Dombrovska demisija - "politiskā atbildība" vai durvju atvēršana Lembergam? 29

Pagājusi nedēļa, kopš atjaunotās Latvijas vēsturē ilgāk strādājušais premjers Valdis Dombrovskis uzreiz pēc tikšanās ar prezidentu Andri Bērziņu iznāca TV kameru priekšā, un, sev netipiski - grūti noslēpjamu sarūgtinājuma emociju pārņemts - paziņoja par savu demisiju. It kā uzņemoties atbildību par Zolitūdes traģēdiju un "visiem ar to saistītajiem apstākļiem", it kā, lai nodrošinātu, ka valstī "šajā brīdī būtu rīkoties spējīga valdība".

Iesaki citiem:

Politikas ideālisti tik ļoti vēlas noticēt tam, ka tas tiešām bija "valstsvīra solis", kas "paaugstinājis politiskās atbildības latiņu" un bezmaz uznesis Latviju Rietumvalstu politikas standartu stratosfērā, ka izliekas nemanām uzkrītošas nesakritības, kas varētu liecināt, ka patiesie Dombrovska demisijas iemesli ir citi un sekas tai būs daudz mazāk ideālistiskas.

To, ka viņa paša valdība "nav rīkoties spējīga", Dombrovskis acīmredzot saprata tikai sarunā ar prezidentu, jo pirms tam absolūti nekas neliecināja (to atzinuši gan žurnālisti, kas viņu intervēja vēl trešdienas rītā, gan Dombrovska partijas biedri), ka premjeram padomā būtu demisija; kopš traģēdijas bija pagājusi jau gandrīz nedēļa, bet tikai divas dienas iepriekš viņš LTV vēl bija paudis: "Kādam arī jāstrādā", bet LR1 "Krustpunktā", pirmdienā, 25. novembrī pauda gatavību enerģiski rīkoties, lai, piemēram, mainītu būvniecības normatīvo regulējumu (LSM portāla atreferējums: "Jautāts, vai kādam būtu jāuzņemas politiskā atbildība par Zolitūdē notikušo traģēdiju, premjers atzīst, ka valdības politiskā atbildība šobrīd ir darīt visu iespējamo, lai tiktu noskaidroti šīs traģēdijas cēloņi, lai vainīgos sauktu pie atbildības un nepieļautu līdzīgu šādu traģēdiju atkārtošanos"). Tātad Dombrovskis sešas dienas rūpīgi slēpj no visiem iekšējās pārdomas par savu atkāpšanos, turklāt lieliski izliekas, ka grasās palikt premjera amatā, bet tad, tiekoties ar Valsts prezidentu, pēkšņi tomēr izlemj, ka jādemisionē, turklāt tas notiek "bez jebkāda spiediena no prezidenta puses"?

Arī Dombrovska neverbālā izturēšanās paziņojuma laikā bija vairāk nekā savāda. Protams, varētu saprast, ka cilvēks pēc 4 gadu premjerēšanas, paziņojot par savu demisiju, ir satraukts, saviļņots vai saskumis. Taču Dombrovskis izskatījās drīzāk frustrēts, aizvainots, pazemots. Šādas emocijas publikas priekšā tik introverta rakstura cilvēkam, kāds ir Dombrovskis, var liecināt tikai par to, ka lēmums bijis absolūti pēkšņs un uzspiests, un, ka iepriekšējo sešu dienu laikā premjera prātā doma par demisiju labākajā gadījumā varēja būt iezagusies tikai kā attāla, teorētiska iespēja, nevis nopietni apsvērts lēmums. Nav jābūt psihologam, lai redzētu, ka "Dombrovska lēmums" nemaz nebija viņa lēmums.

Protams, Dombrovskis kā personība un kā politiķis tiešām šķiet tāds cilvēks, kurš teorētiski arī varētu demisionēt politiskās atbildības vārdā (ja to izdarītu, piemēram, Nils Ušakovs, šķiet, tam nenoticētu neviens). Taču šoreiz demisijas apstākļu pretrunas un Dombrovska izturēšanās paziņojuma brīdī norāda uz to, ka šis, visdrīzāk, tomēr nav tas gadījums (lai arī kā mums visiem gribētos tam noticēt).

