Cepšanās un vārīšanās 11

Par ko gan visu atsevišķi mūsu valsts ļaudis nav gatavi satraukties?! Izrādās, piemēram, ka pie mums dzīvo viena grupa latviešu, kuri nu nekādi nevar būt pārliecināti par to, ka ir latvieši, ja tas nav uzrakstīts viņu pasē ...

Iesaki citiem:

Labdien, lasītāji!

Vai, dieniņ, par ko gan visu viena Latvijas sabiedrības daļa patlaban ir gatava cepties un vārīties! Tā, piemēram, histērija vienā spārnā izcēlusies par labklājības ministres Ilzes Viņķeles interviju žurnālā Playboy, kurā viņa pauda pārdomas par pašreizējo pensiju sistēmu. Šodien ministre ir uzstādījusi savdabīgu rekordu. Ventspils trubas avīzē, kur blakus galvenajam mērķim -- visur un vienmēr slavēt un glābt Puzes ķeizaru -- otrs galvenais mērķis ir gānīties par Vienotību un Reformu partiju visos iespējamos veidos, par Viņķeles teikto ir ne tikai viens, ne tikai divi, bet veseli trīs komentāri! Ko tad ministre tādu briesmīgu pateica? Ir taisnība, ka cilvēki naudu pelnīja pavisam citā sistēmā, un tas, starp citu, ir kaut kas, ko skaidri apliecina kādā citā laikrakstā šodien paustais, proti -- jā, cilvēks padomju laikā sev bija sakrājis zārka naudu 1000 rubļu, bet tad pienāca viena jauka diena, kad tie 1000 rubļi pārvērtās par pieciem latiem un čiks. Lai šobrīd paliek malā tas, ka šī doma ir kārtējais Latvijas mīts, jo attiecīgajā dienā Latvijā cilvēki varēja nopirkt tieši to pašu par pieciem latiem, ko iepriekšējā dienā viņi varēja nopirkt par 1000 "repšikiem." Tā tomēr bija pavisam cita sistēma, un ir taisnība, ka pašreizējo pensionāru pensijas finansē cilvēki, kuri darbojas pašreizējā, tātad -- citā sistēmā. Tas nenozīmē, ka pensionāru dzīve daudzos gadījumos nav grūta un sarežģīta, bet ne jau liela brēka te ir vajadzīga. Drīzāk būtu jācepas par to, ka demogrāfiskā situācija mums ir tik smaga, ka, iespējams, tiem, kuri strādā un nodokļus maksā patlaban, pēc 10, 20 vai 30 gadiem nekāda īpašā pensija nesanāks.

Otra joma, kurā notiek nevajadzīga cepšanās un vārīšanās, ir joma, kurā process galvenokārt notiek Latvijas Avīzē, proti -- jautājums par to, ka turpmāk vairs Latvijas Republikas pasē nebūs rakstīta cilvēka tautība. Laikraksta lasītāji tālruņa zvanos, vēstulēs, telegrammās un dūmu signālos ir vēstījuši, ka tā nevar, tā nevar, jābūt tautībai ir pasē, cita starpā tāpēc, ka Krišjānis Valdemārs pie savām koju durtiņām piesprauda zīmīti par to, ka viņš ir latvietis. Jādomā, ka Latvijas Avīzes lasītāji būs pamanījuši, ka K. Valdemārs dzīvoja ... nu, teiksim tā ... pasen. Taču gados vecāki lasītāji droši vien atceras, ka pirmās brīvvalsts laikā pasē tautība nebija minēta, un varbūt viņi to nezina, bet fakts ir tāds (kā, paldies viņai, šodien tajā pat laikraksta to ir atzīmējusi publiciste un diplomāte Anna Žīgure), ka tautību pasē pirmie ieviesa abi lielie 20. gadsimta monstri Hitlers un Staļins, lai būtu vieglāk atpazīt tos, kuri būtu iznīcināmi. Kas attiecas uz mūsdienām, esmu dzirdējis no vairākiem cilvēkiem, kuriem ir radušās problēmas tāpēc, ka uz pases ir rakstīts "Latvijas Republika," bet pasē ir rakstīts "krievs" vai kaut kas cits. Tur, protams, var domāt par robežsargu erudīciju, vai, pareizāk sakot, tās trūkumu, taču, manuprāt, galvenais te ir kas cits: Ja latvietim paša izpratne par savu tautību ir tik vārga, ka to var glābt tikai ieraksts pasē, tad tas nu nav īpaši nopietns latvietis. Nevajadzīga cepšanās.

