Atslēgvārdi:

Kāpēc Rietumvalstis Sīrijā atbalsta islāma ekstrēmistus? 23

Jebkurš cilvēks, kurš notikumiem Sīrijā cītīgi sekojis līdzi, diez vai noliegs to, ka šajā karā īpaši nežēlīga brutalitāte ir raksturīga abām pusēm - gan Bašara al Asada režīma armijai, gan viņa pretiniekiem.

Iesaki citiem:

Pretinieku galvenais un redzamākais spēks tagad ir islāma ekstrēmisti, turklāt tieši uz pēdējo sirdsapziņas gulstas lielākā daļa pēdējā laikā ziņās izskanējušo šokējošo noziegumu (no pretinieka karavīra sirds apēšanas līdz kristiešu, alavītu un kurdu civiliedzīvotāju slaktiņiem). To ir atzinušas cilvēktiesību pētnieku organizācijas (kā "Human Rights Watch") un par to vairs reizēm nespēj klusēt pat lielajām korporācijām piederošie mediji. Tāpēc, raugoties no naivi labticīgas pozīcijas, vēl jo grūtāk saprast rietumvalstu politiķu nostāju, kas spītīgi izvēlas par katru cenu nostāties vienas karojošās frontes pusē un nupat gatavojas sākt kārtējo lielāka vai mazāka mēroga "militāro intervenci", kas pamatota melnbaltā redzējumā.

Rietumvalstis kārtējo reizi kliedz "Vilks aitās!" un patētiski moralizē, par "vilku" padarot Asadu, bet par "aitām"... Jā, tas ir pavisam interesanti - "aitas" šoreiz izrādās ar Al Qaeda cieši saistīti teroristu grupējumi, kas jebkurā citā vietā un laikā šo pašu obamu, kameronu, keriju un klintoņu vārdos tiek nodēvēti par visbīstamākajiem draudiem pasaules mieram un drošībai. Turpat blakus Jemenā ASV sūtītas bezpilota lidmašīnas turpina slaktēt Al Qaeda vadoņus, taču Sīrijā ar viņiem cieši saistītā Al-Nusra fronte tagad var gaidīt ASV militāro palīdzību savai ofensīvai pret Sīrijas valdības spēkiem "Tomahawk" raķešu un citu "inteliģento" bumbu izskatā. Šizofrēnija.

Bet ja nu "vilks tiešām ir aitās"? Ja nu šī ir tā reize, kad jānotic gana saucienam, lai cik arī melīgs tas nebijis iepriekšējās reizēs? Respektīvi, ja nu tiešām Asads ir bijis tas, kas devis pavēli izmantot ķīmiskos ieročus, nerēķinoties ar amerikāņu kara terminoloģijā par "collateral damage" dēvēto, jeb civiliedzīvotāju upuriem?

Vairāki faktori liek šaubīties par to:

Pirmkārt, Asadam būtu jābūt izcili dumjam, lai ko tādu darītu brīdī, kad militārā ziņā viņa spēkiem veicas diezgan labi jau ar konvencionālajām kara metodēm, un turklāt brīdī, kad valstī ieradušies ANO inspektori, lai izmeklētu iepriekšējās iespējamo ķīmisko ieroču uzbrukumu epizodes. Protams, nav izslēgts, ka nevis pats Bašars Asads, bet viņa brālis Mahers, kas Izraēlas mediju ziņās (http://www.timesofisrael.com/israel-tv-chemical-weapons-were-fired-by-assads-brothers-unit) minēts kā uzbrukuma pavēles devējs, ir tieši tik stulbs, lai tā rīkotos. Protams, Asads savu brāli droši vien piesegtu, pat ja ar viņa rīcību nepavisam nebūtu mierā.