Vai tiešām "Rietumu politiskās atbildības standarti"?

Tiem, kas Dombrovska demisiju salīdzina ar Rietumu politikas labākajiem paraugiem, vajadzētu minēt vismaz dažus konkrētus piemērus rietumvalstīs, kur premjeri vai citas augstākās valsts amatpersonas būtu atkāpušās no amata pēc traģēdijas, ar kuru tie nav tieši saistīti. Pārsvarā šādas atkāpšanās ir notikušas tikai gadījumos, kad amatpersonai ir ļoti tieša saistība ar kādu politisku skandālu. Piemēram:

1) Čehijas premjerministrs Petrs Nečass šāgada jūnijā atkāpās no amata pēc korupcijas skandāla, kurā iesaistīta ilggadējā Nečasa biroja vadītāja Jana Nagjova. Prokuratūra apgalvoja, ka viņa esot devusi kukuļus politiķiem un uzdevusi izlūkdienestiem veikt nelikumīgas izsekošanas operācijas

2) Vācijas prezidents Kristians Vulfs 2012. gada sākumā atkāpās no amata pēc vairākiem personīgiem skandāliem - Vulfs bija mēģinājis gan ietekmēt avīzes "Bild" saturu pēc tam, kad žurnālisti bija atklājuši, ka viņš sava nama iegādei no uzņēmēja Egona Gerkena sievas bija ņēmis 500 tūkstošu eiro kredītu laikā, kad Vulfs vēl bija Lejassaksijas federālās zemes premjers. Tāpat Vulfu turēja aizdomās arī par dāvinātiem atvaļinājumiem, ko viņš pavadīja dārgās villās, un kādas firmas reklāmas atbalstīšanu

3) 2006. gadā latviešu izcelsmes Zviedrijas ārlietu ministre Laila Freivalde atkāpās no amata pēc apsūdzībām par viņas politiski nekorektu un Zviedrijas konstitūcijai pretrunā esošu rīcību, slēdzot interneta lapu, kurā bija publicētas karikatūras par pravieti Muhamedu

4) 2012. gadā Zviedrijas aizsardzības ministrs Stēns Tolgforšs atkāpās no amata pēc tam, kad medijos izplatījās ziņas par Zviedrijas slepeniem plāniem būvēt ieroču rūpnīcu Saūda Arābijā

5) 2003. gada jūnijā Somijas premjerministre Anneli Jētēnmeki paziņoja par atkāpšanos no amata sakarā ar skandālu, kurā atklājās, ka viņa izmantojusi slepenas ar Irāku saistītas informācijas noplūdi parlamenta vēlēšanās un nav teikusi patiesību par šiem dokumentiem

Arī daudzos citos demisiju gadījumos rietumvalstīs iemesls ir bijis vai nu politisks skandāls, vai valdības krīze, vai citi iemesli (piemēram, veselības problēmas). Man neizdevās atrast nevienu gadījumu, kad kādas rietumeiropas valsts premjers, prezidents vai ministrs būtu atkāpies, uzņemoties "politisku atbildību" par valstī notikušu traģēdiju. Tas nenotika ne pēc terorisma aktiem Londonas un Madrides metro stacijās, ne pēc Breivīka masu slepkavības Oslo, ne citos gadījumos.
Tāpēc arī nav brīnums, ka rietumvalstīs Dombrovska demisiju nesaprot. Briselē joprojām valdot neizpratne par patiesajiem V. Dombrovska aiziešanas iemesliem, esot minējuši Eiropas parlamenta pārstāvji. Jāsecina, ka Dombrovska demisijas pielīdzināšana augstas politiskās kultūras etalonam ir vai nu pārspīlēta šī etalona izpratne, vai arī Dombrovskis ir uzstādījis jaunu politiskās ētikas latiņu ne tikai Latvijai, bet arī visai pasaulei.

Oligarhu trumpja dūzis

Šādu traģēdiju gadījumā nav nekādas, nedz ētiskas, nedz (kur nu vēl) praktiskas nepieciešamības atkāpties valsts augstākajām amatpersonām. Saskaņā ar aptaujām, Latvijas iedzīvotāji to nevēlējās un Dombrovska soli vērtē kā kļūdainu, bet Eiropā politiķi neizpratnē rausta plecus. Vienīgie, kas ir patiesi priecīgi par Dombrovska demisiju, ir Saeimas opozīcijā esošie "zaļie zemnieki", kā arī "Saskaņas Centrs", kas steidza naski paziņot par gatavību iesaistīties koalīcijā.

Līdz ar to nav jēgas jautāt - kāpēc Dombrovskis tā rīkojās? Drīzāk jājautā - kāpēc Andris Bērziņš tā rīkojās? Neviens uz to pagaidām nav atbildējis labāk, kā portāls Bnn.com, kura rakstā "Bērziņš gāž valdību; vai aiz stūra neslēpjas hūtes ēna?" var izlasīt izsmeļošu, loģisku un argumentētu versiju par Bērziņa un viņam aiz muguras, iespējams, esošā Aivara Lemberga rīcības motivāciju.

Retrospektīvi vērtējot, Dombrovska demisija faktiski ir Valda Zatlera rīkojuma nr.2 seku likvidēšana. Nav brīnums, ka Zatlers ļoti skarbi izteicās par Dombrovska mugurkaulu, komentējot viņa atkāpšanos. Diemžēl patlaban valstī viņš ir gandrīz vai vienīgais, kas atļāvies to šādi komentēt, jo visi pārējie, kādreiz pret oligarhiem tik aktīvi karojušie žurnālisti un politiķi, acīmredzot pārāk lielā pietātē pret Dombrovska paveikto viņa premjerēšanas laikā, godbijīgi klusē vai labāk izvēlas izpušķot realitāti ar skaistām pasakām par politiskās atbildības uzņemšanos, nekā skaļi, skaidri un asi brīdināt par bīstama regresa signālu Latvijas politikā, faktiski oligarhijas varas atgriešanos.

Andris Bērziņš, iespējams, tomēr būs izrādījies bijušo oligarhu iestrādātās "backdoors" Latvijas politikas programmatūras kodā. Bēdīgākais, ka patlaban vairs nav neviena politiskā spēka, kurš kaut vārdos iestātos pret oligarhijas klātbūtni politikā. Visas pašreizējās koalīcijas partijas jau paziņojušas par atbalstu ZZS uzņemšanai valdības sastāvā. Vai tiešām kāds nopietni tic, ka ZZS ir distancējušies no Lemberga ietekmes?

Reformu partija jau sen izrādījusies tukša čaula, kuras sākotnējos ideālus acīmredzot uzturēja tikai divi cilvēki - Zatlers un Sprūdžs. Abi ir pieļāvuši politiskas un morālas kļūdas, paguruši un atstumti no ietekmes partijā. Pārējiem RP biedriem par kādreizējās "sarkanās līnijas" (solījums, ar kuru tie ienāca politikā, nopelnīja vēlētāju atbalstu!) pārkāpšanu acīmredzot nekas nav sakāms.

Vienotība lielā mērā pati jau sen pārtapusi Tautas partijai līdzīgā dubulto standartu, koruptīvu shēmu un politisko manipulāciju lielmeistaru partijā. Protams, ka kopumā šai partijai sastrādāties ar ZZS nebūtu nekādu ētisku problēmu. Tomēr "Vienotības" Saeimas deputātu rindās taču ir arī cilvēki ar šķietami augstiem politiskajiem ideāliem. Kas par ZZS (Lemberga ietekmes aģenta) atgriešanos valdībā situācijā, kad tīri matemātiski bez tā pilnīgi mierīgi var iztikt, ir sakāms, piemēram, bijušajai "Delnas" korupcijas apkarotājai Lolitai Čigānei? Ilmai Čepānei? Andrejam Judinam? Andrim Buiķim? Janīnai Kursītei-Pakulei? Bijušais KNAB vadītājs un "lietussargu revolūcijas" tautas "sirdsapziņa" Aleksejs Loskutovs uz manu jautājumu Tviterī atbildēja šādi: "Situācijā, kad nevar paļauties uz koalīcijas partneri, ir vienīgā izeja - paplašināt koalīciju." Aicināts precizēt, vai tad labāk ir rēķināties ar Lemberga, nevis Nacionālās apvienības interesēm, Loskutovs gan klusē. Iznāk, ka Vienotības politiķiem Nacionālās apvienības ultimāti par pārsvarā jau tomēr valstij un tautai būtiskām lietām (var dažādi vērtēt NA pozīciju, taču skaidrs, ka atbalsts demogrāfijai vai uzturēšanās atļauju tirgošanas mazināšana tomēr ir valstisku diskusiju jautājumi, nevis kādi slēpti, šauru un savtīgu interešu lobiji) sagādājuši tādas "zobu sāpes", ka izlemts NA neitralizēt, paplašinot koalīciju ar ZZS un labāk rēķināties ar Lemberga interesēm, par kuru valstiskuma mērogu gan "nevajadzētu šaubīties". Vienotība taču labi saprot, ka par ZZS palīdzību NA neitralizēšanā nāksies kaut ko dot pretī.

Lemberga ietekmes atdzimšana, kā izskatās, ir tikai procesa sākums. Uz politiskās skatuves pusi atkal raujas arī Ainārs Šlesers, kuram nezin kādā veidā izdevies savā orbītā dabūt Ingunu Sudrabu, kuras vēl netapušajai partijai jau esot 6 % vēlētāju atbalsts... Atliek tikai gaidīt, kad galvu no mākoņiem cels arī Andris Šķēle.

Pēdējie gadi politiskajā dzīvē Latvijā ne tuvu nebija ideāli. Tomēr, lai kādi skandāli bijuši, nekas nav piespiedis cilvēkus uz tādiem politiski motivētiem protestiem, kādi notika 2007. - 2009. gadā. Tieši tāpēc šobrīd krist atpakaļ pagātnē būtu pilnīgi lieki.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (29) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
hm

Lembergs nekad nav bijis valdībā. un varbūt ir laiks ļaut viņam pamēģināt. Ventspils ir lieliska un sakopta, jebkurš to nevarētu. tur domā par cilvēkiem. Rīga ārpus paša centra ir nolaista kā miskaste. Latvijas lauki tāpat. Šim vīram - Lembergam - ir krampis. :)

Tmp author
Ludis

Més jau reiz vienu tādu ,,darba rūķi" jau pielaidām pie valdīšanas. Vai tad izdarīgā Andra valdīšanas sekas nav jūtamas vēl tagad... Vai tad neesam guvuši mācību...

Tmp author
oponēt raksta autoram

gribu ar vienu vienīgu faktu: vai tiešām raksta autors ir tik naivs un domā, ka kaut mirkli latvijas politika ir pastāvējusi vai vismaz centusies distancēties no oligarhu ietekmes? Nosauciet kaut vienu politisku spēku, ko nesponsorē kāds ""pelēkais kardināls""
Pie pašreizējās sistēmas, kamēr partijas meklē ziedotājus, nav iespējams distancēties no šo mziedotāju lobija politiskos lēmumos. Tas tā kā būtu jāsaprot. Līdz ar to, pārējais raksts ir ""fufelis""

Tmp author
mēģināja jau

Repše jau mēģināja distancēties no oligarhiem ar ziedojumu palīdzību.. To viņam vēl tagad prasmīgi pārmet.

Tmp author
zvirbulēns

Tik jauniņš un tik gudris, tiesa, mazliet pamuļķītis, bet kopumā nav slikti, var ierēkt!
:)

Tmp author
Aivars Balodis

Sorry,pēdējais 23:07 ir domāta kā atbilde loģiskajam 21:49

Tmp author
Aivars Balodis

Tavā pasaules uzskatā tāpat darbojas mītisks ļaunums,tikai tas nav Lembergs,bet sorosieši.Iznāk tāds stāsta par ļauno Lembergu spoguļattēls. Es neuzskatu par absolūtu ļaunumu nevienu,bet redzot,kas notiek Latvijā -tas,ko dara saucamie "sorosieši",man neliekas nekas slikts.Bet Lemberga darbības gan, lielākā daļa.Viņš ir talantīgs aktieris,bet izmanto šo talantu lai apmānītu vēlētājus.Ļoti talantīgs manipulators -izmanto lai pakļautu,iebaidītu apkārtējos,un vēl pazemotu un paņirgātos.Gudrs,bet pielieto gudrību lai atņemtu citiem- valstij,kompānijām naudu un iegūtu VARU.Tā,liekas patīk par visu vairāk.
Bet mēs apspriežam rakstu,kas slēpjas aiz Dombrovska atkāpšanās,un autora doma,ka tā ir Lemberga noorganizēta intriga,lai L.cilvēki tiktu amatos,pie finanšu resursu dalīšanas -es piekrītu.Un vēl,kā jau augstāk rakstīju -viņš uzpircis vai iebaidījis arī Vienotības spices cilvēkus,un tie uzmeta Dombrovski -citādi nemāku izskaidrot šo pēkšņo atkāpšanos.

Tmp author
Stasis Līvijs

Tikko Lemberga ietekme pieaugs,tā nāks signāls no ASV vēstniecības,jo tas jau senāk ir noticis.

Tmp author
Aivars Balodis

Mana versija - Dombrovski uzmeta. Paša partijas biedri uzmeta,jau iepriekš bija vienojušies ar prezidentu ,Lembergu,bet Dombrovskim acīs neteica - viņš to uzzināja no Bērziņa,un protams,bija šokā.
Cīnīties vienam pret visiem spēka nepietika...

Tmp author
Skumjais Bruņinieks

Malacis, Ikar!

Tmp author
galīgi anonīms

Manuprāt, iepriekš aprakstītā ir acīmredzama versija, kuru arī apstiprina Dombrovska un Vienotības izteikumi. Nesaprotu, kāpēc tauta pa taisno dodas pie kādām sazvērestības teorijām par Bērziņa slepeno kompromātu un ko tur vēl, ja patiesībā viss ir vienkārši. Padomāsim, ko Dombrovskis iegūtu, ja paliktu amatā. Neko, izcūkātu reputāciju jebkurā scenārijā.

Tmp author
galīgi anonīms

It all boils down uz uzturēšanās atļauju jautājumu.
Ok, ne tieši UA jautājumu, bet nespēju panākt jebkādu saprātīgu risinājumu šajā jautājumā. UA jautājumā krustojas daudzas Latvijā ietekmīgas biznesa intereses: nerezidentu banku, zviedru banku, būvnieku, NĪ tirgotāju. Attiecīgi viņiem nav problēma nopirkt ietekmi. Ne partiju, neticu partiju pirkšanai, bet atsevišķu izmisušu deputātu. Lai bloķētu lēmumus, pietiek ar pārīti deputātu, kuri īpaši „norūpējušies par biznesa vidi”. Tātad, Dombrovskim reāli bija divas iespējas:

1) Pirmā alternatīva: ar opozīcijas atbalstu pārrullēt pāri NA. Pagalam nepatīkama opcija, kas praktiski nozīmētu Vienotības sabrukumu, ne dēļ jautājuma būtības, bet dēļ sekām. Pirmkārt, NA šo „vienošanos pārkāpumu” izmantotu priekšvēlēšanu kampaņā uz pilnu klapi parādot V kā lobiju nomocītu Lupatiņu baru. Otrkārt un svarīgāk, tas paralizētu valdību līdz vēlēšanām. Vēl pieskaitot to, ka praktiski visa spice taisās Vienotības kuģi pamest, partijai Zaķa, Kampara utt. vadībā būtu jācīnās par izdzīvošanu. Pie kaut kādas dzīvības (analoģiskas Rīgas Domē) noturētu tradicionālais alternatīvu trūkums un Viņķele.

2) Otra alternatīva: piekāpties NA. Tas, atvainojiet, vienkārši nav iespējams, jo premjers tehniski nespēj tam savākt balsis ne savā, ne Reformu partijā. Iepriekšējā raundā Imigrācijas likuma grozījumi tikai aizlaisti ar apzināti iebalsotiem absurdiem, lai tik, pasarg’ Die’s prezidents pārpratuma pēc neapstiprina. Šāda paralīze, mēģinot pildīt solījumus bet bez panākumiem nodarītu Vienotības reputācijai pamatīgu ļaunumu, atkal apstiprinot Lupatiņa stereotipu par premjeru un Vienotību kopumā un, tāpat kā iepr. variantā, padarītu valdību nestabilu.

Tādejādi jauna derība, ZZS piesaistīšana koalīcijai, iepriekšējo solījumu laušana un jauna valdība, bija neizbēgama.
Tomēr lai saglabātu Dombrovska un Vienotības reputāciju, bija nepieciešams veiksmīgs iegansts + lai lauztu zvērestus, bija jānāk citam premjeram. Tad arī nāca nejauši šis iegansts: Zolitūde.

Morālais vērtējums: principā visā šajā nav nekā noziedzīga, noteikti neticu, ka VD darbojas personiskajās interesēs (ok, partijas interesēs, varbūt, bet kas tad politiķiem būtu jādara?), neticu arī nevienas partijas vispārējai korupcijai (bet stipri ticu iespējai pa lēto dabūt švakā gala deputātus). Nav arī Vienotība ne tuvu līdzīga TP un tml. muļķības. Oligarhi arī nav nekādā sakarā ar šo atkāpšanos, viņi to tās iegūst, bet noteikti to neveidoja. Tas ir tīrs Vienotības mēģinājums izglābties.

Varbūt var teikt, ka Zolitūdes gadījums tika ne pārāk tīri izmantots. Taču tas radīja „atbildības uzņemšanās” precedentu. Taču kopumā ir tam arī negatīvā puse: gala rezultāts būs caurspīdīga un visiem redzama viendienīšu biznesa interešu un arī netieša oligarhu uzvara. Tas gan nodarīs diezgan lielu ļaunumu ar ilgstošu ietekmi.

Tmp author
Andrievs Niedra

Šo, lūk, es gribu iekopēt vēlreiz:

Lembergs ( Džonss) kā a priori ļaunums - ŠIS MĪTS IR CŪKU LEĢITIMITĀTES PAMATU PAMATS.

Esiet tik mīļi, nesmīdiniet mani ar Orvela pasaku iedzīvināšanu mūsdienu realitātē. CŪKAS NO SILES ŠODIEN STREBJ TIK SKAĻI, KA TO VAIRS NEDZIRDĒT NAV IESPĒJAMS.

Tmp author
Aivars Balodis

Īsāk sakot,komentāra autors saka ka Lembergs a priori ir balts un pūkains,bet tie kas viņam traucē tikt pie miljoniem - cūkas.
Atļaušos nepiekrist.

Tmp author
loģiskais

Aivar, Tu nesaprati galveno domu. Lembergs te "ņe pri čom", stāsts ir par MĪTU par a prioro ļaunumu uz kura pamata cūkas ieguva leģitimitāti apspiest un ierobežot pārējos "viņu pašu interesēs", jo citādi "atgriezīsies Džonss" jebšu mītiskais ļaunums, kuru sorosa finansēto organizāciju ieskatā iemieso kāds "Lembergs". Cūkām vajadzēja stāstu jebšu šo mītu, lai izskaidrotu kāpēc dzīvnieki dzīvo slikti un pozicionētos pret šiem "sliktajiem" kā "labie". Lai gan mēs redzam, ka šie "labie" ir tik tālu korupmējušies un liberalizējuši ekonomiku, ka tas ir novedis pie tādām traģēdijām kā Zolitūdē. Nekaunība ir apbrīnojama. Re un Re, piemēram, tiešajā ēterā atļaujas pateikt, ka viņi esot uzvarējuši valsts iepirkumos tāpēc, ka strādājot kvalitatīvi. Un tas ir pēc Rīgas pils ugunsgrēka un Maksimas traģēdijas. Kolerācija starp re un re ziedošanu cūkām un uzvaru konkursos ir acīmredzma. Tas ir stāsts par to skaļo un nekaunīgo strēbšanu. Tas ir vēl nekaunīgāk par visiem oligarhiem kopā ņemtiem!!!! Tik atklāti to nav darījis neviens. Tāpēc ir šis strēbšanas un atraugāšanās skaļums, no kura nelabi metās. Pats trakākais - viņi nejūt nekādu vainu par savu realizēto politiku un raujas pie siles uzskatot sevi par neaizstājamiem. Valsts zaudē desmitiem miljonus Liepājas metalurga bankrotā, Airbaltic afērās, nevajadzīgu VID ēku būvniecībā un citur, bet pie visa joprojām vainīgs ir mītiskais Lembergs. Piedod, bet kurš tam vairs tic?

