Atslēgvārdi:

Darbs caur sistēmu 9

Jāsaka godīgi - man nekad nav izdevies iegūt darbu "caur pazīšanos" - esmu viens no tiem cilvēkiem, kas šajā jomā nemāk būt īstajā laikā un īstajā vietā, kā rezultātā atliek vien sūtīt savus CV un staigāt uz pārrunām. Tāpat man ir gadījušies godīgi darba devēji, kas izmaksā visu nopelnīto darba samaksu un, aizejot no darba, kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu. Līdz ar to dzīvoju tajā realitātē, kur darba devēji ir vairāk vai mazāk godīgi, atlaist no darba nemaz tā vienkārši nevar, tiek veikta samaksa par padarīto darbu, u.t.t.

Iesaki citiem:

Tomēr ir jomas un reģioni Latvijā, kur vēl joprojām cilvēki iet nevis grūto un ilgstošo pretendentu atlases ceļu, bet gan, manuprāt, vieglāko - darba atrašanas un darbinieku meklēšanas caur paziņām ceļu. Pozitīvais ir tas, ka tad, ja tu esi šajā paziņu savstarpējas palīdzības sistēmā, tev ir lielākas iespējas atrast darbu. Tā tas pēc maniem novērojumiem notiek medicīnas sistēmā - visi vairāk vai mazāk visus zina, zina atsauksmes no iepriekšējām darba vietām un darbs tiek meklēts un atrasts pat bez nepieciešamības sagatavot savu CV. Pa informācijas kanāliem palaiž ziņu, ka vajadzīgs tāds un tāds medicīnas darbinieks, informācija izplatās un dabiskā ceļā uzpeld kāds uzticams kadrs.

Līdzīgi notiek arī mazākās pilsētās, kur visi attiecīgajā jomā strādājošie vairāk vai mazāk zina pārējos kolēģus. Zina, kuram problēmas ar alkoholu, kurš ir godīgs vai negodīgs darbinieks. Pat tādā lielā pilsētā kā Daugavpils darbu atrast ir vieglāk [drīzāk vienkārši - iespējams] caur paziņām, draugiem un radiem.

Tomēr šajā sistēmā kautkādu iemeslu dēļ pasargāts ir tikai darba devējs. Viņš pieņem to cilvēku, par kuru ir labas atsauksmes no kādas uzticamas personas. Pieņemtais darbinieks šajā brīdī nonāk divkāršas atkarības situācijā - viņš ir pateicīgs darba devējam, ka pieņemts un pateicīgs arī tam, kurš viņu ir ieteicis. Problēmas sākas tad, kad izrādās, ka darba devējs negrib regulāri maksāt algu, nodokļus, uzliek arvien jaunus pienākumus nepaaugstinot darba samaksu, vai kādā dienā vienkārši atbrīvojas no darbinieka, lai, izmantojot esošo sistēmu, pieņemtu jaunu upuri.

Man liktos, ka tad pareizā pieeja ir sūdzēties VID, VDI un cīnīties par savu taisnību. Tomēr šajā paziņu sistēmā darbinieks ir saistīts pateicības saitēm ar paziņu, kurš viņu savulaik iekārtoja darbā (kuru gan nesaista atbildība par iekārošanu sliktā darba vietā). Turklāt, ja neapmierinātais darbinieks iedomājas doties uz VDI/VID, to uzzina visi paziņu informācijas sistēmā esošie un neviens vairs tādu sūdzmani darbā nepieņems - no viņa tikai problēmas. Tāpēc medicīnas sistēmas darbinieki pie ikdienas budžeta griezieniem ir bailēs par savām darba vietām, jo viņi zina, ka paturēs tos, kurus gribēs, nevis tos, kuri ir profesionālāki. Tāpēc Daugavpilī kopš 90-tajiem gadiem pastāv uzņēmumi, kas ir paspējuši algot vai pusi pilsētas, atlaižot darbiniekus ik pēc 3 mēnešiem, neizmaksājot darba algas. Neviens par šādiem uzņēmumiem nesūdzas, un tie apkrāpj arvien jaunus cilvēkus.

Cik vēl ir tādu jomu, kur darbiniekus pieņem pēc pazīšanās, nevis pēc profesionalitātes mēra? Un kā ir iespējams izskaust šādu sistēmu, kur darbinieks ir tik nepasargāts? Nekādas informēšanas akcijas no sērijas "zini savas tiesības" šeit nepalīdzēs, jo problēma, manuprāt, slēpjas tajā, ka sabiedrībā un šaurajās paziņu kopienās pietrūkst solidaritātes, cieņas vienam pret otru. Un ir tik lielas bailes atrauties no paziņu sistēmas, jo tā ir vienīgā, ar kuras palīdzību daudzi zina, ka var atrast darbu. Tāpēc jāpieķeras un beidzot jāuztaisa mammai CV. Un uztaiset Jūs savējai arī, ja viņa vēl strādā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Andrim 2 12.07.2010 14:47
Jūtu, ka esat holēriķis. Un beigu komentārs par kreveli un kāju - perfekti!
P.S.
Lai nerastos pārpratumu, esmu domnējošs flegmātiķis. Un man patīk radikāli viedokļi, tādi, kā Andrim 2.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 > Lindai 09.07.2010 13:28
Sākšu no beigām:
Es bez sirdsapziņas pārmetumiem saņemtu nelegālu algu, ja mans darba devējs būtu nostādīts pārslaukta lopa stāvoklī kā tas šobrīd ir ar LIELĀKO vairumu sīko uzņēmēju.
Man ir pavisam skaidra nostāja, ka es visam pa priekšu lieku Cilvēcību un tikai tad likumību - ja es uzskatu, ka likumīga rīcība pēc būtības nav taisnīga, tad esmu gatavs likumu pārkāpt, bet vienlaicīgi līdz ar to morāli piekrītu un jau gatavojos par to saņemt un izciest likumīgu sodu.
Nevis Likums ir bezierunu izpildāms, bet Likums un sods, ja to pārkāpj, ir svēta lieta - tātad sodīto daudzums ir atgriezeniskā saite informācijai, ka kaut kas nav kārtībā ar Likumu.
Tā kā esmu izaudzinājis trīs bērnus un veidoju savu bērnu pulciņu laikos, kas bija nesamērojami trūcīgāki par šiem, tad ārpus kara un Sibīrijas izdzirdēt frāzi "kopā ar bērniem mirt badā" man ir gandrīz līdz histērijai smieklīgi sajaukumā ar neizsakāmām dusmām. Latvijas teritorijā jau 60 gadus nekur nav tādu apstākļu, kur nevar pabarot savu bērnu, ja vien to patiesi uzskata par pašu, pašu pirmo prioritāti.
Līdzīgi - no manas attieksmes pret Likumību - es rīkotos arī ar darba devēju. Ja es būtu sūdzējies pirmo reizi - tātad bijis tādos uzskatos, ka viņš nerīkojas elementāri Cilvēcīgi - tad "ietu līdz galam", ka akmens uz akmens nepaliek. Tāds man raksturs - es "audzinu" kaimiņu rupeķlus, kas "mātes valodā" izrunājas manā klātbūtnē, indīgi apsaucu tarkšķētājus koncertos un izrādēs, neklusēju, ja pār mēru nepatīk priekšnieki utt. Protams, tas ir traucējis karjerai un labklājībai, bet tāds nu esmu.
Krievu armijā es divus gadus biju medicīnas seržants - ja brūce ir sastrutojusi, tad krevele ir jānoplēš un brūce ir jāmazgā. Ja sākusi smakot gangrēna, tad kāja ir jāgriež nost.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 09.07.2010 10:55
Aija, man Jūs jāsarūgtina, neesmu ebrejiete vai krieviete, bet gan parasta latviete.
Jūsu mājieni uz to, ka es neesmu cēlusi Latvijas labklājību nav patiesi, jo kopš vidusskolas esmu strādājusi, maksājusi nodokļus, piedalījusies vēlēšanās un centusies rīkoties tā, lai šajā valstī viss būtu labāk un taisnīgāk. Tomēr tas, ka esmu latviete, nenozīmē, ka es neredzu lietas, kas šajā valstī nav kārtībā. Lietas, kas nav kārtībā ar Latvijas iedzīvotājiem, valsts politiku, sabiedrības uzskatiem, kas man liek kaunēties par to, ka esmu daļa no šīs sabiedrības. Cilvēki, kas acīmredzot līdzīgi kā Jūs, uzskata, ka par lietām, kas nav kārtībā, ir jāklusē un jāmīl latvieši tikai tādēļ, ka viņi ir "savējie" - tad mūsu valsts nekad nespēs attīstīties.