Otrkārt, ziņās no Turcijas izskanējuši fakti apliecina - arī islāmistu kaujinieku (konkrēti Al-Nusra front) rīcībā ir zarīna gāzes kapsulas, turklāt jau maijā tās gatavotas ievešanai Sīrijas teritorijā: "According to a report in Turkey’s state media agency Zaman, agents from the Turkish General Directorate of Security (Emniyet Genel Müdürlüğü) ceased 2 kg of sarin gas in the city of Adana in the early hours of yesterday morning. The chemical weapons were in the possession of Al Nusra terrorists believed to have been heading for Syria".

Treškārt, ANO cilvēktiesību pārkāpumu izmeklētāja Karla Del Ponte paudusi secinājumus, ka iepriekšējos ķīmiskos uzbrukumus Sīrijā veicis nevis Asads, bet tieši nemiernieki, turklāt izmantojot zarīna gāzi (http://www.delfi.lv/news/world/other/ano-izmekletaja-sirijas-nemiernieki-pielietojusi-zarina-gazi.d?id=43288461).

Visbeidzot, pati rietumvalstu politiķu neadekvātā reakcija, kas tik ļoti atgādina Irākas kara sākumu - bez jebkādu, vēl pat ne apšaubāmu pierādījumu demonstrēšanas (un kamēr ANO inspektori tikai nupat sākuši darbu uzbrukuma vietā) gan Džons Kerijs, gan Fransuā Olāns, gan Deivids Kamerons jau paguvuši uzstāties ar emocionālām, apsūdzošām, teatrāli iestudētām un krāšņu epitetu piebārstītām runām par ļauno Asada režīmu un militāras iejaukšanās nepieciešamību. Atgādina linča tiesu, kur nevajag pierādījumus, tikai pārliecību.

Pat ja Asads tiešām ir šoreiz vainīgs pie ķīmisko ieroču izmantošanas, nav skaidrs, ar ko tieši šis noziedzīgais akts ir ļaunāks par, piemēram, ap 450 kurdu civiliedzīvotāju (to vidū 120 bērnu) noslaktēšanu Tal Abyad pilsētā vai vairāk nekā 100 sīriešu nogalināšanu Khan Al Assal pilsētā, ko pavisam nesen paveikuši Asāda pretinieki - islāmisti. Kāpēc par viņu noziegumiem šie paši politiķi klusē, izliekas neredzam? Un, ja ANO izmeklētāji arī šoreiz atklātu, ka aiz ķīmiskā uzbrukuma patiesībā stāv nemiernieki, vai tad rietumvalstu vadītāji tikpat naski steigtos bombardēt viņu pozīcijas?

Jebkurai politiskai un, jo vairāk - militārai rīcībai būtu jābūt balstītai rūpīgi izsvērtā, stratēģiskā nākotnes redzējumā. Kādas tad ir Sīrijas nākotnes opcijas?
Bēdīgi slavenais Irākas kara atbalstītājs un pats sevi par "vienu no galvenajiem pēc-11.septembra starptautiskās politikas arhitektiem" nodēvējušais Tonijs Blērs savos nesenajos izteikumos ir atļāvies diskursā ienest to, par ko arī, pirmkārt, šajā kontekstā būtu jārunā - sīriešu nākotnes perspektīvām starp līdzšinējo (Asada) režīmu vai islāma ekstrēmistu iedibinātu kalifātu - šariata režīmu. Viņa teiktais ("It is time we took a side: the side of the people who want what we want; who see our societies for all their faults as something to admire; who know that they should not be faced with a choice between tyranny and theocracy") izklausās tik skaisti, ņemot to atsevišķi, un vienlaikus tik ciniski un demagoģiski, ja ar to tiek pamatota pašreizējā rietumvalstu politika Sīrijas konfliktā.

Ja rietumvalstu līderi patiešām vēlētos nostāties vienkāršās Sīrijas tautas, parasto iedzīvotāju pusē, tad tie ieņemtu vienādi stingru nostāju gan pret Asadu, gan tā bruņotajiem pretiniekiem, nevis izvēlējušies šajā karā atbalstīt vienu pusi. Ja rietumvalstu līderiem patiešām rūpētu vienkāršo sīriešu drošība un labklājība, tie asi nosodītu un ieviestu sankcijas pret tām Persijas līča valstīm, kuras tiešā veidā lej eļļu Sīrijas kara ugunī, piegādājot nemierniekiem ieročus, kā arī, protams, nedarītu to paši. Ja tā dēvētās "starptautiskās sabiedrības" patiesa interese būtu izbeigt cilvēku ciešanas Sīrijā, tad to tiešām var mēģināt izdarīt (lai arī cik sarežģīti tas nebūtu) - ar militāru spēku piespiežot pārtraukt uguni gan Asada armijai, gan islāma džihādistiem. Citiem vārdiem, vērsties pret ikvienu, kurš pārkāptu pamieru. Protams, tam nepietiktu ar "kompjūterkaru" - podziņas nospiešanu, zvilnot krēslā ar kafijas krūzi rokā, lai no kuģa simtiem kilometru attālumā palaistu kārtējo "Tomahawk" raķeti. Tad vajadzētu Sīrijā ievest miera uzturēšanas spēkus, riskēt ar savu karavīru dzīvībām, ko vēlētāji droši vien atbalstītu vēl mazāk nekā aviācijas triecienu došanu. Taču tas varētu būt vienīgais loģiskais, pareizais un taisnīgais militārās iejaukšanās veids Sīrijas konfliktā.
Diemžēl Sīrijas nākotne var izšķirties tikai starp mazāka vai lielāka ļaunuma iespējām - vai nu Asada režīms saglabā varu, vai islāma radikāļi nodibina šariata kalifātu. Protams, ir vēl arī trešā (un varbūt visreālākā) iespēja - Sīrija iebrūk ilgstošā haosā un pilsoņu karā starp tā dažādajām (ne tikai divām vien) pusēm, un, visticamāk, beidz pastāvēt kā teritoriāli vienota valsts. Šis variants ir gandrīz droši paredzams Asada sakāves gadījumā - ja kāds palaidis garām, pirmās sadursmes starp islāmistiem un "Brīvās Sīrijas armiju" notiek jau tagad (viens no radikālo ekstrēmistu grupējumiem tika nogalinājis augsta ranga BSA virsnieku), tāpat kā starp islāmistiem un Sīrijas ziemeļaustrumus apzīvojošajiem kurdu militārajiem grupējumiem, kuri pirms tam bija centušies konfliktā palikt neitrāli.

Kāpēc Sīrijā nav iespējama tā dēvēto "demokrātijas cīnītāju" uzvara un ātra, skaistas un laimīgas demokrātiskas valsts izveide, kā to proponē tas pats Blērs vai Kamerons? Nedomāju, ka Politika.lv lasītājiem būtu tas jāskaidro, bet, ja nu kādam tomēr... Pirmkārt, tāpēc, ka t.s. "demokrātijas cīnītāji" (Brīvās Sīrijas Armija) jau sen vairs nav ne galvenais, ne kaujasspējīgākais anti-Asada spēks. Jau kopš paša konflikta sākuma pāri Sīrijas robežām valstī ieplūduši desmitiem tūkstošu islāma radikālo džihādistu (daļa no viņiem rūdīti gan Irākā kaujās ar ASV koalīcijas spēkiem, gan Čečenijā cīņās ar Krievijas armiju), kuri saskatījuši iespēju šajā nemieru plosītajā teritorijā realizēt savu sapni par islāma kalifātu (un nevis kādu tur demokrātisko Sīriju). Militārie eksperti atzīst, ka pēdējā gada laikā visas nozīmīgākās Asada opozīcijas veiksmīgās militārās operācijas ir tieši islāmistu spēku paveiktas.

Var jau būt, ka rietumvalstis vienkārši kļuvušas par savas demokrātiju sludinošās ideoloģijas ķīlniecēm - nevar taču "zaudēt seju" un atzīt, ka diktatori (vismaz tādi kā Asads) varbūt nav tas pats briesmīgākais pasaulē, pat ja jāsalīdzina ar otru pašu deklarēto draudu - reliģisko ekstrēmismu un terorismu. Tomēr grūti gan noticēt, ka Obama, Kerijs, Kamerons, Olāns un citi rietumvalstu vadītāji nesaprot, ka tieši ar savu pašreizējo politiku - spītīgi izvēloties ignorēt faktus, padara sevi vai nu par pilnīgiem idiotiem vai varbūt ļaunprāšiem, aiz kuru acīmredzami neloģiskās rīcības slēpjas pavisam citi motīvi. "Reuters" pagājušonedēļ veiktā aptauja liecina, ka ASV iesaistīšanos Sīrijas karā atbalsta tikai 9% ASV iedzīvotāju (60% noteikti neatbalsta, atlikušajiem nav viedokļa). Tendence ir skaidri redzama - meliem vai, labākajā gadījumā, puspatiesībām noticēt atsakās arvien vairāk un vairāk cilvēku, jo iebrukumu Afganistānā atbalstīja 90% ASV iedzīvotāju, kara uzsākšanu Irākā - 76%, uzbrukumu Lībijai - 47%.

Labākajā gadījumā, rietumvalstu politiku Sīrijā var skaidrot ar nevēlēšanos iedziļināties faktos un sarežģītajā reālajā situācijā, saglabāt ideoloģisko stāju un tādējādi "kaut ko" darīt, kad situācija it kā spiež, bet kad darīt to, ko patiešām vajadzētu, ir pārāk sarežģīti, riskanti un neparasti - daudz vieglāk ir dziedāt uzņemto meldiņu par slikto diktatoru un labajiem opozicionāriem.

Tomēr ir arī citas versijas. Vai tiešām taisnība varētu izrādīties visbēdīgākajām sazvērestību versijām, kurām par labu liecina pat tik respektabli avoti kā bijušais Francijas ārlietu ministrs Rolāns Dumā, kurš Francijas televīzijai LCP izteicis atklāsmes par to, ka Sīrijas karš ticis plānots jau divus gadus pirms tā sākšanās ("I’m going to tell you something. I was in England two years before the violence in Syria on other business. I met with top British officials, who confessed to me that they were preparing something in Syria. This was in Britain not in America. Britain was organizing an invasion of rebels into Syria. They even asked me, although I was no longer minister for foreign affairs, if I would like to participate. Naturally, I refused, I said I’m French, that doesn’t interest me."; http://www.youtube.com/watch?v=Kz-s2AAh06I) vai Wikileaks publicēts dokuments, kurā kāds ASV izlūkošanas kompānijas Stratfor darbinieks 2011. gada e-pasta sarakstē atklāj, ka Sīrijā atrodas ASV, Lielbritānijas, Francijas, Turcijas un Jordānijas specdienesti, kas sagatavo partizānu kara un terorisma stratēģiju pret Asada režīmu ("After a couple hours of talking, they said without saying that SOF teams (presumably from US, UK, France, Jordan, Turkey) are already on the ground focused on recce missions and training opposition forces. One Air Force intel guy (US) said very carefully that there isn't much of a Free Syrian Army to train right now anyway, but all the operations being done now are being done out of 'prudence. (...)I kept pressing on the question of what these SOF teams would be working toward, and whether this would lead to an eventual air camapign to give a Syrian rebel group cover. They pretty quickly distanced themselves from that idea, saying that the idea 'hypothetically' is to commit guerrilla attacks, assassination campaigns, try to break the back of the Alawite forces, elicit collapse from within. There wouldn't be a need for air cover, and they wouldn't expect these Syrian rebels to be marching in columns anyway"; https://wikileaks.org/gifiles/docs/1671459_insight-military-intervention-in-syria-post-withdrawal.html)?

Atstāju šo jautājumu katra paša vērtējumam. Tāpat kā aicinu cītīgi sekot līdzi tam, vai Latvijas ārlietu ministrs un vadošie politiķi kārtējo reizi nepalaidīs garām vismaz "labu iespēju paklusēt" un atkal nekļūs par taurīti mūsu "stratēģisko partneru" piekoptās, maigi izsakoties, nepārdomātās (bet varbūt apzināti noziedzīgās) politikas atbalsta bazūņu korī?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

krievu pozīciju norakstīt uz Tartūsas bāzi būtu pārāk vienkāršoti. Viņiem būtiskākais ir apturēt islāma fundamentālisma izplatīšanos, Čečenijas konteksts. Ne velti Putins ir teicis, ka amerikāņi Afganistānā (cīnoties ar Taliban) "dara ļoti labu darbu". Un, protams, arī ģeopolitiskais konteksts.

Tmp author
ES

Vai viss nav vienkāršāk- "Sīrijas piekrastē ir vienīgā Krievijas flotes bāze Vidusjūrā." Un tāpēc Krievija stutē Asadu kā vien var, bet amerikāņi baro opozīciju. Sliktie ir gan vieni gan otri, bet globālās lielvaras tas maz interesē. Un tiem sīriešiem, kas nevicinās ar automātiem, bet gribētu normāli dzīvot, nekādas labās izredzes nav šā vai tā.

Tmp author
Ro

Gudri. Es tur redzu tikai vienu ieguvēju- kurdus, kam būs iespēja nodibināt savu valsti. Lai veicas!

Tmp author
Maija

Labs raksts. Brīnums ka atrodams šeit.

Tmp author
vārdabrīvība

man liekas, ka arī šī redakcija drīz slēgs brīvu pieeju svešiem autoriem tāpat kā tas notika ar Dienas.lv blogiem.

Tmp author
arde

Ļoti labs raksts!

Tmp author
Mārtiņš

Tas bija 2003. gada janvāra beigās kad no debesīm atgriežoties atmosfērā sadega ASV kosmosa kuģis, bet par to gandrīz ziņu dienestiem nebija par ko rūpēties salīdzinot ar topošo spiedienu manipulēt un citādi pārliecināt cilvēkus ka Huseina ķīmiskie ieroči varbūt tiešām tiek izsekoti līdz Sīrijai? Atriebības plāns pret Taliban un Bin Laden vēl bija bērnu autiņos kad droši vien tika noformēti slepeni dokumenti, ar kādām stratēģijām būs jāpārliecina atsevišķus pilsoņus un sabiedrības stūrakmeņus par kara darbību. Vai tiešām Irakas evakuēto ķīmisko ieroču virziens tika tik rūpīgi izsekots, laika gaitā pirms pirmie ASV karavīri ar kuģiem atpeldēja persijas līcī? Ar kādu "defektīvu inteliģenci" varēja pārliecināt inteliģentus cilvēkus rietumu demokrātiskajā sabiedrībā turpināt ar karu rīcību? Vai tad Irakas ķīmisko ieroču tvertnes tagad neiet bojā Sīrijā? Vai tās zudošais saturs būs steidzīgi jāatrod pirms ar to saindēsies visa pasaule? Kāpēc neviens nerunā patiesību? Sanāks ka pēc kara to ideoloģisko argumenti sākt karot būs bijušas tikai pupu mizas. Vai sen nebūs miruši visi vainīgie tad kad pēdējie pasaules kara veterāņi vairs mums nebrīdinās nekad neatkārtot tādu bezprātīgu rīcību ko tie bija piedzīvojuši? .... Kad pienāks ledus laikmets vai mēs nebūsim sen jau paspēlējuši visu mūsu zemes lodes naftas krājumus kara spēlēs? Ja tā, vai atliks meklēt kā ar kodolieroču atkritumiem sasildīt savas aplūdušās mājas pie ekvatora? Tāda, šķiet, ir mūsu augstāko varas pašreizējā stratēģija.

Tmp author
Anonīmi lietotāji nepastāv

Varētu vēl visādi spriedelēt, ja nezinātu, kā tas tika organizēts un kas izdarīts Lībijā. Pat ilggadējais ASV senators republikānis Ron Paul netic oficiālajai versijai par Sīrijas notikumiem.

Tmp author
Mjā

Viss ir vienkārši. Uzdodiet jautajumu kurš būs lielākais vinnētājs un kurš zaudēs un tad arī atradīsiet āža kāju. Nekas nenotiek tapat. I un II pasaules kari arī nesakās tikai tapēc ka nošāva kroņprinci un Hitleram sagribējās pakarot. Tur gāja vaļā lielās globālās spēlītes.

Tmp author
dz

Tieši šādi kreisie intelektuāļi kā raksta autors ir pie vainas tam, kas pašreiz notiek... Ja rietumvalstis būtu varējušas laicīgi iesaistīties, tad situācija nebūtu tik tālu nonākusi. Besī arā šie aprobežotie pseidohumānisti... 100000 ir miruši, protesti lielākai demokrātijai ir pārvērtušies par sektantisku slaktiņu, bet viņi tikai turpina pīt savas sazvērestības teorijas.

Ir tāda lieta kā principi. Tas, kurš pieturas pie principiem, ilgtermiņā uzvar. Bet visas tās runas par to, kas nāks vietā, ir stulbas spekulācijas...

Atceros kā savulaik Latvijā atsevišķi ļauži ar pilnu pārliecību runāja, ka Haritonovu nedrīkst likt cietumā, jo tad organizētās noziedzības rindās radīšoties varas vakums, kuru aizpildīšot Čečenu mafija. Tā teikt Haritonovs, lai kāds arī nebūtu, patiesībā ir gaišais tēls (protams, ar saviem trūkumiem tāpat kā Asads), jo ir pēdējais mūris, kas attur mūs no Čečenu bandītu zvērībām (Assada gadījumā lasi - Šariāta likuma).

Haritonovu ielika cietumā un manam tēvam, kurš tolaik nodarbojās ar mazo uzņēmējdarbību, tajā dienā bija svētki, jo pirms tam viņam Haritonova brigāde katru dienu brauca un draudēja.

Un nekādi Čečeni neatnāca...

Pēc autora domām Sīrija ir kaut kāda bedre, kurā dzīvo tikai asinskāri radikāļi - neviena normāla cilvēka, kurš spētu novērtēt to, ko dod brīvība un demokrātija, tur nav? Katrā gadījumā šādu cilvēku ir mazāk kā pirms 2 gadiem... bet viņu ir mazāk tieši dēļ šādiem dumjiem bezprincipu aprobežotiem pseidohumānistiem kā raksta autors. Jo tieši šādu reālpolotikāņu dēļ jau 2 gadus atpakaļ netika izdarīts tas, kas bija jāzidara un ko raksta autors pat tagad nevēlas darīt.

Tmp author
proAsad

dēļ šādiem dumjiem bezprincipu aprobežotiem radījumiem, kā šī komenta autors, arī tiek pavērts ceļš ļaunumam.

Šis kometētājs nekad nav bijis Sīrijā un neko nezina, bet mēle tam niez atkārtot agresoru, al-kaedas un Baltā nama melus.

Tmp author
stalins

Tas nav jautrs jautaajums-kur tagad atrodas antiteroristiskaa fronte?Kur biedri vinja tagad atrodas?Ljoti interesanti buutu uzzinaat,kas teroristu frontei ir saplaanots attieciibaa uz Palestiinu?Negribu pat iedomaaties KF prezidenta situaaciju,kad vinjam ir jaadod atbilde Sauda Araabijas izluukdienesta bosam.Taatad kaadam ir plaani attieciibaa Sochu olimpiaadi.Nu un shim kaadam veel var buut visaadi plaani,tajaa skaitaa Tuvajos Austrumos.Izraeela ,atvainojiet,piedodiet,arii tur atrodas...
Uzskatu,ka ir jaarada jauns Tuvo Austrumu miera plaans.Pavisam savaadaaks.1946.gada ANO leemums sho jautaajumu nerisinaaja,pat otraadi.Jaunaas Izraeelas valsts robezhas bija tik interesantas,ka ir saprotams-taadas taas ilgi nepaliks.
Buutu lietderiigi noskaidrot,ko domaa par Izraeelas ,kaa arii Palestiinas araabu valsts nakotni taadaa valstii kaa Iraana.kaa arii abaas Kiinas republikaas.

Tmp author
Jānis

Šāds raksts šajā portālā?!! Paldies!
Kažoki laikam tiek griezti otrādi...

Tmp author
q

del ponte tikai teica, ka viņai ir aizdomas ka nemiernieki ir indējuši. tagad visi taisnības cīnītāji kam slinkums pārbaudīt faktus stāsta, ka kaut kas ir secināts, apstiprināts vai pierādīts. neprecīzs citāts delfos nav attaisnojums.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Šajā pasaules reģionā balto un pūkaino spēku ir pamaz - tur autoram ir taisnība. Sīrijā ir iestājies Tomasa Hobsa modelis - "visu karš pret visiem", kur cilvēka dzīve ir "vientulīga, nabadzīga, nejauka, lopiska un īsa". Atšķirībā no Ikara Kubliņa manā rīcībā nav tik daudz informācijas, lai varētu labāk par amerikāņu vai ANO specdienestiem saprast, kurš lietoja ķīmiskos ieročus. Vienkārši var gadīties tā, ka amerikāņu, britu un franču diplomātiskajās aprindās rodas pārliecība, ka visas citas iespējas ir jau izmantotas, ka Bašara Asada režīms (jau labu laiku) ir nevis daļa no risinājuma, kas spēj nodrošināt kaut vai ļoti apšaubāmu un nosacītu stabilitāti, bet gan tikai un vienīgi daļa no problēmas.

Konflikts ilgst jau 2.5 gadus. Bēgļu pa šo laiku ir apmēram 2 miljoni (no 22 miljoniem sīriešu); vēl kādi 3 miljoni ir "iekšējie bēgļi" - uz citiem Sīrijas reģioniem pārvietotās personas. Pilsoņu karā nogalināto ir jau ap 120 tūkstoši. Priekš relatīvi izglītotas un modernas Tuvo Austrumu sabiedrības tas ir ļoti daudz - Sīrija tomēr nav gluži Afganistāna, kur cilvēki neko labāku nav redzējuši, tā atrodas ļoti jūtīgā reģionā. Pat vislielākajiem optimistiem sāk rasties šaubas, ka Asads varēs saviem spēkiem visu savest kārtībā. Alavītiem ir pēdējais laiks izvirzīt kādu kompromisa figūru, kas varētu pārstāvēt viņu intereses jaunajā spēku sadalījumā un vest sarunas ar citiem grupējumiem, uz kura sirdsapziņas negultos tik ārprātīgi daudz civiliedzīvotāju upuru.

Risinājumu nav tik grūti iztēloties - Sīrija var sadalīties vairākās teritorijās (pēc etniskās un reliģiskās pazīmes), un pamazām pārveidoties par vaļīgu konfederāciju pēc Bosnijas parauga, vai arī par vairākām suverēnām valstīm (kurdu valsts Sīrijas ziemeļos, šiītu/alavītu valsts Sīrijas rietumos un sunnitu valsts Sīrijas austrumos). Tas viss būs piņķerīgi un būs vēl daudzi iekšējie bēgļi - bet vismaz pagaidām pasargās cilvēkus no masu iznīcināšanas. Asada sapnis, ka alavīti (12% no valsts iedzīvotājiem) varēs kontrolēt pilnīgi visu - visdrīzāk vairs nav īstenojams. Pārāk daudz pa šo laiku bijis nogalināto un tagad jau arī noindēto.

Tmp author
Stasis Līvijs

Ļoti paviršs raksts.Ja pilsoņu karā lieto neirotoksīnus,kuri nogalina visu kas kustas un,kurus baidījās lietot ww2 laikā,bet lūk Sīrijas pilsoņu karā uzdrīkstas,tad pieaug iespēja,ka samērā drīz pilsoņu karā lietos arī kodolieročus.Tādēļ vien to vajag apturēt nešķirojot pēc ideoloģijas.