Savukārt, trešā joma šodien atkal ir no Latvijas Avīzes, runa ir par Valsts prezidenta Bērziņa pausto domu, ka būtu jāpastiprina sodi par "necieņu pret valsts simboliem." Laikraksts vēsta, ka šo domu kādā aptaujā esot atbalstījuši 58, bet pret to iebilduši -- 31 procents atbildētāju. Es būtu tajā otrā grupā. Pirmkārt, ir visnotaļ sarežģīti saprast, kas tad īsti ir "valsts simbols." Avīzē ir teikts, ka runa ir par "valsts ģērboņa, Vidzemes, Latgales, Kurzemes vai Zemgales ģērboņa vai pašvaldības ģērboņa lietošanas noteikumu pārkāpšanu." Tas šķiet visnotaļ šaurs definējums, ja padomājam par to, ka kliedzošākie gadījumi par "necieņu pret valsts simboliem" bijuši saistīti ar valsts karogu un Saeimas deputātu, kurš tajā slauka sviedrus, kā arī ar Brīvības pieminekli un atsevišķu ārzemnieku pārliecību, ka tā ir pareizā tvertne urīnam. Taču abos gadījumos, šķiet, runa pirmkārt ir par sliktu audzināšanu, bet diez vai par noziegumu. Ar to, protams, es negribu teikt, ka ir pareizi karogā slaucīt sviedrus vai urinēt Brīvības pieminekļa tuvumā (lai gan Brīvības pieminekļa tuvumā ar tualetes telpām tā ir kā ir), taču kretīnismu ar likumu neaizliegt un, vēl vairāk, ja domājam par plašāko "necieņas" jēdzienu, tad te arī ir runa par pārliecības brīvību. Cik nav pasaulē karogu dedzināts, tajā skaitā pietiekami bieži konkrētā valstī ar tās konkrēto pilsoņu piedalīšanos un saistībā ar konkrētiem politiskiem procesiem? Tepat mūsu valstī šad tad ir uzvirmojis jautājums par to, vai "necieņa" tiek izrādīta, ja namīpašnieks neizkarina karogu tajās pietiekami daudzās dienās, kad tas ir paredzēts, tajā skaitā arī tad, kad ciemos pie mums ir atbraucis kādas citas valsts līderis vai pat diktators. Arī tajā gadījumā uzskatu, ka man kā privātpersonai nav absolūti nekāda pienākuma godāt, teiksim, Turkmēnijas diktatoru, un tam nav nekāda sakara ar "necieņas" izrādīšanu pret valsts karogu.

Visos trīs gadījumos te būtībā ir runa par tiem, kas koku dēļ nespēj saredzēt visu mežu. Pirmajā gadījumā runa ir par pensiju sistēmas ilgtspēju un ne par to, kas par to ir bijis sakāms vienai ministrei vienā intervijā. Otrā gadījumā runa ir par vienotiem Eiropas Savienības pasu standartiem. Trešā gadījumā runa ir par nerātniem cilvēkiem, bet ne jau par noziedzniekiem. Šīs cepšanās un vārīšanās sarakstā var iekļaut arī atsevišķu Saeimas deputātu pārlieku lielo aizraušanos ar sievietes kājstarpi un kas tajā atrodas. Tur runa ir par mērkaķošanos pakaļ atsevišķiem Amerikas politiskajiem spēkiem, un fakts tomēr ir tāds, ka tas ir jautājums, kurš vismaz pie mums Latvijā tapa nolemts jau visnotaļ sen. Jā, tas bija tajā pašā laikā, kurā strādāja ministres Viņķeles piesauktie ļaudis, bet tomēr.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Māris

Kārli, beidz jel cepties un vārīties :)) Pie mums ir demokrātija un vārda brīvība :)

Tmp author
Kursis

Kārli, kāpēc Tu negribi piekrist, ka cilvēki ir dažādi, domā, rīkojas dažādi? Vienam tautības ieraksts pasē štrunts, citam svēta lieta. Bet tas irnormāli. Dzīvojam taču demokrātiskā sabiedrībā, kurā pret citādi domājošiem izturamies ar cieņu.
Bet Viņķeles izteiciens nebija neveikls. Tā politiska kļūda. Padomju laika cilvēki uzbūvēja, saņemot algā grašus. Mūsu valdības no privatizēja. Kāpēc privatizācijas rezultātā iegūto neieskaitīju pensiju fondā? Šādi izveidojot pensijas fondu, prasmīgi to apsaimniekojot un iegūstot %, pensijas varētu izmaksāt ievērojami lielākas. Katram mums taču ir tiesības paust savu viedokli un nevajadzētu citādi domājošos nosodīt.
Citādi sanāk, ka liberālā demokrātija pati sevi sāk noliegt.

Tmp author
Lasītāja

"cilvēki naudu pelnīja pavisam citā sistēmā". Mans tēvs, būdams būvinženieris, padomju laikos piedalījās daudzu ēku tapšanā. Un šīs ēkas tāv joprojām un stāvēs vēl ilgi. Tātad, raksta autoa prāt, viņš savu pensiju nav pelnījis....
"runa ir par vienotiem Eiropas Savienības pasu standartiem". Nu, jā.... ES noteikumus pildot cukura rūpniecība jau sagrauta, dažādas kvotas ieviestas... ES standarti autoram, laikam, šķiet absolūti neizskarami.
"runa ir par nerātniem cilvēkiem". Tā gan būtu jauka nerātnība - nolikt kluci pie britu karaļnama? Ja?

Tmp author
puansons

Verzes sejas izteiksme tika rādīta televīzijā,kad viņa ar viltīgu smaidu noliedza,ka vēloties iet politikā astoņdesmit gadu vecumā,bet viņas smaidiņš rada iespaidu,ka Maskava viņu ir nopirkusi,kā jau vairumu kreisos nemiera cēlājus.

Tmp author
Andris_

"...viņas smaidiņš rada iespaidu,ka Maskava viņu ir nopirkusi..."
Fantastika!!!!
Goda vārds - fiksi pie daktera!
Varbūt tomēr vēl kas līdzams

Tmp author
Ieva

Bet par tām pasēm - lai nu kāds vēl šaubītos, kāpēc naciķi tā cepās! Visas tās viņu runas par okupantu sūtīšanu prom uz Krieviju, lai gan reāli, tiem, kas ienāca 1940., tagad ir nemazāk kā 90 gadiņi....Savukārt visi pārējie....

Tmp author
Ieva

Ar Viņķeles izteikumiem ir divas problēmas. Pirmkārt, viņa pati un viņas vīrišķis tiktāl ir nodzīvojuši pateicoties daudziem, kas strādāja tās "nepareizās" valsts labā. Viņu skolotājus varbūt tiešām nekaitētu badā nomērdēt, taču viņi diez vai tikai muļķus ir izaudzinājuši.
Un otra problēma ir viņas vīrs un visi tiem līdzīgie, kas par muļķa dzīšanu n-tajās darbavietās ir "sapelnījuši" lielas pensijas.

Tmp author
anonīms

Kārlim kā vienmēr liela taisnība. Sevišķi par tautību apsmējos lasot. "dūmu signāli" :D

Tmp author
Ezis

Principā jau nebūtu daudz ko piebilst. Vienīgi no tā, ka 1000 rubļi kļuva par 5 latiem, neizriet, ka citi aktīvi zaudēja vērtību tādā pašā proporcijā.

Tmp author
sajaukts

Rakstam arī piekrītu, bet manuprāt Kārlis sajauca naudas cepienabūtību PSRS sabrukumā. 1000 repšes rubļiem tiešām pirktspēja bija identiska 5 latiem, bet faktiskā devalvācija notika pārejot uz "repsīšiem" - ja par PSRS laikā sakrātajiem 1000 rubļiem varēja i zārku nopirkt, i bēres uzrīkot, tad par 1000 Repšes rubļiem zārku vairs nevarēja nopirkt. Devalvācija notika, ieviešot "repsīšus", nevis ieviešot latu. Un tā bija hiperinflācija (pirktspējas devalvācija) - t.i., ieviesa vienu pret vienu, bet cenas īsā laikā uzlēca 100-kārtīgi...

Tmp author
Māris

Principā par pasēm runājot, tas ir ne tikai Eiropas, bet visas civilizētās pasaules standarts. Un, neskatoties uz to, ka tautības ieraksts pasē tika ieviests Padomju laikā, ļoti kliedzoši redzams, ka vislielākie brēcēji par tā saglabāšanu ir tieši "naciķi", kas LV gadijumā laikam vairāk ir tādi pseidonaciķi, jo viņi ļoti bieži iestājas par visādu totalitārisma palieku (tajā skaitā ieraksta pasē, jo tiešām - bez tā nabaga letiņi pasaules ceļos tā apjuks, ka aizmirsīs paši savu tautību!!!) saglabāšanu mūsdienu Latvijā un demokrātisku vērtību ierobežošanu PSRS stilā...

Bet pensionārus kurina Verze, kas galu galā ir no GKR/SC un ievēro tipiskas viņu tradīcijas. Tikko ievelsies domā, tā aizmirsīs, ka tādi "ierindas" pensionāri vispār eksistē... Būsim reāli, cilvēki, kas savu mūžu, vai vismaz jaunību pavadījuši padomju laikā, reti kad spēj samitrināties ar mūsdienu pasaules vērtībām un visu laiku vēlas tikai un vienīgi slaukt no valsts... Es piemēram uz tādu valsts pensiju vispār neceru...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips