-high-trust-flow-links-on-high-da-and-pa

Tmp author
jak down

An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers. custom shirts no minimum

Tmp author
jak down

I ‘d mention that most of us visitors are really endowed to exist in a fabulous place with very many wonderful individuals with very helpful things. table saw reviews

Tmp author
jak down

Just pure brilliance from you here. I have never expected something less than this from you and you have not disappointed me at all. I suppose you will keep the quality work going on. calgary naturopath

Tmp author
Shim Raa

I needed to thank you for this phenomenal read!! I unquestionably adored each and every piece of it. I have you bookmarked your site to look at the new stuff you post.
backlinks 2031 https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-20-high-pr-backlinks-pr5-to-pr233

Tmp author
jak down

such an interesting article here.I was searching for something like that for quite a long time and at last I have found it here. BUY INSTAGRAM COMMENTS

Tmp author
Shim Raa

Brilliant article. You have done a pretty good job today. The information was fantastic to read. I am very impressed with this work from you. Thanks for doing this.more hints https://mildred-jones.quip.com/KXWgANjlGCKE

Tmp author
jak down

When you sell an investment at a profit, you will owe capital gains taxes on the money you make. Fortunately, investors can take steps to minimize the capital gains taxes they pay and keep more of their money in their own pockets. Choosing the right kinds of investments, and choosing the right vehicles for those investments, are two ways to cut down on capital gains taxes without impacting the return on your investment. avoiding capital gains

Tmp author
jak down

This is exactly what I was looking for. Thanks for sharing this great article! That is very interesting Smile I love reading and I am always searching for informative information like this! cross border wealth management

Tmp author
jak down

I like your site. Superb submit. It is extremely precise, people ought to learn how to uncover just before they could uncover. lol i realize this particular appears funny nevertheless it is the majority of apparent.. home recording studio equipment

Tmp author
aqib lala

see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one
china chemicals http://rcblogus.blogspot.com.cy/2016/09/rc-blog-post-link-list.html

Tmp author
Shim Raa

I truly awed after read this in light of some quality work and educational contemplations . I just wanna express profound gratitude for the essayist and want you to enjoy all that life has to offer for coming
fenugreek breast milk http://community.signalscv.com/blogs/detail/10454/

Tmp author
aqib lala

I discovered your this post while scanning for some related data on online journal search..
more info http://www.bugbitten.com/blogs/North_America/LouiseMiller/Always_Drink_Highly_Purified_Water_So_You_Can_Protect_Your_Health.html

Tmp author
aqib lala

We urge Users to as often as possible check this page for almost any progressions to stay educated about how we are securing the individual data we gather
more information http://www.madeitmyself.com/user/virginiabrooks.aspx

Tmp author
jak down

You have done a great job. I will definitely dig it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site tattoo shop dublin

Tmp author
jak down

It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will interface it back to your site though.Great Thanks. working autoliker

Tmp author
aqib lala

The web site is lovingly serviced and saved as much as date. So it should be, thanks for sharing this with us
important site https://soundation.com/user/RyanBaker

Tmp author
Shim Raa

Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here
more hints https://medium.com/@DonteBecnel/know-how-to-use-coupon-codes-and-youll-get-the-best-offers-on-any-online-store-4b58b985361e#.wdvpmi37e

Tmp author
Shim Raa

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post
get more Info http://www.mobypicture.com/user/CouponHippoPics/view/19382706

Tmp author
jak down

Incredible posting this is from you. I am really and truly thrilled to read this marvelous post. You've really impressed me today. I hope you'll continue to do so! voyance amour gratuite

Tmp author
aqib lala

I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the good work you are doing here
important site http://www.kwick.de/Catherine1990/blog/entry/137412261/what-is-marijuana-and-how-is-it-used/

Tmp author
Shim Raa

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article
visit website https://pages.giveforward.com/family/page-2jdy7n3/

Tmp author
jak down

Towards you connected with publishing ones information sites is very useful. When i in particular preferred ones write-up with picking out the on-line. لرن سایت

Tmp author
Mubashir Rock

I am overwhelmed by your post with such a nice topic. Usually I visit your blogs and get updated through the information you include but today’s blog would be the most appreciable
<a href="https://storify.com/robertholever">blog site now</a>

Tmp author
Shim Raa

Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here
http://backlinkswebshop.com/
high page authority backlinks

Tmp author
Uzma Mir

Always keep in your mind that we don't access your personal account information. We only Access to your Myspace account ONE TIME for producing your Access Token Only. So in simple words your account is secure, you can trust us all. Auto Liker http://dos4s.com/

Tmp author
Shim Raa

I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it
Our Blog
Trust Flow Backlinks http://backlinkswebshop.com/

Tmp author
jak down

like your site. Superb submit. It is extremely precise, people ought to learn how to uncover just before they could uncover. lol i realize this particular appears funny nevertheless it is the majority of apparent.. like your site. Superb submit. It is extremely precise, people ought to learn how to uncover just before they could uncover. lol i realize this particular appears funny nevertheless it is the majority of apparent..alcohol delivery

Tmp author
bachkim24h


Thankyou for this wondrous post, I am happy I watched this site on hurray. more bonuses
http://bachkim24h.com

Tmp author
jak down

I would also motivate just about every person to save this web page for any favorite assistance to assist posted the appearance. free articles

Tmp author
jak down

I am very impressed with this work from you. Thanks for doing this. Keep up the great work. Click here

Tmp author
Shim Raa

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one. https://josejames.carbonmade.com/projects/6183363
found here

Tmp author
aqib lala

Deon and I will be talking about social media and small business as well as some email marketing and blogging tactics that you can use
custom ps4 controllers www.customcontrollerss.com

Tmp author
aqib lala

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one.
aesthetic laser repair http://www.laser-tech.com

Tmp author
Shim Raa

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. https://www.fiverr.com/brayden_ben/do-high-trust-flow-and-citation-flow-backlinks-on-high-da
High Trust Flow

Tmp author
aqib lala

This is extremely fascinating substance! I have completely delighted in perusing your focuses and have reached the conclusion that you are right about a hefty portion of them.
lil caeser pizza near me http://locationsnearmenow.net/little-caesars-near-me/

Tmp author
jak down

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. Know the Tricks

Tmp author
aqib lala

Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day
more info https://disqus.com/by/analoguemob/

Tmp author
aqib lala

The procedure helps to raise your immune method in an effort to fight off the fungus, which means your physique shall be extra without problems
how to become a fashion blogger www.topsocialmedia.net/how-to-start-a-fashion-beauty-blog

Tmp author
aqib lala

This is extremely fascinating substance! I have completely delighted in perusing your focuses and have reached the conclusion that you are right about a hefty portion of them.
National escrow title https://reltco.com/

Tmp author
aqib lala

Awesome online journal! Do you have any tips and indications for trying authors? I'm wanting to begin my own site soon yet I'm somewhat lost on everything. Would you propose beginning with a free stage like WordPress or go for a paid choice
more info http://geekswithblogs.net/TeresaHughes/archive/2016/08/25/190477.aspx

Tmp author
aqib lala

This is extremely fascinating substance! I have completely delighted in perusing your focuses and have reached the conclusion that you are right about a hefty portion of them.
blogging http://topsocialmedia.net/how-to-start-and-create-a-blog/

Tmp author
Shim Raa

This would require you to carefully analyze your competition timetable high domain authority http://backlinkswebshop.com/page/packege-2

Tmp author
Shim Raa

This would require you to carefully analyze your competition timetable <a href='http://backlinkswebshop.com/page/packege-2' title='high domain authority' target='_blank'>high domain authority</a>

Tmp author
jak down

I would also motivate just about every person to save this web page for any favorite assistance to assist posted the appearance. have a peek at these guys http://www.sheffieldfitnesstraining.com/home/what-are-the-types-of-house-cleaning-services.htm