Andris_2 Manuprāt, jūs parādiet tipiski augstprātīgu intelektuālās elites nesapratni par to, kā dzīvo pārējā sabiedrība. Dzīvojiet savā realitātē, kur viss ir pēc Eiropas dzīves standarta, nevis pēc Padomju stila, kas vēl joprojām šajā valstī eksistē. Lūk, situācija: - darba devējs, kuram VID uzlicis sodu par nodokļu nemaksāšanu (un VID uzsūtīja bijušais darbinieks, kam neizmaksāja algu), to noņem no pārējo darbinieku darba samaksas, kas ir aptuveni 150 lati mēnesī. Vai Jūs ietu un sūdzētos vēlreiz, ja zinātu, ka tādējādi ļaunumu nodarat nevis darba devējam, bet cilvēkiem, kas jau tā nespēj savilkt galus ar galiem?
Vai tad, ja Jums pēc ilga bezdarba piedāvātu saņemt algu uz rokas, Jūs izvēlētos kopā ar bērniem mirt badā vai to saņemt nelegāli?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aija 09.07.2010 10:37
Nedomāju viss, ka tie ir rasistiski...visnotaļ ne. Man vienkārši šķebina šādi kosmopolītiski klaidoņi, kas ar kulīti pār pleci klīst pa pasauli un aprej latviešu tautu tā vietā lai stātos plecu pie pleca un celtu tās labklājību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lasitaja 08.07.2010 23:26
Vai vietnes administracija atpushas? Ludzu izdzesiet rasistiskus komentarus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris A. 08.07.2010 17:32
Mazās pilsētās arī negodprātīgs darba devējs nevar izvairīties arī no sliktas reputācijas izplatīšanās par sevi - turklāt šī reputācija izplatās gluži tāpat izplatās pa sociālo kontaktu ķēdīti. Celtniecībā un dažās citās nozarēs darba devēju cūcības esot smagākā formā, bet līdz šim pats trakākais, kas ar mani notika - man nesamaksāja darba algu par vienu mēnesi (tolaik tie bija kādi 300 lati), kamēr es to pamanīju un notinos. To darīja 2002.gada nogalē IT uzņēmums DataPro (Valguma ielā 5). Nedomāju, ka darba devējs Vladislavs Mazurs no tā kļuva stāvus bagāts - cieta viņa reputācija un masveidā gāja prom darbinieki.

Starp citu, katoļu katehēzes tradīcijā ir minēti pieci "grēki, kas sauc uz debesīm". Tie ir: Ābela asinis; sodomiešu grēks; Ēģiptē apspiestās tautas vaidi; svešinieka, atraitnes un bāreņa žēlabas; nopelnītās algas neizmaksāšana algādzim. Sk. http://www.catholic.lv/katehisms/d3s1n1.html#r1867 .

Mūsdienu leksikā: slepkavošana, izvarošana, etnisko minoritāšu apspiešana, sociālā atbalsta nesniegšana, algu neizmaksa --- tās ir lietas, par kurām grēcinieki izpelnās ne vien pārlaicīgo sodu Dieva un savas sirdsapziņas priekšā, bet visai drīz viņus piemeklē ļoti lielas nepatikšanas.

Ja darbinieku uzņēmējs ilgstoši čakarē (un darbadevējam nekāds sods no debesīm par to nerodas), tad tas visdrīzāk nozīmē, ka tam ir kāds objektīvs pamats. Piemēram, dzīvesvietas ģeogrāfija un kvalifikācija neļauj nekādu lielo darbavietu izvēli. Šādās situācijās kvalificētākajiem darbiniekiem var palīdzēt organizēšanās arodapvienībās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 08.07.2010 14:33
Nē neesmu. Jo patiesi NEKAD ar negodīgiem darba devējiem neesmu sastapies. Ir bijuši nepatīkami priekšnieki, bet no tiem es esmu aizgājis un acīs visu pateicis, ko par to domāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krabe 08.07.2010 14:12
Andri, bet vai tu reāli esi sūdzējies par negodprātīgiem darba devējiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 08.07.2010 13:42
Sliktam dejotājam vienmēr kaut kas traucē!

Mans darba stāžs nu jau drīz būs 35 gadi. Esmu pabijis vismaz 10 darba vietās un kādās 4 no tām ilgāk par 5-7 gadiem. Arī darbības jomas esmu dažbrīd mainījis pavisam radikāli.
Tikai 2-3 reizes es esmu īslaicīgi pēc savas iniciatīvas skaļi stāstījis, ka meklēju jaunu darba vietu un gan šajās, gan pārējās reizēs darba vieta mani "atrada" pati.
Vai tāpēc es esmu jutis kaut kādu pateicību, vai kavējies nepaciest nelikumības, vai arī kavējies vispār pagriezties un "nobalsot ar kājām" ?! Nekādā gadījumā!
Man daudzkārt ir nācies pievienot savu CV dokumentiem projektos, kur esmu ticis iesaistīts, bet pat prātā nav nācis ar šo papīru uzmākties nepazīstamiem cilvēkiem. Es principa neesmu ar mieru strādāt kaut kur, ja tur nav aicinājuši tieši mani.
Vienkārši jābūt un jāmāk būt (kas nav viens un tas pats) vērtīgam un atbildīgam darbiniekam - pārējais viss notiek pats.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi