Ilgtermiņa risinājumi sekmīgākām konsultācijām ar sabiedrību

Aktīvo iedzīvotāju fonda projekts

Iesaki citiem:

Projekta mērķis: divu gadu laikā publiskajā pārvaldē (gan valsts, gan pašvaldību līmenī) palielināt pieprasījumu pēc jēgpilnām, iesaistošām konsultācijām ar sabiedrību.

Projektu realizēs Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS - domnīca, kurai ir 18 gadu pieredze sabiedrības iesaistes procesu organizēšanā. Trijās no 12 projekta aktivitātēm PROVIDUS sadarbosies ar Vides aizsardzības un reģionālo lietu ministriju, lai uzlabotu sabiedrības iesaistes iespējas pašvaldībās.

Projektā paredzētas šādas galvenās aktivitātes:
1) Sabiedriskās domas aptauja un divi pētījumi par līdzdalības iespējām, labajiem un sliktajiem piemēriem;
2) Semināri un meistarklases pašvaldību, kā arī nacionālā līmeņa valsts pārvaldes darbiniekiem par mūsdienīgām klātienes un digitālajām iesaistes metodēm;
3) Informatīvie materiāli (izglītojošas karikatūras, plakāti), kuri pievilcīgā veidā izglītos gan lēmumu pieņēmējus, gan sabiedrību par to, kādas ir efektīvas un kādas - neefektīvas metodes konsultāciju organizēšanai;
4) Starptautiska augsta līmeņa konference par veiksmīgiem sabiedrības iesaistes piemēriem;
5) Deliberatīvais pasākums par kādu tobrīd aktuālu politikas tēmu, kur pēc nejaušības principa atlasīti Latvijas iedzīvotāji, tai skaitā no mazaizsargātām grupām, apspriedīs problēmas un piedāvās risinājumus lēmumu pieņēmējiem.

Projekts ieliks stabilus pamatus tam, lai gan pašvaldību, gan nacionālajā līmenī pieaugtu lēmumu pieņēmēju izpratne par kvalitatīvi noorganizētu konsultāciju nozīmi, kā arī tiktu stiprināts un uzlabots sabiedrisko organizāciju kā konstruktīvu valsts un pašvaldības iestāžu partneru tēls.

Projekta progress:
Aktivitāte Nr.1. Sabiedriskās domas aptauja par iesaisti lēmumu pieņemšanā. Aktivitāte pabeigta. Tās rezultāti aplūkojami šeit pārskata formā un šeit infografikā.

Aktivitāte Nr.2. Atvērtākas un iedzīvotājiem pieejamākas pašvaldības: jauni standarti. Aktivitāte iesākta, veikta pašvaldību un pašvaldību iedzīvotāju aptauja, noorganizētas vairākas fokusgrupas, izstrādāts standartu melnraksts (sadarbībā ar VARAM). Standartus plānots pašvaldībām izsūtīt 2021.gada nogalē. Sīkāka informācija: Līga Stafecka.

Aktivitāte Nr.3. Semināri pašvaldībās par iedzīvotāju iesaisti un atvērtību. Providus un VARAM ir panākuši vienošanos par semināru saturu un norisi, paši semināri tiks rīkoti 2021.gada otrajā pusē. Sīkāka informācija: Iveta Kažoka.

Aktivitāte Nr. 4. Pētījums par sabiedrības iesaistes labajiem piemēriem nacionālajā līmenī. Pētījums uzsākts, tiks publicēts 2021.gada beigās. Sīkāka informācija: Līga Stafecka.

Aktivitāte Nr.5. Starptautiska konference par veiksmīgiem sabiedrības iesaistes piemēriem. Konference notiks 2022.gada pavasarī.

Aktivitāte Nr.6. Karikatūras par to, kā NEVAJAG organizēt konsultācijas. Karikatūras plānots publicēt 2021.gada nogalē. Sīkāka informācija: Sintija Tarasova.

Aktivitāte Nr.7. Pārskats par spilgtiem lēmumiem, kur trūka sabiedrības iesaistes. Pētījums uzsākts, tiks publicēts 2021.gada beigās. Sīkāka informācija: Līga Stafecka.

Aktivitāte Nr.8. Plakāti ministrijām, pašvaldībām ar padomiem sekmīgākai sabiedrības iesaistei. Plakātus paredzēts izveidot līdz 2022.gada pavasarim. Sīkāka informācija: Iveta Kažoka.

Aktivitāte Nr.9. Konsultācijas ar sabiedrību: meistarklases. Providus turpina meklēt divas institūcijas, sadarbībā ar kurām noorganizēt meistarklases , sākot ar 2021.gada rudeni. Sīkāka informācija: Iveta Kažoka.

Aktivitāte Nr.10. Interešu aizstāvība par skaidrākām nacionālā līmeņa vadlīnijām sabiedrības iesaistei. Providus jau veic šādu interešu aizstāvību. Sīkāka informācija: Iveta Kažoka.

Aktivitāte Nr.11. Deliberatīvo iesaistes metožu popularizēšana - sākot ar 2021.gada otro pusi. Sīkāka informācija: Sintija Tarasova.

Aktivitāte Nr.12. Meistarklase: deliberatīvs apspriešanas pasākums. Providus un Veselības ministrija vienojušies par kopīgu pasākumu par aplokšņu maksājumiem medicīnā 2021.gada decembrī.
Aktivitāte
Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Citi autora darbi