Tmp author
vērīgais

Šis smadzeņu skalošanas raksts man atgādina epizodi no Orvela "Dzīvnieku fermas", kur varu uzurpējušās cūkas apspiestajiem dzīvniekiem saka frāzi: "Vai jūs gribat, lai atgrieztos Džonss?" Tas norāda uz to, ka sorosītu varas kliķe ir sajutusi apdraudējumu savai strēbšanai no siles. Cūkas ir pacēluši galvas un laiž savus propogandas bandiniekus iestāstīt visiem "pareizo viedokli" - "divas kājas labi, četras kājas slikti", "Dombrovskis labs - Lembergs slikts". Tā, pavisam vienkārši. Vēl tiek apelēts pie tā saucamā "lietussargu revolūcijas' mīta. Sak, reiz "mēs" ( domāts visas NVO, kuras saņem finansējumu no sorosa fonda) spējām "būt vienoti" cīņā pret Džonsu ( Lembergu). Lai gan, ja atceras, tad to NVO un laikraksta diena darbiniekiem nebija variantu - gribi saņemt savu pārsimt latu algu dodies palīgā radīt masveidīguma un "tautas protesta" iespaidu. Ja neiesi - zupu ( algu) nedabūsi un vispār, varēsi meklēt sev darbu citur. Lembergs ( Džonss) kā a priori ļaunums - šis mīts ir cūku leģitimitātes pamatu pamats. Esiet tik mīļi, nesmīdiniet mani ar Orvela pasamku iedzīvināšanu mūsdienu realitātē. Cūkas no siles šodien strebj tik skaļi, ka to vairs nedzirdēt nav iespējams, tāpēc nākamajās vēlēšanās var izrādīties, ka sile kādam var iet secen. Visi, arī tautas partija domāja, ka ir neaizstājami. Šodien vienotība = tautas partija savā norieta periodā. To vairs nevar noslēpt. Un mīts par Lembergu te vairs neko neatrisina. Problēmu ir pārāk daudz.

Tmp author
Va pabrīnīties

No visa I.Kubliņa sacerējuma dvako viens nesatricināms secinājums, kurš autoram neļauj naktīs gulēt mierīgi: Ja krānā nav ūdens, tad to ir izdzēris Lembergs. Nepatīkami lasīt tik apmāta autora darbus, bet šajā portālā jau tāda līmeņa tumsonība tiek kultivēta. Žēl.

Tmp author
A

Es ceru, ka kādreiz uzzināsim, kā Bērziņam izdevās pārliecināt Dombrovski atklāpties.

Vispārējā sajūta ir -- nožēlojama valsts ar nožēlojamu prezidentu.

Tmp author
pilsone

Vai arī nekā nepiespieda. Ja nevaram iedomāties kā tad varbūt nekā. Ja uzmanīgi sktās presenes video var dzirdēt kā beigās roku spiežot Bērziņš bilst " nu kolēga" bet Premjers saka "Paldies". Ja VP viņu būtu divas stundas spiedis un beigās piespiedis darīt kaut ko pret paša gribu tad par ko paldies?

Tmp author
A

Šodien jau parādījās ziņas, ka ZZS grib VARAM un SM. Skaties kā gribi, bet man miegs naktīs bija daudz saldāks šos gadus, kad ZZS gerhardi nestūrēja SM un VARAM.

Tmp author
pilsone

Stāsts liktos ticams, ja tanī neiztrūktu viena būtiska detaļa: KĀ tieši Bērziņš pierunājā/piespieda Dombrovski atkāpties? Kā vājš, nepopulārs Prezidents, kuram Satversme nedod iespējas prasīt Minsitru Prezidenta demisiju, varēja panākt poulāra un dažādus politisko spiedienus izturējuša Premjera atkāpšanos?

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

Jā, tieši domāju, vai rakstā likt kādas spekulācijas par šo jautājumu, vai ne. Neviens cits nebija tur klāt (kādā sarunas brīdī esot izsūtīti ārā pat Dombrovska padomnieki), tā kā nez vai kaut kad uzzināsim, tieši kā tas notika. Taču TV3 ziņās versija jau izskanēja - Bērziņš esot piedraudējis, ka pretējā gadījumā prasīs Dombrovska demisiju publiski. Tas nozīmē valsts politisko krīzi, ja valsts augstākā amatpersona (prezidents) izsaka neuzticību premjeram, acīmredzot Dombrovskis nolēma piekāpties (galu galā pašam laikam nešķiet nekas īpašs ZZS laišana pie šprices, īpaši pēc šodienas paziņojuma, ka sadarbība būšot arī pēc nākamajām vēlēšanām). Tomēr tiesa, ka viņam nebija jāpiekāpjas - varēja iet uz konfrontāciju ar prezidentu un tauta būtu bijusi Dombrovska pusē.

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

+ vēl jau Bērziņa arsenālā būtu arī Saeimas atlaišana, un kā reiz tieši par Saeimas atlaišanu izteicies arī Lembergs.

Tmp author
Var pabrīnīties

Var pabrīnīties, cik gan mīlestība spēj būt akla. Vai tiešām tajā brīdī, kad pēc sarunas ar Prezidentu raudošais premjers tur kaut ko murmināja, nebija skaidrs, kurš te ir vājš un kurš ir stiprs? Kādu vēl spiedienu viņš (Dombrovskis) jelkad ir turējis? Pilnīga lupata un Prezidents ar savu autoritāti viņu kā puiku padzina.

Tmp author
pilsone

Var jau būt Ikar. Bet man liekas, ja Bērziņš pārs dienas pēc Zolitūdes traģēdijas kaut kādā bezsakarā pieprasītu PM demisiju, tad tās būtu viņa, nevis PM karjeras beigas. Viņš pats nemaz nevarētu pieprasīt uzticības balsojumu Saeimā (Satversme neļauj), tas būtu jādara ZZS un tad jau būtu skaidrs, kura roka ko mazgā, un kurš uz traģēdijas sev taisa politisko kapitālu. Un galu galā pēdējās dienās gana skaidri ir izskanējis ka Vienotība jau kopš rudens domā par ZZS ņemšanu valdībā, tā ka rodas jautājums kādēļ būtu jāgāž valdība lai izdarītu to, ko visi jau tāpat bija gatavi darīt?

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

"Vienotība jau kopš rudens domā par ZZS ņemšanu valdībā"

Acīmredzot neizdomāja līdz galam un prezidentam nācās paskubināt :)

Tmp author
Nu gan

Nu gan fantāzijas ārpus realitātes. Tieši ZZS ir vislielākie zaudētāji, jo tagad ZZS gandrīz vai obligāti jāiet valdībā un jābūt kopā ar Vienotību un dombrovskiešiem. Vai autors iedomājas, ka ZZS elektorāts domā tāpat kā viņš pats, kurš ir dedzīgs vienotībnieks? ZZS elektorātam Vienotība un Dombrovskis riebj un savējo atrašanās kopā ar nīstajiem "sorosiešiem" ņem nost daļu šā elektorāta. Respektīvi ZZS uz nākamajām vēlēšanām būtu izdevīgāk iet kā opozīcijas partijai nevis kopā ar tagadējo koalīciju.

Tmp author
Jānis Kipens

Vai nu tā būs?ZZS uzkāpjot uz skatuves pēc budžeta pieņemšanas neko nezaudē.Toties iegūst iespēju grozīties mēdiju gaismā ar elektorātam izdevīgiem priekšlikumiem ,kurus tāpat līdz vēlēšanām nepagūs realizēt.Toties kas par bezmaksas piar!

Tmp author
to Kipens

Ae lektoratam izdevīgiem piedāvājumiem ZZS var visu laiku grozīties, bet atrašanās koalīciju viņus novienādo ar "tiesikajiem". Par ko lai balso tie, kuriem šī valadība, koalīcija un "tiesiko" liekulība riebj? Tagad visiem, kuriem nepatīk valdība (kuriem iet slikti) paliek vien viens spēks - SC.

Citi autora darbi