Tmp author
aqib lala

I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it really is stimulating to learn to read content material from other writers and exercise a specific thing there.
more info http://www.gameinformer.com/members/virginiawright/default.aspx

Tmp author
jak down

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated. hire college paper writers http://webcollegeessayworld.page.tl/

Tmp author
Arbaz Khan

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site http://www.evolutionary.org/forums/members/jsesser1.html?vmid=7721#vmessage7721
write custom college papers

Tmp author
Arbaz Khan

Always so interesting to visit your site.What a great info, thank you for sharing. this will help me so much in my learning https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=1206713
write essay cheap

Tmp author
jak down

Incredible posting this is from you. I am really and truly thrilled to read this marvelous post. You've really impressed me today. I hope you'll continue to do so! Continue Reading http://www.foodsaverreview.com/

Tmp author
aqib lala

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
Full Tilt Poker Bonus Code http://fulltiltpokerbonuscode.nl/

Tmp author
jak down

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site
Get More Info http://www.huffingtonpost.com/entry/where-to-get-custom-t-shirts_us_579f7fcae4b00e7e269ffb7e

Tmp author
aqib lala

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
This is a Dutch beauty salon http://nagelstudiomarleentje.nl/

Tmp author
aqib lala

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
Oorsprong en geschiedenis van de labrador http://freshfieldslabradors.nl/

Tmp author
aqib lala

n the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style
more info http://geekswithblogs.net/AngelHale/archive/2016/01/27/171974.aspx

Tmp author
aqib lala

n the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style
more info http://www.schoolrack.com/KimberlyPowell/activated-charcoal-shoe-insert/

Tmp author
aqib lala

In the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style and how you express your thoughts. Much obliged to you
more info http://www.trover.com/u/LauraColeman

Tmp author
aqib lala

In the event that you set out to make me think today; mission achieved! I truly like your written work style and how you express your thoughts. Much obliged to you
more info http://www.alivenotdead.com/eric-bell/watching-elegances-invicta-watches-reviews

Tmp author
aqib lala

It"s proper time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I might I be able to wish to propose you few intriguing things or guidance
uitgaanscentrum met lef http://maldensteijn.nl

Tmp author
aqib lala

They offer rich stories, tools, and helpful insights so many more can thrive in the midst of ongoing challenges, instead of becoming derailed in their personal and professional lives
more info http://www.archilovers.com/stories/15753/3-ways-to-create-a-healthier-environment-at-home.html

Tmp author
aqib lala

This kind of support provides some massive moderns pleasant information regarding this change. Abet an individual pertaining to expressing that within an diaphanous to say in addition clear meaning
more info
https://www.onlinequizcreator.com/knowing-and-preventing-the-cause-of-foot-odor/quiz-196731

Tmp author
aqib lala

You have a genuine capacity for composing special substance. I like how you think and the way you speak to your perspectives in this article.
De Online Casino Bonus http://deonlinecasinobonus.nl

Tmp author
aqib lala

I"m wanting to begin my own particular site soon yet I"m somewhat lost on everything. Would you propose beginning with a free stage like WordPress or go for a paid alternative? There are such a large number of choices out there that
foods that are good for your skin
http://foodsthataregoodforyourskin.com/

Tmp author
aqib lala

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents.
more info http://citizengo.org/en/signit/35998/view

Tmp author
aqib lala

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents.
more info http://citizengo.org/en/signit/35998/view

Tmp author
aqib lala

A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know
more info https://topcomparisons.wordpress.com/

Tmp author
aqib lala

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work
more info
http://www.alivenotdead.com/rosemary-porter/more-fun-with-electronic-dartboards

Tmp author
aqib lala

I was fortunate to be on this website , because the information brought very interesting and useful
seo pricing http://www.seorango.com/seo-pricing.html

Tmp author
aqib lala

I stumbled upon your own site perfect on your own would like. Their particular details attributes wonderful along with things. We now have examine most of them along with bought a large bin off from their site
more https://storify.com/PhyllisRogers/making-the-house-safer-for-seniors-to-move-around-