Tmp author
Martins

Naivi ideālistisks skatījums, lielo valstu valdības plāno savu rīcību tikai no viņu izdevīguma pozīcijām un ietekmes saglabāšanas un konkrētā rīcība atkarīga no detalizētākas specdienestu informācijas. Runas masu medijos ir tikai publiskais noslēgums mums visiem :)

Tmp author
Edmunds Mednis

Paldies autoram!
Tuvie Austrumi - tā patiesi ir kompleksa pasaule.
Tamdēļ iesaki turpināt ar skaidrojumiem turpmākajos rakstos.

Tmp author
Māris

Es tomēr īsti nesapratu, kāda ir autora atbilde uz raksta nosaukumā uzdoto jautājumu. Tas netop skaidrs arī no pieminētajiem "sazvērestības teorijas" avotiem. Ir skaidrs, ka Rietumvalstu sabiedrībās nav viennozīmīga "morālā atbalsta" valdību centieniem uzsākt "ierobežotu militāras atbildes kampaņu". Tāpēc grūti iedomāties, ka Rietumvalstu līderi turpinātu rīkoties, absolūti nerēķinoties ar noskaņojumu sabiedrībā. Tātad var secināt, ka šādai politikai attaisnojums meklējams sfērā, par kuru parastam mirstīgajam trūkst zināšanu, tāpēc tam ir grūti novērtēt šādas stratēģijas svarīgumu ilgtermiņā. Valdībām bieži vien nākas iet pret straumi daudzos jautājumos, jo speciālistiem kopaina ir skaidrāka nekā diletantiem. Ja atmetam moralizēšanu, tad nav īpaši grūti saprast, ka novājināta Sīrija ir stratēģiski izdevīga tiem, kas dažādu vēsturisku un ģeopolitisku iemeslu dēļ vēlas ieknābt Irānai. Pārējais ir taktika un lirika.

Tmp author
Janka

Bet kas notiks ar Eiropu kad mūs ieskaus miljardiem musulmaņu un pašā Eiropā jau 2050g. būs 250milj. musulmaņu? Diezin vai viņi būs miermīlīgi.

Tmp author
Ludis

Labs raksts. Paldies.

Tmp author
Gogo

Izskaidrojams ir pagalam vienkāršs, lai gan daudziem varbūt neticams. Lai arī mēs dažkārt iedomājamies, ka politiku taisa ideālisti, patiesībā to taisa saprātīgi cilvēki, kuri saprot, ka visu pasaulē nosaka nauda. Ja jau Katara varēja nopirkt 2022. gada Pasaules kausa izcīņu futbolā, kad ikviens no FIFA balsotājiem zināja, ka jūnijā, kad pēc kalendāra paredzēta šis pasaules čempionāts, Katarā vidējā gaisa temperatūra dienā pārsniedz 40 grādus, tad kāpēc nenopirkt (visprimitīvākajā veidā ar pārskaitījumu uz konkrētu kontu) atbalstu sunnītu nemierniekiem, kurus atbalsta Katara. Ja neskaidrajā puzlē ieliek šo izskaidrojumu, viss pēkšņi kļūst skaidrs kā diena. Atcerēsimies, ka Latvijas ministru prezidenta preses sekretārs Mārtiņš Panke tika Katarā apdāvināts ar Rolex pulksteni par vairākiem tūkstošiem. Tad varam tik iedomāties kādas "dāvanas" saņem lielo Rietumu valstu atbildīgie politiķi.

Tmp author
Dolārs

Tā Kataras nauda ir tie paši amerikāņu dolāri, par amerikāņiem pārdoto naftu. ASV savu politiku veido pēc ASV interesēm un kaut kāds angļu fotbols, te ne priekš kā, tāpat kā ideātlisms. Ja prieks ASV tas būs labākais risinājums, tad bumbos, bezjēdzīga, gan būs tāda pāris reķešu palaišana, tāpat. Ticamākais, ka tam jābūt, kā Klintons pa D-Slāviju. Ka pēc tam puses sāk runāt un slēdz mieru.

Citi autora darbi