Tmp author
aqib lala

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
more info
https://markgonzales.exposure.co/buzz-stop/

Tmp author
aqib lala

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
more info
http://www.bugbitten.com/blogs/North_America/SaraGonzales/The_Easiest_Way_to_Deal_with_Stinky_Feet_Problem.html

Tmp author
aqib lala

and everything you share with us is current and very informative, I want to bookmark the page so I can return here from you that you have done a fantastic job
kate meckler real estate http://katemeckler.com

Tmp author
aqib lala

I expected work no less than this from you and you've not disappointed me. This is great work from your side, my friend. I just hope that you can continue this in the future as well
buy multivitamins
https://disqus.com/by/vitamonk/

Tmp author
aqib lala

Deon and I will be talking about social media and small business as well as some email marketing and blogging tactics that you can use
click here
https://adapt.nd.edu/members/3682/blog/2016/07/4-ways-to-employ-excellent-denver-dui-lawyer

Tmp author
aqib lala

A debt of gratitude is in order for the post and extraordinary tips..even I additionally imagine that diligent work is the most vital part of getting achievement..
hydro-dip
https://sites.google.com/site/hydrodippingbayarea/

Tmp author
aqib lala

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

stairlifts prices
http://www.stairliftprices.org/

Tmp author
aqib lala

They will also set up and clear up the crew meal tables, usually with the help of a crew member from the deck department. This schedule is created by the chief officer or bosun and the chief stewardess.
honest game reviews
http://www.d20reviews.com/about-us/

Tmp author
aqib lala

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
download software
http://www.downloadinstall.com

Tmp author
aqib lala

I visit your blogs and get updated through the information you include but today’s blog would be the most appreciable
red wine producer
http://www.steenberg-vineyards.com/introduction/

Tmp author
aqib lala

This post is truly inspiring. I like your post and everything you share with us is current and very informative, I want to bookmark the page so I can return here from you that you have done a fantastic
locksmith fort lauderdale
http://www.ablocksmithauto.com/fort-lauderdale-locksmith.html

Tmp author
aqib lala

Deon and I will be talking about social media and small business as well as some email marketing and blogging tactics that you can use.
Luv Your Curves
http://luvyourcurves.co.uk/

Tmp author
aqib lala

The growing need and interest in her success has lead to the creation of Skinny Coach Solution
vintage plastic plates
http://www.apartysource.com/china-like-tableware.html

Tmp author
aqib lala

I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog
more info http://jessewilson.soup.io/

Tmp author
AĻĢIRDS DANIEĻUS

Labdien ! Bija raidījums Dombura studija , bet tagad nav ! Tāpēc es atļaušos oponēt par to , ka ir asu diskusiju raidījumi ! Nav tādu raidījumu ! Par kārtību raidījuma gaitai var spriest , bet vara nav pilnīga un to vajag sapurināt ! Nevis mierīgi papļāpāt par jautājumiem , kuri netiek risinati ar pilsonisku atbildību visus šos 24 . gadus. Jūs esat jaunā saskarsmes ideāla idealizētāja , bet ar mierīgumu vienmēr nevar panākt rezultātu ! Gorbunovs bija dāmu ideāls ar savu mierīgumu ! Tikai kādi bija 90-tie . to zina Jūsu vecāki un es ! Protams , ja vecāki stāsta taisnību , nevis idealizē to laiku notikumus visās ekanomiskajās jomās , kuru dēļ es nekarotu nepret vienu uzbrucēju , jo es tiku "sists" pilnā apjomā visās dzīves jomās visus šos 24.gadus . Man nav par ko lielīt Latviju , ka tā būtu izdarījusi vairāk laba ne kā slikta man un vairākumam man līdzīgo ! Visa šo gadu politika ir bijusi ar valsts sagraušanas pieskaņu un teikt , ka viss ir bijis pareiz var tikai tas , kurš uz kopējā bardaka fona ir guvis sev pašlabumu , lielāku ne kā tas godīgi būtu pienācies un nepareizu informāciju atbalstošs vai muļķis !

Citi autora darbi